Hepatit A Aşısı Ateşe Neden Olur mu? Bilinen Yan Etkileri Var mıdır?

Hepatit A aşısı sonrasında ateşlenme olur mu sorusu çok sık geliyor. Aslında bu durum çok nadir rastlanan basit ateşlenmeler ile mümkün olabilen geçici bir reaksiyondur.

Hepatit a aşısı bilinen diğer aşılardan farklı olarak değerlendirilmelidir. Birçok aşıdan sonra yan etkiler gözlemlenebilir. Fakat inaktive bir aşı olmasından ötürü risk faktörü çok düşüktür.

Hepatit A Aşısı Ateşlenme Yapar Mı?

Hepatit a aşısı ateşlenme yapar mı konusuna bünyenin geçirdiği enfeksiyonlar ve direncini dahil etmeden cevap vermek mümkün değil. Genel anlamda incelendiğinde inaktive aşılarda hiçbir canlı organizmanın olmadığını belirtmemiz gerekir. Yani aşının içerisindeki canlı hücrelerin ölmüş olduğundan ötürü yan etkilere sebep olma olasılığı son derece düşüktür. Tıbbi literatürde Atenüe olarak adlandırılan bu tip aşılarda ateş yükselmesi de çok nadir gözlemlenir.

Bebeklerde hepatit a aşısından sonra ateş yükselir mi diye araştırdığınızda olumlu ve olumsuz çok fazla yorumla karşılaşabilirsiniz. Burada da global sağlık örgütlerince uygulanan prosedürlerden söz etmekte fayda görüyoruz. Bebeklerde ve yetişkinlerde bazı testlerin ardından Hepatit aşıları enjekte edilir. Bu testlerin sonuçlarında karaciğer problemleri, safra sorunları veya ağır ve şiddetli bir sarılık vakası saptanmadığı takdirde aşı uygulanır.

Bu uygulama sonrasında üç aşamalı bir risk faktörü bulunur. Genelde ilk adım ile atlatılır ve hafif ateşlenme gözlenebilir. Hafif ateşlenme görüldüğünde vücut sıcaklığı ölçüldüğünde maksimum 38 seviyesine yükseldiğini gözlemleyebilirsiniz. Akut ve geçici bir reaksiyon olup yanında en fazla şişme ve kızarma gözlemlenebilir.

Diğer aşılarda da olduğu gibi Hepatit a aşısı ateşlenmeye yol açmamaktadır. Fakat vücudun direnci ve daha önce geçirilmiş şiddetli sarılığa bağlı olarak bu gibi durumlar gözlenebilir.

Hepatit A Aşısının Yan Ektileri Var Mı?

Hepatit A aşısının yan etkileri var mı diye araştırdığınızda da benzer sonuçlarla karşılaşırsınız. Bunlar arasında üç ana grup olduğunu doktorunuzdan veya pediatri uzmanınızdan öğrenebilirsiniz.

Aşı sonrası görülen yan etkilerin görülme oranı   etkiler
Aşı Sonrası Birinci Reaksiyon %80 Hafif Ateşlenme, Kızarma ve Şişme
Aşı Sonrası İkinci Reaksiyon %19,8 Ağır Ateşlenme, Aşı Bölgesinde Apse
Aşı Sonrası Üçüncü Reaksiyon %0,2 Anaflaktik Şok

Hepatit A aşısı olmuş bir çocukta anaflaktik şok global çapta araştırıldığında çok nadir gözlemlenmiştir. Genel anlamda ortalaması %0,2 alınmış olsa da Türkiye’de aşı sonrası bu reaksiyonun yılda 1 ile 3 çocuk arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Tabi ki ateş yükselmesi önemli bir durumdur. Zira yaşanan ateşlenmede havale gibi ciddi riskler ortaya çıkabilir. Bunun yanında aynı risk faktörünün diğer aşılarda çok daha yüksek görülebileceğini unutmamak gerekir. 2016 itibariyle Hepatit A aşsının zorunlu hale getirilmesiyle beraber bebeklerde uygulanma oranı ciddi anlamda artmıştır. Görülebilecek en üst düzey yan etkileri incelendiğinde ise aşağıdaki tablo ortaya çıkabilir.

  • Ateşlenme
  • Kusma
  • İshal
  • Halsizlik
  • Hassasiyet
  • Aşı bölgesinde apse

Bunların şiddeti bebekken geçirilen sarılığa bağlı olabilir. Ancak %80’inde 0,5 derecelik hafif ateşlenme ile atlatıldığını unutmamak gerekir.

Hepatit A Aşısı Olduktan Sonra Ağrı Olur Mu?

Aynı zamanda Hepatit A ateşlenme yaptı diyenlerden daha çok karşılaşacağınız bir diğer unsura değinmek istiyoruz. Aşı yapılan bölgede apse ya da buna benzer dermatolojik reaksiyonlar gözlemlenebiliyor. EN net şekilde görüldüğünde doktora başvurmakta fayda olduğu söylenebilir. Fakat bunun normal bir durum olduğunu ve bebeğinize acı vermediğini söylememiz mümkün.

Bu tip hassasiyetler ve oluşabilecek hasarlı hücre yapılarının çok sık gözlemlenmediğini unutmamak gerekir. Genelde yetişkin insanlar dahi aşı olduklarında enjeksiyon gölgesinde kabarıklık veya kızarıklık oluşabiliyor. Bu normal bir etki olarak kısa vadeli biçimde geçecektir.

Asla aylarca süren bir kızarıklık ya da şişme göremezsiniz. Hepatit A aşısı ağrı yapmadığı gibi diğer yan etkiler bakımından da son derece saf bir aşı türüdür. Stabil olarak inaktive olarak uygulanan tüm aşılarda aynı durum geçerlidir. Bazen duyduğunuz ve 40 derecelere kadar çıkan vücut ısılarının kesinlikle Hepatit A aşısı ile bir ilgisi olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle