Hepatit Aşısının Zararları, Koruma Süreleri ve Ücretleri

Hepatit aşısı uygulanacak merkezler ve fiyatları SGK güvencesine göre değişkenlik gösterebilir. HAV ve HBV aşıları hayatınızı koruyacak bağışıklıklar sağlar.

Hepatit aşısı normal bir insanın hayatı boyunca yaptırdığı enjeksiyonlar arasındadır. Yenidoğan bebeklere yapıldığı gibi yetişkinlere de uygulanabilmektedir. Tabi ki burada dozaj farkı göz önünde bulundurulmalıdır.

Hepatit Aşısı Tanımı

Hepatit aşısı karaciğer iltihabı olarak teşhis edilen Hepatit vakalarını önlemek amacıyla uygulanan bir önlemdir. Genel hatlarıyla baktığımızda yeni doğmuş bir bebeğe dahi Hepatit A aşısı ve Hepatit B aşısı yapılır. Burada hemen hemen herkesin korktuğu etkenlerden birisi ise panzehir etkisidir. Bildiğiniz üzere hastalıklara karşı bağışıklık kazanabilmek amacıyla kişilere hastalığın bir miktar mikrop veya bakteri virüsünü enjekte ederler.

Bu belirli enzimlerle bir arada enjekte edildiğinde ise bağışıklık sistemimiz virüsü tanır ve buna uygun bir savunma kalkanı oluşturur. Haliyle Hepatit aşısı bir yan etki oluşturur mu veya virüsten korur ama aynı zamanda Hepatit olmamızı sağlar mı endişelerini beraberinde getiriyor.

HAV ve HBV aşıları tamamıyla inaktif yani ölü hücreler barındıran aşılardır. Doğal olarak etkileri bağışıklık üzerinedir. Bulaşma durumu söz konusu değildir. Aksine bir zaman sonra ilk dozun bağışıklığı son bulur ve yapılan ikinci doz ile beraber bağışıklık süresi uzar. Üçüncü doz ise sonuncu olarak uygulanır ve ortalama 15 yıla kadar koruma sağlayabilir.

Hepatit Aşısının Koruma Süresi ve Yan Etkileri

Hepatit aşısının koruma süresi doz olarak incelenmelidir. Burada 3 doz vurulan aşı ile beraber standart bir etki alınabilir. Metabolizma ve bağışıklık sisteminin durumuna bağlı olarak maksimum ekti süresinin 15 ile 20 yıl arasında olduğu tespit edilmiştir. Aşının tutup tutmadığı ise kontrol edilmelidir. Kaç doz yapılacağı sağlık örgütü tarafından belirlenmiş olup 3 olarak sabitlenmiştir.

(Hepatit aşı dozlarına göre koruma süresi  
İlk Doz Vurulduğunda anlık bir bağışıklık sağlar.
İkinci Doz Bir ay içerisinde uygulanır. 12 aya kadar koruma sağlar.
Rapel Doz Üçüncü doz 12 ay içerisinde uygulanır ve 15-20 yıla kadar koruma sağlayabilir.

Aynı zamanda yan etkileri olup olmadığı fazlasıyla merak ediliyor. Örneğin aşı olduktan sonra banyo yapılır mı veya aşı takvimi hangi aralıklarda uygulanırsa etkileri daha olumlu olur gibi konular tartışılıyor. Öncelikle banyo yapmanızda herhangi bir sakınca olmayacaktır. Banyo kısıtlaması sadece Verem aşısı için geçerli bir uygulamadır.

Hepatit aşıları bu tip yan etkiler göstermediği gibi bazı geçici semptomlar ortaya koyabilir.

  • Kızarıklık
  • Şişme
  • Morarma
  • Ağrı
  • Sızlama
  • Hassasiyet
  • Kolda Uyuşma
  • Kolu Hissetmeme
  • Kas ve Eklem Ağrısı

Bu tip reaksiyonlar Hepatit aşısı olduktan sonra etkileri gözlemlenirken ortaya çıkan semptomlardır. Aynı zamanda çok şiddetli görülmediği sürece maksimum 12-24 saat içerisinde ortadan kaybolacaklardır. Eğer dayanamayacağınız bir yan etki ile karşılaştıysanız aşı takvimi ile beraber doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Hepatit Aşısının Fiyatları ve Merkezleri

Hepatit aşıları nerede vurulur sorusunun cevabını sağlık kurumlarının tamamı olarak verebiliriz. Sağlık ocakları, dispanserler, hastaneler, klinikler, özel hastaneler, doktor muayenehaneleri gibi farklı bir yelpazeden bahsetmek mümkün.

Tabi ki aşıyı nerede vurduracağınız kadar Hepatit aşılarının fiyatları da önemlidir. Farklı dozajda üretilen ve çeşitli markalarla dağıtılan Hepatit aşısı fiyatları değişkenlik gösterebiliyor. 25-30 TL aralığından başlayarak 300 TL’ye kadar çıkan aşılama masraflarından söz etmek mümkün. Fakat burada da bir ayrıntıyı es geçmemek gerekiyor.

Şu sıralar sağlık ocaklarında Hepatit aşıları ücretsiz olarak vuruluyor. Aynı şekilde devlet hastanelerinde de yenidoğan ünitesinde ücretsiz Hepatit aşısı uygulandığını söyleyebiliriz. Eğer SGK güvencesi altındaysanız tüm devlet hastanelerinde bu hizmeti ücretsiz alabilirsiniz.

Fakat özel hastanede Hepatit aşısı olmak istiyorsanız birçok masraf kalemiyle karşılaşılabilir. Örneğin Hepatit aşısının fiyatı bu noktada en önemli kalem olacaktır. Aynı zamanda aşının enjeksiyon masrafı, olası yan etkileri görüldüğü durumlarda kullanılan ilaçlar, malzemeler, kalma ücretleri gibi masraflar fatura edilecektir. Hepatit A aşısı ve Hepatit B aşısı 3 doz olmak üzere uygulanan rutin enjeksiyonlardır. Devlet hastaneleri tercih edilebilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle