Hepatit A Aşısı Neden Nasıl Yapılır? Aşı Nerede Olunu ve Ücretleri Nelerdir?

Hepatit A aşısı İmmunoglobulin olarak inaktive edilmiş bir aşıdır. İçerisinde canlı hücre bulunmadığından zararsız ve yapılması zorunlu hale getirilmiş bir enjeksiyondur.

Hepatit A aşısı uygulanan hastalarda virüse karşı enfeksiyon bazında koruma sağlanır. Bebeklikten itibaren uygulanabilen bir aşıdır.

Hepatit A Aşısı Nedir?

Hepatit A aşısı tercihe göre bebeklerde yapılmalıdır. Aşının global sağlık örgütleri tarafından ilk yaş itibariyle uygulanması yasaklanmıştır. Ancak doğumun ardından 13 ay geçtikten sonra uygulanabilmektedir. Aşının vücuduna enjeksiyonu iki doz halinde uygulandığı için 13 ay ile 23 ay arasında ilk dozunun uygulanması önerilmektedir.

Haliyle enjeksiyonun yapılacağı süreç, yapılacağı kişinin sağlık durumu ve o an mevcut enfeksiyonları göz önünde bulundurulmalıdır.

Aşıların Yapılma Sıklığı    
Bebeklerde Hepatit A Aşısı 2 Doz 13-23 Ay Aralığı ve 24.Ay Sonrası
Yetişkinlerde Hepatit A Aşısı 2 Doz 6 Ay Arayla
Yetişkinlerde Hepatit A ve B Kombinasyonu Aşısı 3 Doz 3 Doz – 6 Ay Arayla

İçeriğinde bulunan bileşenlerle kısa süre içerisinde Hepatit A virüsüne karşı bağışıklık sistemini harekete geçirerek korumaya başlar. Özellikle ilk iki haftada etkileri gözlemlenmeye başlar. Genellikle insanlarda koruma ve virüsü önleme amaçlı uygulandığı görülebilir. Ancak bazı şartlarda önlem alabilmenin ötesinde virüs taşıyıcılığı kapsamında da uygulandığı bilinir.

Hepatit A Aşısı Nasıl Yapılır?

Hepatit A Aşısı içeriği bakımından İmmunoglobulin içeren bir ilaçtır. Kan plazmasında üretilmiş olup insan vücudunda virüslere karşı savaşması için enjekte edilmektedir. İlk doz vurulduktan yaklaşık olarak 2 hafta sonra koruma başlangıcı saptanmıştır. Tabi ki bu süreçler değişken olabilir. Örneğin Hepatit A aşısı için gerekli bölgeye uygulanan enjeksiyon etkisini 3 ay boyunca gösterir. Hastaya aşı yapıldığına dair girdi açılır ve ikinci doz için gerekli olan sürenin geçmesi beklenir.

Aşı takvimine 2016 yılında eklenen birçok farklı enjeksiyon türü gördük. Havrix bunlardan birisi olarak yetişkinler için takvime eklendi. Yapılacak olan aşının süresi ise tamamıyla kişinin tercihine bırakıldı. Yani yetişkinler için ay veya yıl gibi bir durum söz konusu değil. Örneğin 2016 yılının Aralık ayında ilk doz Havrix Hepatit A aşısını yaptırdığınızda aşı takviminde girdi sağlandı. Sonrasında ise ikinci doz için 6 ay geçmesini bekleyerek 2017 yılının Mayıs veya Haziran ayında tekrar gelmeniz istenir.

En merak edilen noktalardan birisi olan Hepatit A aşısı kaç ayda bir yaptırılır sorusunun cevabını da böylelikle vermiş olduk. Herkesin aklını karıştıran unsur bebeklerde belirli bir ay aralığı olmasına rağmen yetişkinlerde olmamasından kaynaklanıyor. Aşı uygulaması yetişkinlerde kombine şekilde uygulanabildiği için tamamıyla kişinin kendi tercihine göre bırakılmaktadır. Havrix hem Hepatit A için tekil olarak hem de Hepatit A ve B için kobmin olarak uygulanabilen bir aşı olmuştur. 2017 yılında ise kombine aşı uygulamasının çok daha sık tercih edildiği saptanmıştır.

Zaman zaman insanların ihtiyaçları doğrultusunda aşılama seyahat öncesinde de tercih edilebiliyor. Pek çok insan Hepatit A virüsünün veya diğer enfeksiyon yaratacak virüslerin yoğun olarak saptandığı ülkelere gitmeden önce aşı yaptırıyor. Bu seyahat öncesinde en az 1 aylık bir süreci kapsamalıdır. Aşının etkisini göstermesi için gerekli süre ortalama 2 hafta olsa da 30 günlük bir süreci değerlendirmeniz istenir.

Hepatit A Aşısı Nerede Yaptırılır?

Hepatit A aşı uygulamasını nerede yaptırmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Ancak neredeyse tüm sağlık kuruluşları Havrix Hepatit A aşısı yapmaktadır. İnsanları endişelendiren noktaların başında da bu ilacın uygulama fiyatı gelmektedir. Tabi ki sağlık sektöründe yaşanan değişimler ve gelişimler fiyat endeksini etkiliyor. Fakat devlet kurumları ve bu minvaldeki sağlık kuruluşlarının cüzi bir enjeksiyon ücretiyle aşıyı uyguladığını söyleyebiliriz.

Hepatit A aşı fiyatları farklı kurumlarda değişkenlik gösterebilir. Eğer bir tıp merkezi ya da özel hastane gibi klinik ortamları tercih ediyorsanız fiyat açısından geniş bir skala ile karşılaşabilirsiniz. Hem enjeksiyon tutarı hem de aşının maliyeti diğer tüm giderler ile birlikte fatura edilebilir. Sağlık ocakları, devlet hastaneleri ve bölgesel tıp kurumlarında bunun çok daha cüzi miktarlarla sağlanabileceğini unutmayın.

Hepatit aşısının virüslere karşı etkili olması için kesinlikle iki doz vurulması gerekmektedir. Zira ilk doz vurulduktan sonra kısa süreli bir koruma mümkün olacaktır. Ancak ikinci dozdan sonra yıllarca sürebilecek bir koruma ile vücudunuz daha stabil hale gelebilir.

Eğer 18 yaşını geçmiş bir yetişkinseniz ve Hepatit A ile B aşısını kombine şekilde vurdurmayı düşünüyorsanız dozajın 3 olacağını unutmayın. Yani 6 ay aralıklarla 3 farklı doz uygulanması gerekecektir. İkisini ayrı ayrı uygulatacağınız zaman 4 doz olacağını ise unutmayın. Havrix kaç paraya bulunabilir diyorsanız bireysel anlamda satın almamanızı öneririz. Ya da satın alıyorsanız dahi bir sağlık kurumunda aşınızı yaptırınız. Eczane fiyatı ise 2017 yılında yapılan güncellemelerle birlikte 82,84 TRY olarak belirtilmektedir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle