Hepatit B Aşısı Nerede Yapılır?

Hepatit B aşısı yaptırmak istiyorum diyen herkesin yapılan merkezler konusunda sorusu oluyor. Ücretiz ve ücretli olmak üzere iki farklı yapıda uygulatmak mümkün.

Hepatit B aşısı yaptırmak isteyenlerin merkezlere ve iletişim bilgilerine erişmek için biraz araştırması yeterlidir. Çünkü tüm sağlık kuruluşları bu aşamada hizmet vermektedir.

Hepatit B Aşısı Nerede Yaptırılır?

Hepatit B virüsü tüm dünyada en çok bulunan ve enfekte olma riski her ülke tarafından kabul edilmiş viral virüsler arasındadır. Doğal olarak gelişmekte olan ülkelerde görülme sıklığının %90 oranında daha yaygın olmasıyla beraber uygulama sıklığı daha da arttırılmıştır. Buna istinaden Türkiye’de de Hepatit B aşısı yapan merkezler çoğalmış, sağılık yönergeleri tarafından bu bilgiler tescillenmiş ve kanunen ücretsiz biçimde dahi sunulabilmiştir.

Şu an aklınıza takılan soru kalıbı hepatit B aşısı nerede olabilirim şeklindeyse tüm sağlık kuruluşlarını tercih edebilirsiniz. Burada ise asıl ayrım noktası maddiyat üzerinden yapılmaktadır. Keza bu aşının belirli markalar ve miligram seviyelerine göre farklı bir maliyeti oluşuyor. Enjeksiyon maliyeti ile birleştirilerek size fatura edileceği kurumlar var. Bu hizmeti devletin sağlık kurumu SGK tarafından karşılanarak sunan sağlık kurumları da var.

Hepatit B aşısı olmak istiyorum diyenlerin tamamına yakını önlem almak için bu aşıyı yaptırmak istiyorlar. Üç doz şeklinde uygulandığı için minimum 20-30 TL olan tek doz aşı ile beraber fiyat artabiliyor. Doğal olarak Hepatit B aşısı nerede yaptırılır sorusunun cevabı ücret minvalinde değerlendiriliyor.

Hepatit B Aşısı Yaptırmak İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Hepatit B aşısı yaptırmak istediğinizde direkt olarak bir kan merkezine veya hastanelerde laboratuara başvurmanız gerek. Fakat günümüzde sağlık sisteminin randevu yönünden direkt olarak kan merkezlerine veya laboratuarlara yönlendirmediğini söylemeliyiz. Haliyle iç hastalıkları yani dahiliye bölümünden randevu aldıktan sonra Hepatit B aşısı yaptırarak bağışıklık sağlayabilirsiniz.

Hepatit B aşısı nereye yapılır sorusunun bu kadar sık sorulması ise daha ciddi bir soruna işaret ediyor. Zira bu tip önemli aşıların enjeksiyon konusunda bilgili ve tecrübeli kişiler tarafından uygulanması gerekir. Aksi halde yanlış bir enjeksiyon hamlesinin kısmi felç veya ölüm gibi riskleri vardır. Yalnızca hastanelere başvurarak uzman hemşireler tarafından enjekte edilmesi önerilmektedir.

Aşılama evresinin üç doz olmasından ötürü mevcut merkeze üç kez gitmeniz gerekecektir. Bunlar totalde 180 günlük bir süreci kapsayabilir.

Hepatit B aşıları hangi sürede vurulur  
İlk Doz Bugün vurulduğunu varsayın
İkinci Doz Bugünden itibaren 30 gün içerisinde
Üçüncü Doz Bugünden itibaren 180 gün içerisinde

Aşağıda sıralanan merkezlerin tamamı aşı gibi enjeksiyonlar için kullanılabilir. Aynı zamanda Hepatit B aşısı uygulanan bölgede oluşabilecek reaksiyonların önceden tespit edilmesi ve alerji durumunda uygulanabilecek tedavilerin önceden belirlenmesi önemlidir.

Hepatit B Testi ve Aşısı Yapan Yerler

Hepatit B testi veya aşısı hemen her sağlık kuruluşunda uygulanabilir. Doğal olarak uygulanacak merkezi sizin seçmeniz daha doğru olacaktır. Genelde insanlar evlerine veya işyerine en yakın noktayı tercih ediyorlar. Zira test sonuçları bir süre sonra çıktığı gibi aşılama 3 doz olarak yapılıyor. Yani seçtiğiniz sağlık merkezine tekrar tekrar gitmeniz gerekecektir.

  • Devlet Hastanesi
  • Sağlık Ocakları
  • Özel Doktor Muayenehaneleri
  • Özel Hastaneler
  • Klinikler

Burada SGK tarafından karşılandığı için sağlık ocakları hem yaygın ağı hem de daha kolay erişebilmenizi sağlayan sistemi ile en olumlu seçenek gibi görünüyor. Üstelik Hepatit B aşısı ne kadar sorusunun cevabını sağlık ocağında ücretsiz olarak alabilirsiniz. Üç doz uygulanacağı için herkes için belirli bir maliyete tekabül edecektir. Haliyle devlet hastaneleri ve sağlık ocakları bu aşamada SGK güvencesiyle ücret talep etmez.

Özel hastaneler veya klinikler bu tip enjeksiyon işlemleri için hastalardan ücret talep edebiliyorlar. Aşı harici ekstra masrafların eklenebileceğini unutmamalı. Enjeksiyon ücreti, kullanılan ürünler ve gerek görüldüğü takdirde müşahede altında tutulması ile oluşabilecek masraflar faturaya yansıtılabilir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle