Sarılık Aşısı Ne Zaman Yapılır? Yan Etkileri, Yapan Merkezleri ve Ücreti Nelerdir?

Sarılık aşısı birçok sağlık kurumunda ücretsiz olarak yapılan zararsız bir enjeksiyondur. Yan etkileri oldukça kısıtlı olup uzun süreli bir etki süresi vardır.

Sarılık aşısı olarak bilinen ve Hepatit B aşısı ismiyle tanımlanan koruyucu bir ilaçtır. Diğer bulaşıcı hastalıklar için uygulanan aşılar ile teorik anlamda bir farkı bulunmadığını söylemeliyiz.

Sarılık Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Sarılık aşısı kişinin Hepatit B taşıyıcısı olup olmamasına bağlı olarak farklı zamanlarda uygulanabilir. Örneğin evlilik öncesinde zorunlu kılınan kan uyuşmazlığı testini yaptırdıktan sonra böyle bir bulguya rastlandığında kesinlikle müdahale edilmelidir. Aynı zamanda her ailede bir taşıyıcının olması tüm aile fertlerinin bu virüsü kapmasına neden olabilir.

Aslında burada daha çok merak edilen nokta sarılık aşısı nasıl yapılır sorusuyla gündeme getirilebilir.

Sarılık Aşısı Yapılış Zamanı
1. Doz İlk Ay
2. Doz İkinci Ay
3. Doz Altıncı Ay

Toplamda 3 doz şeklinde uygulanan bu ilacın aynı periyoda uyarak yapılması gerekir. Hamilelik esnasında saptanan Hepatit B taşıyıcılığı durumunda doğumdan 24 saat sonra uygulanması gerektiği bilinir. Eğer taşıyıcı riskini taşımıyorsa bu durumda doğumdan sonra 2 aylık bir süreç geçebilir. Fakat mutlaka olması gerekmektedir.

Genel anlamda doktorların uyguladıkları periyotlar ise değişebilir. İlk iki dozun 2 haftadan fazla arası olması gerekir. Bu noktada da 1 ay arayla vurulması normal görülür. Ancak 4 aya kadar beklenebilir. Son doz ile ikinci doz arasında ise en az 2 ay olması şarttır. Maksimum 18 ay sonra son doz vurularak etkisi görülebilir.

Sarılık aşısının etkisi 5,5 yıl ile 6 yıl arası sürmektedir. Bu süreç bazı metabolizmalarda daha kısa veya daha uzun sürebilir. Genellikle 6 yılda bir Rapel doz uygulanarak Hepatit B aşısının etkileri sabit ve devamlı kılınabilir.

Sarılık Aşısının Yan Etkisi Var Mı?

Sarılık aşısının yan etkileri arasında enjeksiyona bağlı olarak farklı reaksiyonlar gözlemlenebilir. Burada hem kızarıklık hem de şişme belirtileri gözlenebilir. Aynı zamanda ateşlenme gibi bir belirtiyle karşılaşılması mümkündür. Fakat bunun herkes için stabil bir durumu yoktur. Aksine insanların belirli bir oranında bu şekilde etkiler gözlenir.

Sarılık aşısı nereye vurulur diye merak edenlere de iki farklı türden söz etmek mümkün. 2 yaşından küçük bebekler için enjeksiyonun uygulama noktası uyluk kısmının ön ve yan yüzeyidir. Buradan kas içerisine enjekte edilir. Fakat yetişkinler ve 2 yaşından büyükler için Deltoit kas içerisine enjekte edilmektedir. Enjeksiyonu yaparken uygulanan teknik ve mevcut işlem gereğince kızarıklık, şişme ve ateşlenme haricinde hiçbir yan etki gözlemlenmez. Aşının başarı oranı ise %95 oranında bağışıklık sağlamasıdır.

Sarılık Aşısı Nerede Yapılır ve Fiyatı Nedir?

Sarılık aşısı yan etkileri bakımından oldukça sorunsuz bir enjeksiyon türüdür. Buna karşılık nerede yapıldığına dair bilgi sahibi olmak isteyen çok fazla insan görüyoruz. Öncelikle tüm sağlık kuruluşlarında bu aşının uygulanması mümkündür. Üstelik uygulanan sağlık merkezinden ziyade uygulayan personele bağlı yan etkiler ortaya çıkabilir.

Sağlık ocakları, üniversite kampüslerinde bulunan mediko, hastaneler, özel hastaneler, sağlık klinikleri, özel doktorlar ve tıp fakültelerinde Hepatit B aşısı uygulanabilir. Burada nerede yapılacağı tartışılırken baz alınabilecek tek nokta ise fiyatları olacaktır.

Normalde ücretsiz sarılık aşısı yapılan aile hekimlikleri ve sağlık ocakları sıkça kullanılmaktadır. Yakınınızda bulunan üniversite kampüsünde mediko varsa yine ücret ödemeden faydalanabilirsiniz. Haricinde kalan kurumlar ve hastaneler ise SGK kapsamında ücretsiz olarak aşılama yapabilir. Birçok özel kuruluş ve doktor ise aşı bedeli ile enjeksiyon tutarı için 50 TL ile 250 TL arasında bir bedel talep edebilir. Yaklaşık olarak 5-6 yılda bir uygulanan ve geçerliliği olan aşılardan olduğu için nerede yaptıracağınız pek bir önemi yok. Zira özel kuruluşlarda yaptırsanız dahi sıkça tekrarlanmaması sorun olmaktan çıkarıyor.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle