Sarılık Rahatsızlığına İyi Gelen Doğal Besinler Nelerdir?

Sarılık hastalığına iyi gelen besinler belirli standartlarda tüketilebilir. Sebzeler ve meyveler zaten hayatımızın bir parçası olarak düşünülmeli ve düzenli bir biçimde yenmelidir.

Sarılık hastalığının karaciğer üzerindeki etkisi tartışılamaz. Bu aşamada da fonksiyon bozuklukları ve düzenli olarak artış gösteren bilirubin seviyesinin ciddi sonuçlar doğurması mümkündür.

Sarılık Hastalığına Ne İyi Gelir?

Sarılık hastalığına iyi gelen yiyecekler bu sebeple son derece önemlidir. Bunların düzenli olarak tüketilmesi ve dengeli bir beslenme formunun yakalanması son derece ciddi bir tedavi sağlar. Genellikle sarılık hastalığında fizyolojik reaksiyonlar kısa sürede geçebilir. Patolojik sebeplere bağlı olarak görülen veya viral Hepatit salgınları sonucunda oluşan hastalıkta durum daha da ciddileşebilir.

Önemli olan nokta ise sarılık tedavisinde kullanılan besinler ve bunların doğru kullanımıdır. Kısa sürede iyileşme belirtilerinin göze batması ve sonuç itibariyle daha aktif bir yapıya bürünmesi böylelikle mümkün olacaktır. Teşhis konulduktan sonra zaten belirli yiyecekler yasaklanacak ve diyet için vücut kitle endeksiniz başta olmak üzere değerleriniz kontrol altına alınacaktır. Karaciğerde olası bir yağlanma veya büyüme saptanmaması için yenen ve içilen meyveler ve sebzeler için belirli bir programa ihtiyaç duyacaksınız.

Beslenme sarılığı geçirir mi  
Sarılığın Doğal Yollarla Geçme Oranı %60
Sarılığın Fototerapi İle Tedavi Edilme Oranı %40

Tabi ki beslenmenin yanında alkol tüketimini azaltmak, fast food gıdalardan kaçınmak, sigara gibi alışkanlıklarınızdan kurtulmak, düzenli ve dengeli beslenmek ve en önemlisi de her gün 2,5 litrenin üzerinde su içmek önem arz eder.

Sarılık Hastalığına İyi Gelen Meyveler

Farklı meyvelerin tüketilmesi vücudumuz için birçok noktada yarar sağlayabilir. Yapılan araştırmalar ise belirli bir meyve skalasının yalnızca belli başlı sistemik durumlara ya da organlara etki gösterebileceğini kanıtladı. Bu durumda sarılık hastalığına ne iyi gelir sorusunun cevabını bazı meyveler ile verebilmek mümkün hale geldi.

 • Domates

Aslında her ne kadar sebze olarak anılsa da köken ve teori anlamında domates bir meyvedir. Antioksidan yapısını ve kanser gibi zehirlenmiş hücrelerin dahi onarılmasında etkili olduğunu unutmamak gerekir. Domates tüketmeyi daha da etkin hale getirmek için küp şeklinde doğradıktan sonra kaynamış suyla karıştırıp bu suyu marmelat kıvamında sabahları içmeniz önerilir.

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu özellikle vitamin ve mineral deposu olan meyvelerin yararlı olacağını düşünebilirsiniz. Burada önemli olan unsurlardan birisi ise fazlasının zarar olacağıdır. A vitaminini almanız gereken dozdan daha fazla aldığınızda bu etkiyi net bir biçimde görmeniz mümkün olacaktır.

Meyve konusunda çok fazla alternatifi olmayan sarılık hastalığının iyi gelen formları çoğunlukla bitkiler şeklinde sıralanabilir. Sarılığa iyi gelen bitkiler ise meyveler veya sebzeler ile kıyaslandığında çay formunda tüketilerek çok daha faydalı sonuçlar doğurabilmektedir. Bunlar arasına baharatları da eklemek mümkün.

 • Ayrık Otu
 • Ekşi Yonca
 • Maydanoz
 • Meyan Kökü
 • Zeytinyağı
 • Andızotu Kökü
 • Zerdeçal
 • Rezene
 • Kekik
 • Zencefil
 • Limon Yaprağı
 • Papaya Yaprağı

Baharat ve bitkiler haricinde fındık, bal, zeytinin faydalarından da söz etmeden geçmeyelim. Keza sarılığa iyi gelen yiyecekler arasında en çok bilinenler arasındadır. Burada bir diğer dipnot ise baharat tüketimini belirli oranın üzerinde asla yapmamanız gerektiğidir.

Sarılık Hastalığına İyi Gelen Sebzeler

Sarılık hastalığına iyi gelen sebzeler denildiğinde ise bazılarının doğrudan akla geldiği aşikâr. Besinler farklı içeriklerinden ötürü yarar sağladığı için genel anlamda sindirim sistemine odaklı yiyeceklerin tercih edilmesi elzemdir.

 • Turp

Turp farklı türleriyle beraber tüketildiğinde faydaları görülebilir. Ancak asıl kullanım şekli Turp yaprağının su ile karıştırılarak süzgeçten geçirilmesi sonucu oluşan çay formunu tüketmekten geçer.

 • Ispanak

Ispanak yemeğinin karaciğer fonksiyonları üzerinde ciddi bir faydası bulunur. Bir şehir efsanesine dönüşmüş olan demir içeriğinin çok yoğun olmadığı aşikâr. Fakat enzim açısından karaciğer sağlığına iyi gelen besinler arasında yer aldığını vurgulamalıyız.

 • Marul

Marul başlı başına müthiş bir yeşilliktir. Hiçbir zararı olmadığı için tüm öğünlerde rahatlıkla tüketilebilir. Sirke ile yapacağınız karışımda bunun etkilerini hem antioksidan hem de yenileyici yönüyle gözlemlemek mümkün.

 • Lahana

Hem Lahana hem de Brüksel Lahanası için aynı şeyi söylemek mümkün. Karaciğer tabanlı rahatsızlıklarda müthiş etkilidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle