Karaciğerin Yenilenmesine Yardımcı Olan Besinler,En Etkili Kür Tarifleri

Karaciğeri hastalıklardan arındırmak ve yenilenmesine yardımcı olmak için pek çok farklı besin vardır. Bu besinler çeşitli kürler halinde kullanılabilirler. Etkili kür tarifleri ile karaciğerdeki hastalıklar vücuttan atılabilir.

Karaciğer, vücudumuzda en hayati ve önemli işlevleri üstlenen organımızdır. Dolayısı ile karaciğer sağlığımıza son derece dikkat etmemiz gerekmektedir. Karaciğer yenilenmesinde en büyük rolü enginar oynamaktadır. Enginar ile yapılan farklı kürler ve tarifler tüketilerek karaciğerde yenilenme sağlanabilir.

Karaciğer Yenilenmesi Nasıl Olur?

Karaciğeri en özel organlardan biri kılan özellik, organın kendi kendini yenileyebiliyor olmasıdır. Karaciğer, kendisinde oluşan çok ciddi hasarları bile zaman içerisinde yenileyebilmektedir. Karaciğer üzerinde yer alan hepatosit hücrelerinin %75’lik bir kısmının ölü olması bile karaciğerin çalışmasını engellemez. Kişi geriye kalan %25’lik kısım ile hayatını sürdürebilir. Karaciğer zaman içerisinde ölü hücrelerini yeniler ve daha sağlıklı hale gelir. Karaciğerin kendisini yenilemesi için yardımcı besinler kullanılabilir. Böylece yenileme işlemi daha kuvvetli ve daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Karaciğer Kendini Ne Kadar Sürede Yeniler?

Karaciğerin bir ameliyat veya hastalıktan sonra kendini yenilemesi yaklaşık olarak 3 ile 6 ay arasında bir zaman almaktadır. Bu süreç içerisinde karaciğer yavaş bir şekilde kendini güçlendirir ve hücrelerini yenilemeye başlar. Tam yenilenme işlemi ise yaklaşık olarak bir yıl kadar sürmektedir. Ek besin takviyeleri ile bu işlem biraz daha hızlandırılabilir. Karaciğerin eski sağlığına kavuşması için farklı kürler uygulanabilir. Karaciğer, kendisini yenilerken oldukça büyük bir güç sarf eder. Organ, vücudun birçok görevini üstlenirken bir yandan da kendini yenilemeye çalışınca yorulur. Bu sebeple ek besinler burada büyük etki gösterir. Karaciğere faydalı besinler tüketerek karaciğere enerji ve güç sağlamak mümkündür. Aynı zamanda besinler karaciğere faydalı olduklarından dolayı organ üzerinde de büyük bir iyileşme etkisi gösterirler. Bu tip besinler yardımı ile karaciğerin yaklaşık olarak 4 ayda kendini yenilemesi mümkün olacaktır. Tam yenilenme yaklaşık olarak 8 ayda tamamlanır.

Akciğer mi Yoksa Karaciğer mi Kendini Yeniler?

Her iki organın da kendini yenilemesi mümkündür. Karaciğerin yenilenmesi daha kısa bir zaman alırken akciğer, kendisini yaklaşık olarak bir yılda yeniler. Tam yenilenme işlemi için ise oldukça uzun bir zamana ihtiyaç vardır. Özellikle sigara içen bireyler bu konuyu oldukça merak etmektedirler. Akciğerin kendisini yenilemesi için farklı besin takviyeleri alınabilir. Bu durum karaciğer için de geçerlidir. Karaciğer, vücutta çok daha fazla görevi üstlendiğinden dolayı daha kuvvetli bir organdır. Dolayısı ile kendisini yenileme süreci de bu güce oranla daha hızlı olacaktır. Akciğerlerin tam anlamı ile temizlenmesi için kişinin kesinlikle sigara tüketmemesi ve tüketilen ortamlarda da bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca spor yapmak, temiz havada zaman geçirmek de bu yenilenme sürecini etkileyecektir. Kişi sigara tüketimine devam eder ise akciğer ve karaciğer kendilerini tam anlamı ile yenileyemezler.

Karaciğeri Yenileyen Besinler

Karaciğer yenilenmesine en iyi gelen besinler arasında en başta enginar gelir. Enginar, çay veye su şeklinde tüketilebilir. Aynı zamanda yemeklere konarak da tüketmek mümkündür. Enginarı suyun içerisinde bekletip daha sonrasında bu suyu içebilirsiniz. Dilerseniz kaynar suyun içerisinde  dakika bekletip çayını içebilirsiniz. Dilerseniz de haşlayıp salatalarınıza veya yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Enginarın yanı sıra ısırgan otu, soğan, sarımsak gibi besinler de karaciğer için oldukça faydalıdır. Bu besinleri de dilerseniz çay halinde dilerseniz de yiyeceklerin içerisinde tüketebilirsiniz.

Özellikle enginar suyu günde iki bardaktan fazla tüketilmemelidir. Zaten çok sağlıklı olmayan bir karaciğere daha fazla yüklenmek organa zarar verir. Kaldıramayacağı bir gücü hazmetmesi mümkün olmayacaktır. Uygun dozlarda tüketilen enginar suyunun karaciğere olan olumlu etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Enginar, 16.yüzyıl içerisinde oldukça pahalı bir besindi ve krallar ve soylular tarafından tüketilmekteydi.

Ayrıca çeşitli bitkiler ile de bitkisel kürler hazırlanabilir. Aktarlardan kolaylıkla bulacağınız bitkiler ile farklı ama bir o kadar da faydalı bitkisel içecekler hazırlayabilirsiniz. Bu içecekler, karaciğerin iyileşmesi ve kendisini yenilemesinde büyük rol oynayacaktır.

Karaciğeri Yenilemek İçin Bitkisel Kür

Karaciğer yenilenmesinde en bilindik kür enginar kürüdür. Tam 40 gün boyunca aralıksız olarak enginar tüketen bireylerin karaciğerlerinde çok ciddi bir iyileşme güçlenme gözlemlenmiştir. 40 gün aralıksız olarak enginar tüketimi için farklı tarifler araştırabilirsiniz. Enginarı çeşitli yemeklerde kullanabilirsiniz. Kızartmalar veya zararlı yiyeceklerdense daha ziyade haşlama ve salata gibi besinler tüketmeyi tercih etmelisiniz. Bu kür boyunca vücuda ne kadar iyi besin girerse kür o kadar etkili olacaktır.

Bu tarz kürlerin ileri seviye karaciğer yetmezliği gibi durumları tamamen iyileştirmeyeceği unutulmamalıdır. Besinler ve kürler hastalık döneminde bir destek tedavi olarak kullanılsa da kesin çözüm değildir. Kesin çözüm için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Karaciğere faydası olan bir diğer kür ise limon ve maydanoz kürüdür. Bu kür için birkaç dal maydanozu blendera yerleştiriyorsunuz ve daha sonra içerisine yarım limon sıkıyorsunuz. Bir bardak da su ekledikten sonra belnderı çalıştırıyorsunuz. Sonuçta elde ettiğiniz karışımı bir süre buz dolabında bekletiyor ve 45 dakika kadar sonra içiyorsunuz. Bu karışımdan her sabah birer bardak tüketebilirsiniz.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle