Karaciğer Yağlanması İçin Evde Yapılabilecek Kür Tarifleri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması kolaylıkla tedavi edilebilecek bir rahatsızlıktır. Karaciğer yağlanması olan bireyler evde hazırladıkları kürler ile kendilerini tedavi edebili ve karaciğerlerinin temizlenmesini sağlayabilirler.

Kürler

Karaciğer yağlanması, ileri seviyelere ulaşmadığı sürece (siroz) kolaylıkla tedavi edilebilir. Öncelikle kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekmektedir. Yağlı besinlerden uzak durmak ve alkol tüketmemek gerekmektedir. Beslenme şekli düzeltilmediği ve alkol tüketimi bırakılmadığı takdirde kürler herhangi bir etki göstermez ve rahatsızlık daha ileri seviyelere ulaşabilir. Eve uygulanabilecek pek çok farklı kür vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Maydanoz ve limon kürü,
 • Enginar kürü,
 • Ceviz kürü,
 • Marul kürü,
 • Salatalık kürü,
 • Sarımsak kürü,
 • Karahindiba Kürü,
 • Süt dikeni Kürü,
 • Mısır Kürü,
 • Erik Kürü,
 • Zeytinyağı kürü,
 • Kereviz kürü

Bu kürlerin hepsi evde hazırlanabilir ve düzenli kullanımda da son derece etkilidirler. Bu kürlerin hepsi hücre iltihaplarını ortadan kaldırır, karaciğeri temizler, düzenli ve sağlıklı beslenme ile birlikte karaciğerin yağlardan arınması sağlarlar. 

Maydanoz ve Limon Kürü

Maydanoz ve limon kürü hazırlanması en kolay kürlerden biridir. Maydanoz içerdiği mineral ve vitaminler sebebi ile karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Limon ise içerdiği asit sayesinde maydanoz ile bir araya gelerek karaciğerdeki yağlanmanın azalmasına sebep olur. 

Malzemeler

 • 10 dal maydanoz,
 • 1 bardak su,
 • Yarım limon suyu

Yapılışı

Tüm malzemeler blenderın içerisine konur ve tamamen pürüzsüz hale gelene kadar çekilir. Çıkan karışımın sıvı bir karşım olması gerekmektedir. Elde edilen karışımın içerisine herhangi bir tatlandırıcı eklenmez ve karışım buz dolabında  1 saat kadar bekletilir. Daha sonrasında her sabah kahvaltıdan önce bir bardak tüketilir. Kür, toplamda 15 gün boyunca yapılır. 

Enginar Kürü:

1.Tarif:

Bu kür tam olarak 40 gün sürmektedir. Hasta, 40 gün boyunca her öğünde düzenli olarak enginar tüketmelidir. Fakat tüketilen enginarın kızarmış olmaması gerekir. Yağsız ve mümkünse tuzsuz olarak pişirilmiş olan enginar, 40 gün boyunca her öğünde tüketilir. Kür, 40 günden fazla yapılmamalıdır. Karaciğer yağlanması olmayan bireyler de kürü uygulayabilirler. Enginar, karaciğer dostu bir besindir ve içerdiği ciarin adlı madde ile karaciğerin temizlenmesinde büyük rol oynamaktadır. 

2.Tarif:

Bu kür her gün düzenli olarak uygulanabilir. Bir zaman sınırı yoktur. Yapılması gereken tek şey bir litre suyun içerisine bir adet enginar koymaktır. Enginarı suyun içerisinde yaklaşık olarak 1 saat kadar bekletmek gerekmektedir. Suyun içerisinde bekletilen enginar içerdiği tüm mineral ve besinleri suya aktarır. Daha sonrasında gün içerisinde öğünlerden önce bu su tüketilebilir. 

Karahindiba Kürü

1.Tarif:

Aktardan veya herhangi başka bir yerden aldığınız temiz ve kurumuş olan karahindiba çiçeklerini alıp bir kavanozun içerisine doldurun. Üzerine biraz bal ve şeker serpin. Daha sonrasında içerisine biraz su ekleyin ve bir meyve suyu elde edin. Hazırladığınız karışımı temiz bir kaba aktarın ve daha sonrasında günde üç defa olacak şekilde tüketin. 

2.Tarif:

Bu kürün hazırlanması yaklaşık olarak 2 gün sürmektedir. Oldukça etkili bir kürdür fakat belirtilen oranların üzerinde tüketilmemelidir. 

Malzemeler:

 • Yarım su bardağı et suyu,
 • 4 kutu karahindiba salkımı,
 • 800 gram şeker,
 • Su

Yapılışı

4 kutu karahindiba çiçek salkımı alın ve bu salkımları 12 saat boyunca soğuk suyun içerisinde bekletin. Daha sonra salkımları suyun içerisinden alıp kaynar suyun içerisine koyarak bir süre kaynamasını sağlayın. 30 dakika kadar kaynattıktan sonra hazırladığınız sıvıyı alıp serin bir yere koyun ve içerisine biraz evde yapılmış et suyu ekleyin. Daha sonrasında 800 gram kadar şeker ekleyin ve tekrar kaynatın. Karışım yoğun bir hal alana kadar kaynatmaya devam edin. Kür her gün yapılabilir. Her gün 4 çorba kaşığından fazla tüketilmemelidir. 

Erik Kürü

 Bir bardak kadar kuru erik alın ve üzerine gül yaprakları koyun daha sonrasında ince kıyılmış erik ağacı kabuğu ekleyin ve üzerine su ekleyerek kaynamaya bırakın. Yaklaşık olarak 40 dakika kaynattıktan sonra hazırladığınız karışımı serin bir yer koyun. Her gün yatmadan önce bir bardak kadar için. Bu kür ile birlikte karaciğeriniz temizlenecektir. Kürü uygularken düzenli beslenmeye özen gösterin. Şekerli, tuzlu ve yağlı yiyeceklerin tüketiminden kaçının. 

Mısır Kürü

Mısır kürü 4 ay kadar yapılmalıdır. Aldığınız olgun mısırı yıkayarak temizleyin ve daha sonrasında suyun içerisinde kaynatın. Her gün 3 bardak kadar çay gibi için. 

Süt Dikeni Kürü

Süt dikeni tohumları karaciğer hücrelerinin zarar görmelerini engeller ve organı daha işlevsel bir hale getirir. Toz halinde kullanılması önerilir. Toz haline getirdiğiniz süt dikeni tohumlarını yoğurt ve su gibi ürünlerle birlikte rahatlıkla tüketebilirsiniz. 

Zeytinyağı Kürü

Hastalık süresince zararlı yağların tüketimi kesinlikle yasaktır. Kişinin düzenli beslenmesi ve kızarmış ürünlerden uzak durması gerekmektedir. Fakat soğuk sıkım zeytinyağının vücuda ve organlara pek çok faydası vardır. Dolayısı ile düzenli kullanımda zeytinyağı, karaciğer yağlanmasının giderilmesinde oldukça etkili olabilmektedir. 

Malzemeler

 •  200 ml Zeytinyağı,
 • 200 gram bal,
 • 50 ml limon suyu veya elma sirkesi

Yapılışı

Malzemelerin hepsini bir kabın içerisine koyup homojen bir hal alıncaya kadar karıştırın. Daha sonrasında her gün yemeklerden önce günde 3 defa birer çorba kaşığı olacak şekilde tüketin. 2 ay boyunca devam edilebilir. Yılda iki defa yapılabilir. Yılda iki defadan fazla yapılması tavsiye edilmemektedir.

 

Ceviz Kürü

Bu kür son derece basittir ve düzenli kullanımda da oldukça etkili olmaktadır. Yapılması gereken tek şey dış kabuğu soyulmuş bir cevizin bir bardak suyun içerisine konulması ve bu suyun içerisinde tüm gece bekletilmesidir. Daha sonrasında sabah uyanır uyanmaz bu suyu tüketip suyun içerisindeki cevizi de yemeniz gerekir. Kürün uygulanması için herhangi bir zaman limiti yoktur. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle