Karaciğer Yağlanmasının Evreleri ve Vücuttaki Etkileri

Günümüzde sıklıkla görülen karaciğer problemlerinden birisi olan karaciğer yağlanmasının gelişim evreleri ve bu evrelerde vücutta yaratmış olduğu etkilerine ilişkin bilimsel araştırmalar.

Karaciğer Yağlanması Zararları

Karaciğer yağlanması, günümüzde en ‘sinsi’ nitelikteki hastalıklardan birisi olarak kabul edilir. Çünkü karaciğer yağlanması oluşumunun söz konusu olduğu pek çok hastada söz konusu rahatsızlık ‘asemptomatik’ etkilere sahiptir. Bu yüzden de rahtasızlığın evrelerinin gelişiminin ileri seviyeye ulaşmasından evvel tespit edilememesine neden olabilmektedir. Bu durumda hastalığın karaciğerde gelişimini önemli oranda ilerletmesine neden olarak, tespit edilmesi aşamasında, ileri seviyede olmasına neden olur. Yağlı karaciğer durumunun en belirgin belirtileri arasında ise ‘bilimsel kanıt’ teşkil etmeden hastaların belirtmeleri çerçevesinde karın bölgesinde karaciğer ve çevresinde ağrı ve şişkinlik hissiyatının ortaya çıkmasıdır. Özel bir tahlil yapılmaması durumunda tespiti önemli düzeyde zorluk teşkil eder.

Karaciğer yağlanmasının insan vücudunda önemli zararları söz konusu olur. Buna göre karaciğerdeki yağlanma oranının artış göstermesi durumunda vücutta;

  • Devamlılık teşkil eden yorgunluk hali

Meydana gelen yağlanmanın sonucunda nedeni tespit edilemeyen ciddi seviyede ve düzenlilik teşkil eden bir yorgunluk hissi meydana gelir. Bu konuya ilişkin olarak bilimsel açıklamalar ise karaciğerle beyin arasındaki hastalık nedeni ile yaşanan sinyal değişiklikleri olduğu öngörülmektedir.

  • Hızlı kilo kaybı

Karaciğerde her ne kadar yağ oluşumu meydana gelse de vücut enerjisinin önemli oranda harcanmasına ve hızlı kilo kaybının meydana gelmesine neden olur.

  • Şişkinlik oluşumu

Karın bölgesinin üst kadranında nefes alış sırasında ya da baskı uygulandığında fark edilebilecek bir şişkinlik meydana gelebilir.

  • Karaciğer sertleşmesi

Yağlı karaciğer rahatsızlığının ilerleyen evrelerinde, yağ oluşumunu atabilmek için daha yüksek performansta bir çalışma gerçekleştirir. Bunun sonucunda da organda sertleşme meydana gelir.

Karaciğer Yağlanması Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Fazla yağ hücrelerinin karaciğerde birikmesi ile meydana gelen yağlı karaciğer sorunu, çok ciddi riskler taşıyabilen bir rahatsızlıktır. Özellikle de günümüzde görülen vakalarda karaciğer yağlanması hastalığının ilerleyen evrelerinde karaciğer yetmezliği, siroz ve kanser gibi hastalıkların oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. Karaciğer yağlanmasının oluşumundaki en önemli iki etken sağlıksız beslenmeden meydana gelen obezite ve yüksek miktardaki alkol tüketimidir. Yağlı karaciğer sonucunda karaciğerde görülen en riskli hastalıklar olan siroz ve kanser oluşumu söz konusu olur. Bu noktada da karaciğer yağlanması kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek pek çok karaciğer hastalığı arasında;

Siroz

Siroz hastalığının oluşmasındaki en önemli nedenlerin başında yağlı karaciğer gelir.Siroz gibi tedavi edilebilmesi mümkün olmayan ve sadece etkilerinin baskı altına alınabildiği ve son aşamasında sadece karaciğer nakli ile çözüm sağlanabilen bir rahatsızlığın meydana gelme riski hastaların önemli bir kısmında oldukça yüksektir. Bu doğrultuda da karaciğer yağlanmasının yapılan tahlil ile tespit edilmesi durumunda, düzenli olarak siroz tahlili gerçekleştirilerek, durum kontrolü yapılır. Karaciğer yağlanmasının son evresi ardından oluşması mümkün olan sirozun önlenebilmesi ve gerekli uygulamaların yerine getirilebilmesi hedefi ile tahlil süreçleri çok daha kısa aralıkları kapsamaktadır.

Karaciğer kanseri

Aynı şekilde karaciğerde hücrelerin aşırı yağlanması, karaciğerde kanser hücrelerinin oluşmasına daha elverişli bir ortam teşkil edeceğinden riskin önemli oranda artış göstermesine ve bunun sonucunda da kanser oluşumunun meydana gelmesine neden olur. Karaciğer kanseri oluşumuna yönelik olarak günümüzde kanser tahlil uygulamaları da sık aralıklar ile gerçekleştirilir. Söz konusu tahlil ile karaciğerdeki hücre durumu ve kan hücrelerindeki yağlanma durumu gibi etkenler kontrol altına alınır.

Karaciğer Yağlanmasının ve Olası Hastalıkların Önlenmesi

Karaciğer yağlanması rahatsızlığının tedavisindeki en iyi yol kesinlikle doğal ve sağlıklı beslenme ile vücut kilosunun ideal seviyeye düşürülmesidir. Çünkü günümüzün sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hazır gıda ürünlerinin kullanımının gerçekleştirilmesi yağlı karaciğer oluşumuna neden olan en önemli kaynaklardan birisi olan obezite oluşumuna yol açar. Ancak en ideal tedavi yolu olan sağlıklı ve doğal besinlerin tüketilmesi bu aşamada önemli bir önlem teşkil eder. Karaciğer gerilemesi açısından en çok tercih edilen yol olarak öne çıkan sağlıklı beslenme ile gelişim evreleri geri yönde döndürülerek, olası diğer ve ciddi risk taşıyan karaciğer hastalıklarının oluşumunun önüne geçilebilmesi sağlanabilmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle