Karaciğer Yağlanmasında Evreler ve Evrelere Göre Belirtileri

Günümüzde dünyada ve Türkiye’ de sıklıkla görülen karaciğer hastalıklarından olan karaciğer yağlanmasının tüm evreleri ve ilerleme sürecinde ortaya çıkardığı belirtilerinin detaylı açıklamaları.

Karaciğer Yağlanması Evreleri (Dereceleri)

Günümüzde görülen karaciğer yağlanması 3 evreden oluşur. Temel yapısal niteliği çerçevesinde ilk dönemlerinde tespiti hayli güç olabilen ve düşük belirtiler ortaya koyan, karaciğer yağlanması rahatsızlığı, ciddi sonuçlar teşkil edebilecek niteliklerdeki rahatsızlıklardan birisidir. Karaciğer organında yer alan hücrelerin önemli seviyede ‘yağlanması’ ile ortaya çıkmaktadır. Karaciğer yağlanması rahatsızlığının ortaya çıkması noktasında birden fazla etken söz konusu olabilir. Ancak hem beslenme hem de alkol tüketimi ilk iki ana nedeni oluşturur. Bu doğrultuda günümüzde karaciğer yağlanması dereceleri;

 • 1.derece karaciğer yağlanması; Yağlanmanın hafif derece olduğunu,
 • 2.derece karaciğer yağlanması; Yağlanmanın orta derecede olduğunu,
 • 3.derece karaciğer yağlanması: Belirgin ve ileri derecede yağlanma olduğunu,

belirtecek, şekilde olduğu açıklanır. Yağlı karaciğer rahatsızlığı, modern tıp alanında da ‘sinsi’ olarak değerlendirilen niteliklerdeki hastalıklardandır. Özellikle de ilk evrelerinde belirtileri ve etkileri düşük olarak, gelişimini gerçekleştiren bir rahatsızlık olması, tespiti döneminde hastanın ileri evrelerde olması riskini önemli ölçüde arttırmaktadır. Ayrıca yağlı karaciğer rahatsızlığının ilerleyen evreleri sonucunda siroz veya karaciğer kanseri gibi hayati risk taşıyabilen rahatsızlıkların oluşumu söz konusu olabilir.

Önemli Not:Hepatit C’ ve ‘Wilson’ rahatsızlıklarında da karaciğer yağlanması oluşumu sıklıkla görülür. Ancak bu tip hastalıklarda karaciğer yağlanması durumunun meydana gelmesi söz konusu olsa da ‘yağlı karaciğer’ rahatsızlığı şeklinde değerlendirmeye tabi tutulmazlar.

1. Derece Karaciğer Yağlanması

Oluşumu açısından etkili olan birden fazla etkeni bulunan yağlı karaciğer hastalığının ilk evresini oluşturur. Genel olarak ‘karaciğer’ organını hedef alan çeşitli test ve incelemelerin gerçekleştirilmemesi haricinde tespit edilmesi ve belirtileriyle anlaşılması pek de kolay olan bir evre değildir. Zaten genel olarak bu evrede yağlı karaciğer tanısı koyulma oranı da oldukça düşüktür. Başlangıç evresini oluşturan bu evrenin meydana gelmesinde alkolik ve nanalkolik etkenler söz konusudur. Bunun haricinde vücuttaki fazla kilolardan çok hızlı bir şekilde kurtulunması durumunda da yağlı karaciğerin oluşması riski ortaya çıkmaktadır. Karaciğer hastalığına ilişkin olarak 1.evre belirtileri;

 • Rahatsızlığın başlangıç evresinde belirtiler önemli seviyede değildir ve hatta yok denilecek kadar düşüktür. Buna karşın yinede kişinin kendisini devamlı olarak ‘yorgun’ hissetmesi gibi bir belirtisi bulunur.
 • Karaciğer ve bölgesinde düşük seviyelerde de olsa çeşitli ‘rahatsızlık’ hissi oluşumu söz konusu olabilir.

şeklindedir.

 1.Derece Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Yağlanma oluşumunun ilk evresi olması nedeni ile tedavisi mümkündür. Ancak bu aşamada tedavi uygulamaları ilaçlar yerine daha ağırlıklı olarak besin düzenlenmesi ile gerçekleştirilir. Özellikle de uzman doktor tarafından hazırlanan kişiye özel beslenme programı ile yağlanmanın ortadan kaldırılması sağlanabilir. Daha ağırlıklı olarak sağlıklı ve doğal besinlerin temel alındığı bir beslenme alışkanlığı oluşturulur ve bunun spor ve hareketli yaşam ile desteklenerek, yağlanmanın yok edilmesi sağlanabilir.

2.Derece Karaciğer Yağlanması

Günümüzde her 5 kişiden 1’inin yağlı karaciğer rahatsızlığına yakalandığı yönünde bilimsel araştırmalara dayalı bir istatistik bulunuyor. Genel olarak sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam ve bunun dışında yüksek orandaki alkol tüketimi gibi etkenlerden kaynaklı olarak meydana gelir. Grade 2 karaciğer yağlanması evresi rahatsızlığın ikinci ilerlemesini nitelemektedir. Bu evre, ilk evreye göre daha fazla belirti ve etkiler ile kendisini gösterebilir. Rahatsızlığın bu aşaması orta dereceli bir yağlanmanın meydana geldiğini gösterir. Karaciğer yağlanmasının her aşamasında söz konusu belirtiler benzer niteliklerdedir. Bu doğrultuda da 2. derece karaciğer yağlanması belirtileri de ilk evre belirtilerine göre biraz daha şiddetli aynı etkileri oluşturur. Buna karşın bu evrede;

 • Karaciğer bölgesi ve çevresinde kesintisiz ağrı,
 • Kısa sürede yorgunluk oluşumu,
 • Devamlı olan ağrılar,
 • Sürekli halsizlik hissiyatı,

Bir sonraki evreye geçiş sürecinin yaklaşmasıyla;

 • Bulantı,
 • İstifra,
 • Kaşınma,

gibi belirtiler görülebilir. Ancak pek çok hastalığın olağan belirtilerini teşkil etmesinden dolayı etkin şekilde tanı açısından önemli bir etki oluşturmaz.

2.Derece Karaciğer Yağlanması Tedavisi

 Bu evrede de yağlı karaciğer hastalığına ilişkin olarak uygulanacak, tedaviler doğrudan sağlıklı ve doğal besin programlarının oluşturulması ile gerçekleştiriliyor. 2.derece karaciğer yağlanması tedavisi eğer söz konusu yağlanmanın meydana gelmesinin nedeninin alkol tüketimi olması durumunda alkol tüketiminin bırakılması gibi tedavi uygulamaları gerçekleştirilebilir.

3.Derece Karaciğer Yağlanması

 

Yağlı karaciğer rahatsızlığının en önemli ve en ciddi evresi grade 3.evredir. Bu evreye gelen hastanın durumu ciddi seviye ulaşmış olduğundan en hızlı şekilde tedavi uygulamalarının gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunur. Bu evrede, hastaların bir bölümünde söz konusu ‘inflamasyonun’ devam etmesi halinde sağlam karaciğer dokusu üzerinde fibrozis, meydana gelir. Buna karşın karaciğer fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi için halen sağlıklı dokuda bulunur. Bu aşamadan sonra söz konusu karaciğer yağlanması ‘siroz’ hastalığının oluşumuna mahal verir.

Karaciğer yağlanmasının son aşaması olan 3.evrede ortaya çıkan belirtiler;

 • Karında karaciğer bölgesi ağırlıklı olarak şiddetli ağrılar,
 • Karaciğer fonksiyonlarının düşmesinden kaynaklı etkiler (sarılık gibi fizyolojik etkiler),

şeklindedir.

Önemli Not: Günümüzde tıp alanında karaciğer yağlanması problemine ilişkin olarak doğrudan uygulanması mümkün olan bu alanda tedaviyi hedef alan ilaçlar bulunmamaktadır. Doğrudan karaciğer yağlanmasının tedavi edilmesine ilişkin gerçekleştirilecek ilaç uygulamaları, yalnızca klinik araştırmaların kapsamında yer alır ve bu tip araştırmaların bilimsel şartlar dahilinde gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunur.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle