Karaciğer Yağlanmasını Önlemek için Uygulanacak Diyet Tarifleri Nelerdir?

Karaciğer yağlanmasını önlemek için birçok farklı tedavi seçeneğine başvurabilirsiniz. Bilhassa dengeli beslenme ve spor yapmak önleyebilmek adına önemli adımlardır.

Karaciğer yağlanmasını önlemek veya teşhis koyulduktan sonra gelişimini durdurmak mümkündür. Burada beslenme şekliniz ve yeterli düzeyde besin alımı en önemli unsurdur.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir?

Karaciğer yağlanması nasıl önlenir sorusunun burada önemli bir yeri var. Çünkü hastalığın başlamadan önlenmesi herkes için daha çok tercih edilen bir durumdur. Doğal olarak karaciğerde yağlanma başlangıcı oluşmaması için beslenme kriterlerinizi tamamıyla değiştirmeniz gerekir. Aynı şekilde spor veya egzersiz yapmak, düzenli olarak hareket etmek başlı başına yarar sağlayacaktır. Yapılan araştırmalara göre karaciğerinde sorun görülen hastaların istatistik raporlarında masa başı çalışanların veya ev hanımlarının sayısı oldukça yüksek.

İlk adım olarak beslenmeyi önemsemeli, sonrasında ise spor başlamalısınız. Karaciğerimizin yağlanması alınan gıdalarda yer alan yağ hormonlarının depolanmasıyla oluşur. Zamanla depolama miktarı gelişir ve daha fazla yağ tutulur. İster istemez karaciğer büyümesi ve aşırı kilo ile yüzleşiriz.

Tüm bunları önlemek için zaten diyet uygulamaları ya da düzenli beslenme formlarına başlamamız gerekmektedir. Ancak burada da yapılan büyük bir hatadan söz etmek gerekiyor. Diyetisyene başvurarak vücut kitle endeksinizi ölçtürmeniz gerekmektedir. Ardından size yazılmış ve şahsınıza özel olan diyet programını yapmalısınız. Başkasına verilmiş bir diyet vücudunuzda daha ciddi sorunlara yol açabilir.

   
%2 Oranında Yağlanma Normal
%3-%5 Oranında Yağlanma Diyet Önerilir
%5-%10 Oranında Yağlanma Diyet ve Egzersiz Önerilir
%10 ve Üzerinde Yağlanma Diyet ve Tedaviye Başlanır

Yağlanan karaciğerde büyüme olasılığı çok yüksektir. Doğal olarak dikkat edilmediği takdirde önlenmesi imkânsız bir karaciğer hastalığına sahip olabilirsiniz.

Karaciğer Yağlanmasını Önleyen Diyet Tarifleri

Karaciğer yağlanması için diyet tarifi isteyenlerin kesinlikle farklı insanların önerdikleri programları uygulamamasını tavsiye ediyoruz. Önerilere kulak asmayın ve kendinize ait diyet çizelgenizi alabilmek için diyetisyene başvurun. Aksi takdirde asla etkin bir beslenme programına sahip olamazsınız. Yinede Karaciğer yağlanması nasıl önlenir sorusuna karşılık olabilecek besinlerden söz edelim.

Aşağıda listelenen yiyeceklerin tamamı kompleks karbonhidratlar olarak geçer. Bu yiyeceklerin büyük bölümü ise günlük tüketimimiz olan besinlerin alternatifleri olarak kullanılır. Düzenli tüketilmesi ile karaciğerde yağlanma önlenir.

 • Tam Buğday Ekmeği: Beyaz Ekmek veya Kepek Ekmek yerine tüketilir.
 • Taze Sıkılmış Meyve Suları: Eğer içecek tüketecekseniz gazlı, asitli, şekerli, tatlandırıcılı pastorize edilmiş içeceklerden kaçınınız. Taze meyve suyu sıkarak tüketmeniz tek sağlıklı yöntemdir.
 • Baklagiller ve Tahıl Ürünleri: Baklagiller ve tahıl ürünlerini sürekli olarak tüketebilirsiniz. Çünkü zararlı olan yağlı kızartmalar, sindirimi zor yemekler, hazır gıdalar, fast food ve benzeri yiyecekler için alternatif bir beslenme seçeneğidir.
 • Yeşil Sebzeler: Asıl ana öğününüzü oluşturacak olan alternatiftir. Sürekli olarak tüketmeniz, salata ile ara öğünlere kadar bölmeniz önerilir.

  Kendinize ait bir karaciğer yağlanması diyeti alırsanız yukarıda yer alan kompleks karbonhidratların tamamını içeren bir çizelge alırsınız. Ancak bunların miktarı, ne kadar sıklıkla ve nasıl tüketileceği tamamıyla vücut kitle endeksinize göre şekillenir. Mevcut yağlanmanın miktarı, bölgesi ve diğer detaylar ise egzersiz programınızı belirler.

Karaciğer Yağlanmasını Arttıran Besinler

Karaciğer yağlanmasını önlemek için diyet yapmanız elzemdir. Ancak bazı durumlarda yağlanmanın sebebi insülin direnci gibi farklı faktörler olur. Doğal olarak yapacağınız diyet karaciğer sağlığınızı yineler ve fazla kilolarınızdan kurtularak daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmanızı sağlar.

Tam iyileşme içinse sebeplerin ortadan kaldırılması gerekir. Biz her anlamda yukarıda önleyen gıdaları yazdığımız gibi diğer yönünden de bakmak istiyoruz. Yani karaciğer yağlanmasını tetikleyen gıdaların neler olduğuna da göz gezdirmekte fayda görüyoruz.

 • Beyaz ve Kepekli Ekmek
 • Pirinç
 • Patates
 • Makarna
 • Pizza
 • Kızartma
 • Cips
 • Bisküvit
 • Meyve Suları
 • Kola vb meşrubat
 • Mısır
 • Fruktoz içeriği
 • Baklava
 • Gofret

Tüm bunların yanı sıra karaciğer yağlanmasına iyi gelen diyet programınızı uygularken aceleci davranmayın. Aksine her hafta vereceğiniz maksimum kilo miktarının 0,5 ile 1,0 arası değişebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Şok diyetler yalnızca karaciğeri değil tüm organlarınızı olumsuz yönde etkileyebilirler.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle