Karaciğer Yağlanmasında Kullanılan İlaç İsimleri ve Kullanım Şartları

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen ilaçlar tamamıyla doktor kontrolünde alınmalıdır. Dozu, kullanım şekli ve süresi bir uzman tarafından belirlenmelidir.

Karaciğer yağlanmasında kullanılan ilaç isimleri birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Doktor gözetiminde kullanılmayan ilaç konusunda toplum olarak oldukça ileride olduğumuz açık.

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen İlaç İsimleri

Karaciğer yağlanması ilaç ile tedavi edilmek istendiğinde ortaya şöyle bir sonuç çıkmaktadır. Yağlanmaya sebep olan faktör ortadan kalkmadığı sürece tedavisi sağlanamaz. Fonksiyon bozuklukları ve diğer organlarla birlikte görülen sistemik rahatsızlıklarda tedavi için medikal yöntemlere başvurulabilir. Fakat karaciğer yağlanması tedavisinde iyi gelen etkiler görmek için nedeni bilinmelidir.

Yağlanmaya sebep olan faktörün insülin direnci, yanlış beslenme, obezite, alkol tüketimi gibi birçok farklı detayı olabilir. Burada da asıl önemli olan husus yağlanmanın miktarıdır. Üst düzey bir yağlanmada tüm beslenme alışkanlığının ve vücut endeksinin düzene sokulması gerekir. İlaç içerek karaciğer yağlanması geçer mi sorusuna olumsuz yanıt vermek mümkündür.

Ancak yeni başlamış ve alkol tüketimine dayalı yağlanmalarda bu durum daha sık tercih edilir. Alkol kullanımının bırakılmasıyla beraber alınacak olan antioksidan ilaçlar karaciğer formunda yağlanmayı geriletebilir. İyi gelen ilaçlar ise yine doktorunuz tarafından önerilerek reçete edilmelidir. Çünkü bu tip ilaçların kullanım şartları, dozajı ve düzeni doktorunuzun muayenesinden sonra belirlenir.

Yağlanmaya Karşı Kullanılan İlaç Türleri  
Antioksidan İlaçlar E Vitamini içeren ilaçlardır
Antibiyotik İlaçlar Karaciğer iltihabını ve yağını söker
İnsülin Bileşenli İlaçlar İnsülin direncini dengeler

Karaciğer Yağlanması İçin İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Karaciğer yağlanması için ilaç isimleri arasında birçok farklı marka görebilirsiniz. Önemli olan ise ilaç türlerine bağlı olarak antioksidan, antibiyotik ve insülin içeriğine bağlı olan bileşenlerdir. Aşağıdaki bileşenleri içeren karaciğer yağlanması ilacı türleri doktorlar tarafından sıkça tavsiye edilebilir.

 • Roziglitazon
 • Pioglitazon
 • Troglitazon
 • Metformin
 • Ursodeoksikolik Asit
 • E Vitamini

Tabi ki burada ihtiyacınız olan ilacın kullanımı için herhangi bir parametreden söz edemeyiz. Aksine doktorunuzun muayenesi ve sebeplerini ortaya çıkarması sonucunda uygulanabilecek bir tedavi türüdür. Medikal tedaviye başlarken uygulanan doz ile sonrasında sürdürülecek doz eşit miktarda olmayabilir.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen ilaçlar sürekli olarak kullanılmaması gereken bazı bileşenlere sahip olabilir. Bu noktada da farklı durumlar ortaya çıkar. Eğer karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir sorusunun cevabını arıyorsanız aşağıdaki detayları önemsemelisiniz.

 • Düzenli ve Yeterli Beslenme
 • Spor ve Egzersiz
 • İdeal Kitle Vücut Endeksi
 • İdeal Kilo
 • Alkol ve Sigara Tüketimini Bırakmak

Bunlara dikkat ettiğiniz sürece hiçbir sorun yaşamadan sağlıklı bir karaciğer fonksiyonuna sahip olabilirsiniz. Hatta birçok uzmana göre bu maddeler yerine getirildiğinde ilaç kullanımına ihtiyaç dahi duyulmayan iyileşme belirtileri ile karşılaşılıyor. Çünkü beslenme ve egzersiz onarıcı etki yapar ve karaciğerin tüm yağ bağlarını söküp atabilir. Tabi ki bunun düzenli olmak kaydıyla işlevsel sonuçlar doğuracağını belirtmek gerek.

Karaciğer Yağlanmasına Bitkisel İlaç

Karaciğer yağlanmasına bitkisel ilaç isimleri son derece sık soruluyor. Aslında bitkisel ürünler aynı zamanda doğal olarak tüketilebilen yiyecekleri de kapsıyor. Limon, Papatya, Enginar ve Havuç gibi birçok besinin tüketilmesi gerekiyor. Yeşil sebze ve meyveler her zaman favoriniz olmak zorundalar.

Bitkisel içerik olarak Meryemana dikeni ile deve dikeni içeren özütleriyle bilinen Silymarin birçok ilacın etken maddeleri arasında yer alır. Türkiye’de de Carsil ve Legalon isimleriyle eczanelerde karaciğer yağlanmasına iyi gelen ilaçlar temin etmek mümkündür. Ancak doktor tavsiyesiyle kullanmanız kesinlikle önerilir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle