Karaciğer Yağlanması İçin Bitkisel Tedavi Uygulamaları

Karaciğer rahatsızlıklarından birisi olan karaciğer yağlanması için bitkisel kürler ile tedavi süreci uygulanabilir. Ender Saraç’ın bu konuda birçok tavsiyesi bulunmaktadır.

Karaciğer Yağlanması Nedir

Karaciğer Yağlanması

Vücudumuzda bulunan ve en büyük organ olarak tanımlanan karaciğer, vücuda alınan zararlı maddelerin etkisi ile rahatsızlanabilir. Karaciğerimiz hem sindirim sisteminde hem de yardımcı olarak boşaltım sisteminde birçok görev üstlenmiştir. Karaciğerin tüm bu görevleri yerine getirebilmesi için sağlıklı işleyişini sürdürmesi gerekmektedir. Karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için, düzenli olarak temizlenmesi en uygun seçenektir. Bunu çeşitli bitkisel kürler ile yapabileceğimiz gibi uzman doktorların tavsiye edeceği besin takvimini uygulayarak sağlamamız da mümkündür.

Karaciğer ile ilgili en çok rastlanılan rahatsızlıklardan birisi karaciğer yağlanmasıdır. Karaciğerin yağlanması aşırı kilo, alkol, çok fazla ilaç kullanımı vb. sebeplerden dolayı meydana gelen rahatsızlıktır. Kötü alışkanlıkların yanı sıra kullanmak zorunda olduğumuz birçok ilaç karaciğeri olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenle karaciğerin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Karaciğerin yağlanmasının önüne geçebilmek için çeşitli bitkisel kürleri kullanmak mümkündür. Uzman Dr. Ender Saraç bu konu hakkında detaylı bilgi vererek karaciğer sağlığını korumanın ve karaciğerin yağlanması rahatsızlığının önüne geçilmesinin mümkün olduğunu vurgulamıştır.

Doğal ilaç olarak bilinen birçok bitkisel kür karaciğerin tamamen temizlenmesini sağlamaktadır.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir

Uzman Dr. Ender Saraç’ın açıklamaları doğrultusunda karaciğer yağlanmasının 3 sebebi bulunmaktadır. Karaciğer yağlanmasının sebepleri;

 1. Kolesterol yüksekliği
 2. Alkol kullanımı (özellikle alkol bağımlılarında sıklıkla görülmektedir)
 3. İlaç kullanımı (kullanmak zorunda olduğumuz birçok ilaç ciddi şekilde karaciğer yağlanmasına sebep olmaktadır)

gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlar ile savaşmak için doğal yöntemleri kullanmak yeterlidir. Uzman Dr. Ender Saraç dikkat edilmesi gereken konuların üzerinde durmakla birlikte karaciğer için hangi besin gruplarının veya bitkisel kürlerin iyi gelebileceğini açıkladığı biliniyor. Bitkisel kürler düzenli ve doğru bir şekilde uygulandığı takdirde karaciğerin temizlenmesi mümkündür. Söz edilen bitkisel kürlerin yılda 2 ya da 3 defa uygulanması yeterli olacaktır.

Uzman Dr. Ender Saraç’ın bitkisel kür tarifi

Malzemeler; Enginar yaprağı, hindiba bitkisi, yeterli miktarda su

Hazırlanışı;

 • Enginar’ın sap yapraklarından 3 tanesi ayıklanır ve bol su (3 litre) ile yıkanır.
 • Enginar arındırıldıktan sonra bolca suyun içerisinde kaynatılmaya başlanır.
 • Kaynayan enginar yapraklı suyun içerisine 1 avuç miktarda hindiba bitkisi atılmalıdır.
 • Uzun süre kaynama işlemi uygulandıktan sonra enginar yapraklarının iyice soğuması ve dinlenmesi beklenilir.
 • Soğuma işleminin ardından enginar yaprakları alınır ve süzülür.
 • Süzme işleminin ardından ortalama 5 litrelik suyun içerisine enginar yaprakları konulmalı ve muhafaza edilmelidir.

Yukarıdaki tarif doğrultusunda hazırlanan bitkisel kür sabah ve akşam tüketilebilir. Aç karnına 1 su bardağı miktarında enginar yaprağı suyunu içebilirsiniz. Bu bitkisel kür ile birlikte karaciğer yağlanması rahatsızlığının önüne geçebileceğiniz gibi karaciğer ile ilgili rahatsızlıklardan korunmuş olursunuz ve düzenli uyguladığınız takdirde sindirim sistemi problemlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Uzman Dr. Ender Saraç’ın hazırlamış olduğu bitkisel kür, doğal yollarla hastalığa karşı savaşmanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda hiçbir yan etkisi bulunmayan bu bitkisel kürü, düzenli olarak tüketmenizde sakınca yoktur.

Diğer tarifleri

Uzman Dr. Ender Saraç’ın bitkisel kür tarifine alternatif olarak birçok bitkisel kür bulunmaktadır. Bu kürlerin sağlıklı olduğu kabul edilmiş ve uygulandığı takdirde karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklara çözüm üretebilmiştir. Doğal tedavi yöntemiyle karaciğeriniz ile ilgili rahatsızlıklara takviye yapmak istiyorsanız uygulayabileceğiniz diğer bitkisel kür tarifleri şunlardır;

 1. Pancar kürü: Birkaç adet pancar kafasını ayıklayın ve iyice temizleyin, pancarları homojen bir kütle haline geline kadar pişirin. Pişirme sırasında çıkan pancar suyunu ayırın ve 2 hafta boyunca birkaç bardak tüketin.
 2. Sebze kürü: Tercih ettiğiniz taze sebzelerden 210gr., maydanozdan 60gr., kerevizden 150gr., temin edin ve bu karışımı blendır yardımıyla hazırlayın. Ardından karışımı ilave ettiğiniz suyu dinlendirerek 1 ay boyunca aç karnına tüketebilirsiniz.
 3. Domates ve Lahana kürü: Yarım bardak lahana ile yarım fincan domates suyunu karıştırın.  Bu karışımı 2 hafta boyunca dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

Genellikle sağlık için faydalı olan bu besin türlerini düzenli aralıklarla aç karnına tüketerek karaciğerinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle