Karaciğerimiz İçin İdeal Olan Bitkiler ve Kür Tarifleri

Birçok bitki türü ve kür tarifi vücudumuzun sindirim sistemi grubunda yer alan karaciğerlerimiz için onarıcı veya destekleyici formüller barındırmaktadır.

Bitki Kürleri

Vücudumuzda en önemli görevleri üstlenen sistemlerden birisi sindirim sistemleridir ve bu sisteme ait olan karaciğerimiz vücuda alınan parçalamakta, sindirimi kolaylaştırmaktadır. Bununla birlikte kanda oluşan çeşitli maddeleri temizleyerek sindirim aşamasına yüksek oranda destek olmaktadır. Uzman doktorlarımızın tanımı ile karaciğerlerimiz vücudumuzun filtresidir. Karaciğerlerimizin sağlıklı bir şekilde işlevselliğini sürdürmesi çok önemlidir.

Kandaki maddeleri temizleme ve besinleri parçalama görevine sahip olan karaciğerimizin bu işlemleri yapabilmesi için temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde biriken zararlı maddeler karaciğerlerimizin görevini yerine getirememesini sağlar. Doğal olarak aksaklıklar ve işlevsellikte kayıplar başlar. Karaciğer temizliğini yapabilmek içinde takviye alarak sindirim sistemimizi rahatlatabiliriz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun konu hakkında yapmış olduğu açıklamalar dahilinde bazı bitki türlerinin ve bunlardan yapılan kür tariflerinin karaciğerin temizlenmesinde önemli rol üstlendiğini görebiliriz.

Karaciğeri Temizleyen Bitkiler

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu karaciğer temizliği için 2 farklı kür tarifi önermektedir. Bunları hazırlamak ve uygulamak oldukça kolaydır. Bu 2 kür maydanoz – limon kürü ve lavanta kürüdür. Aynı gün tüketilmesinde sakınca olmadığı fakat belirli bir takvim oluşturmanın daha faydalı olacağı vurgulanmıştır.

 Maydanoz Limon kürü: 15 adet maydanoz sapları ile birlikte yıkanıp temizlendikten sonra blendır içerisine koyulur. 2 yemek kaşığı limon ve 1 bardağa yakın su ilave edilir. Bu karışım bir süre blendırdan geçirilir. Hazırladığımız bu karışımı kahvaltıdan hemen önce tüketmek gerekir. Yaklaşık 15 gün boyunca maydanoz limon kürünü uygulamak yeterli olacaktır.

 Lavanta kürü: 1 bardak su cezve yardımı ile kaynatılır. Üzerine 1 kaşık lavanta ilave edilir ve 8 dakika boyunca kaynaması sağlanır. Kaynayan karışım yatmadan önce tüketilir. 15 gün uygulamak yeterlidir.

Maydanoz – limon kürü ve lavanta kürü belirli takvime göre birlikte uygulanabilir. 15 gün boyunca sadece maydanoz lavanta kürü uygulanabilir kısa bir süre sonra ikisi birlikte uygulanmaya başlanır ve bu uygulama yılda birkaç kez yapılabilir.

Karaciğeri Temizleyen Bitkiler Ender Saraç

Karaciğeri temizleyen bitkiler ile ilgili olarak Dr. Ender Saraç’ta önerilerde bulunmuştur. Bitki türleri ile karaciğerin temizliğinin yapılabilmesi mümkündür. Dr. Ender Saraç’ın vermiş olduğu tarif ise gün içerisinde rahatlıkla tüketilebilecek olan çaydır. Karaciğeri temizleyen çay tarifi kolay bir şekilde hazırlanabilir.

Karaciğeri temizleyen çay: 1 tutam karahindiba otu, 1 parmak zerdeçal, 4 kırıntı tanesi lavanta, 2 adet enginar yaprağı ile hazırlanmaktadır. Listede yer alan malzemeleri sıcak su ile 1-2 dakika kadar karıştırıp tüketebilirsiniz. Bu karışımı günün herhangi bir saatinde yapmanız mümkündür.

Dr.Ender Saraç’ın karaciğeri temizleyen çay formülünü günde 1 kez uygulamanız yeterlidir. Çok sık tercih edilmemesinden ötürü haftada 2-3 kez uygulanmasının yeterli olabileceği vurgulanmıştır.

Karaciğeri Temizleyen Bitkiler Ahmet Maranki

Karaciğerin temizlenmesi ile ilgili alternatif tarifler sunan bir diğer uzman isim Dr. Ahmet Maranki’dir. Dr. Ahmet Maranki’nin tarifleri de diğer tarifler gibi kolay bir şekilde hazırlanabilir ve uygulanabilir. Bu tarif karaciğer için maydanoz kürü olarak adlandırılmıştır.

Karaciğer için maydanoz kürü: Yarım litre suyun içerisine 1 avuç maydanoz atarak kaynatmaya başlayın. İçerisine bir adet limon ve 1 tatlı kaşığı bal katarakt karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı her akşam tüketebilirsiniz. Günlük 1 bardak tüketerek hem karaciğer hem de böbreklerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Dr.Ahmet Maranki’nin vermiş olduğu pratik bilgiler arasında ise karaciğere iyi gelen çeşitli sebzeler yer almaktadır. Bunlar enginar, kereviz ve kırmızı pancardır.

Birçok tarifte yer alan enginar yaprakları karaciğeri temizleyen ve doğrudan etki sağlayan nadir bitkilerden birisidir. Kereviz ise enginar ile aynı etkiye sahip olmakla birlikte kanı temizleyebilen bir sebze türüdür. Kırmızı pancar ise doğal antibiyotik olarak adlandırılır. Kırmızı pancar suyunun 21 gün boyunca havuç, ıspanak, tere, maydanoz, lahana ile birlikte tüketilmesi, vücudun tamamen temizlenmesini sağlayacaktır.

Uzman doktorların dikkat çeken bir diğer tavsiyesi ise günlük gıda takviyesi sırasında tuz kullanımının en aza indirilmesi ve tuz yerine limon, zerdeçal ikilisinin kullanılmasıdır. Bu ikili sindirim sistemine ve karaciğere oldukça faydalıdır.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle