Karaciğer İçin İdeal Besin Türleri ve Bitkisel Kürler

Sindirim sisteminin önemli parçalarından birisi olan karaciğerimiz için uygun olan besin türleri ve bitkisel kürler bulmak mümkündür. İşte ideal önerilerden bazıları

Bitkisel Kür

Kötü alışkanlıklar olan alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin kullanımında veya ilaç gibi kullanımı zorunlu maddelerin tüketiminde yıpranan organlarımızdan birisi karaciğerdir. Özellikle besinlerin parçalanmasını ve kandaki maddelerin temizlenmesini sağlayan karaciğerlerin, kötü alışkanlıklar vesilesiyle işlevselliğini yitirmesi gibi bir risk bulunmaktadır. Bu nedenle önlemlerin alınması ve karaciğerin işlevselliğini yitirmemesi için gerekli takviyelerin yapılması daha uygun olacaktır.

Sindirim sisteminin en önemli organlarından birisi olan karaciğerimiz için ideal olan besin grupları bulunmaktadır. Bu besin grupları karaciğerin her türlü kötü alışkanlığa rağmen içerisinde zararlı toksik maddeler bulunan sigara, alkol vb. maddelerin etkisini azaltmaktadır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu karaciğer sağlığı için ideal olan besin gruplarını açıklayarak, karaciğerin tamamen temizlenmesi için neler yapılması gerektiğini vurgulamıştır.

Karaciğere Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Karaciğerin temizlenmesi için ideal olan birçok besin türü vardır. Bu besinleri belirli zaman aralıkları ile tüketerek istenilen sonuçları elde edebilirsiniz. Bu besin türleri arasında enginar, karaturp, biberiye, meryem anadikeni ve şahtere otu bulunmaktadır. Bu takviyeler vücuda alınan toksik maddelerin atılmasını ve karaciğerin temizlenmesini sağlar.

Enginar: Çay gibi demlenerek hazırlanabilen enginar yaprakları hem ideal bir takviye hem de kusursuz detoks formülüdür. Sadece karaciğerin temizlenmesine değil kalp-damar sağlığı içinde önemli katkıları olabilen besin türleri arasında yer almaktadır. Adeta şifa olarak nitelendiren bu formülü, yemeklerden önce 1 fincan olmak kaydıyla tüketebilirsiniz.

Biberiye: Çay yerine günde 1 ile 3 bardak arasında tüketilebilecek olan biberiyenin faydaları saymakla bitmiyor. Tonik ve anti-enfektif özelliklere sahip olan bu bitki karaciğeri tamamen yeniler. Aynı zamanda sindirim sistemine yüksek oranda fayda sağlar ve sindirimi kolaylaştırır. Özellikle hazımsızlık gibi sorunları olanlar için biberiye ideal çözümlerden birisidir.

Meryem Anadikeni: WHO (Dünya Sağlık Örgütü) bu bitkiyi kuvvetli arındırıcı olarak tanımlamış ve her türlü kötü alışkanlığa karşı savaşabilen mucizevi bir ilaç olarak göstermiştir. Sadece hamile kadınlar ve çocuklar için uygun görülmediği vurgulanan bu güçlü detoks, karaciğer ile ilgili rahatsızlıklarda önemli rol oynar.

Karaturp: Diğer detoks formüllerine nazaran salata gibi tüketilebilen karaturp, kuvvetli bir bitkidir. Karaciğerin işleyişini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için yardımcı olur. Daha iyi sindirim yapılabilmesi için suyunun içilmesi de önerilir.

Şahtere Otu: Eczanelerde kapsül veya şurup olarak bulunan bu bitki, yemeklerden önce tüketilebilir. Karaciğer için iyi bir arındırıcıdır.

Yukarıda verilen örneklere alternatif olarak birçok bitki vve bu bitkiler ile hazırlanan detoks formülleri dahil edilebilir. Birçoğu karaciğerin daha kolay sindirim yapabilmesi ve kandaki temizleme görevini kolaylaştırmasını sağlamaktadır.

Karaciğer Kürü İbrahim Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nın bitkisel kür tarifleri birçok kişi tarafından uygulanmaktadır. Bu tarifler sindirimi kolaylaştırdığı gibi birçok konuda fayda sağlayabilmektedir. Genellikle üzerinde durulan 2 farklı kür tarifi vardır. Bunlar maydanoz limon kürü ve lavanta kürüdür. Maydanoz limon kürü uzun vadede kullanılırken lavanta kürü ise destekleyici formül olarak açıklanmıştır. Fakat hem maydanoz limon hem de lavanta kürleri aynı anda kullanılarak etkisini arttırabilir.

Maydanoz limon kürü: Karaciğeri yenileyen ve iyi sonuçlar alınmasını sağlayan maydanoz limon kürü hem yapımı kolay hem de pratik bir tariftir. Ortalama 15-20 adet maydanozu sağları ile birlikte blendır içerisine atmak, 1 limon sıkmak ve üzerine 1 bardağa yakın miktarda su dökmek yeterli olacaktır. Karışımınızı bu şekilde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Lavanta kürü: Karaciğerin yenilenmesi için ideal formüllerden birisi olan lavanta kürü pratik bir tariftir. Bir su bardağı su cezve yardımı ile kaynatılmaktadır. Üzerine 1 tatlı kaşığı lavanta ilave ederek karışım hazırlanır. Ortalama 8 dakika kaynatılması yeterli olacaktır. Karaciğerinizi yenileyen bu formülü maydanoz limon kürü ile birlikte kullanabilirsiniz.

Uzman doktor İbrahim Saraçoğlu’nun tariflerini kullanırken belirli bir takvim hazırlamak gerekecektir. Maydanoz limon kürünü 15 gün boyunca tüketmek gerekli. Bu süreç içerisinde karaciğer kendisini yenilemeye başlayacaktır. Her gün kahvaltıdan önce belirlenen ölçülerde bitkisel kür hazırlanmalı ve tüketilmelidir. Kür hazırlanmadan önce yarım saat kadar dinlendirilirse bu daha iyi sonuç verebilir. Maydanoz limon kürü ile birlikte takviye olarak lavanta kürü kullanılabilir. 15 gün maydanoz limon kürünü uygulayıp 5 gün ara vermeli ve ardından sabah kahvaltısından önce maydanoz limon kürü tarifini uygulamaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda yatmadan önce lavanta kürünü kullanabilirsiniz. Bu süreci takvim yardımıyla takip etmeyi unutmamalısınız.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bitkisel kürlerin oluşabilecek herhangi bir karaciğer rahatsızlığına karşı (karaciğer tümörü, karaciğer yağlanması) iyi sonuçlar verebileceğini vurgulamıştır. Faydalı bitkiler ile hazırlanan bitki detoksu ve bitkisel kürleri belirli zaman aralıkları ile kullanarak iyi sonuçlar almak mümkündür.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle