Karaciğer Temizlenmesi İçin Kullanılan Kür Tarifleri

Karaciğerimiz yabancı maddelerin sindirmesinde, kan üretiminde önemli olan bir organdır. Karaciğer temizliği yapılarak iştah azalması, siroz hastalığından kurtulmak ya da kronik kabız sorununa çare bulunmaktadır.

Karaciğer Temizleme 

Karaciğer insanların vücutları için çok önemli olan proteinlerin ve yağların taşınmasında lipoprotein üretimi gerçekleşmektedir. Kanı birçok yabancı ve zararlı olan maddeden temizler. İlaç ve alkol temizlenmesi karaciğer organında yapılmaktadır. Safra üretimi sayesinde yağların sindirilmesi ve insan vücudundan atılmasını sağlar. Kan pıhtılaşmasında görevlidir. Aminoasit üretimi sağlayan karaciğerin 500’ün üzerinde insanların hayatı açısından önemli olan fonksiyonları bulunmaktadır. Karaciğerimiz detoksifikasyon ve nötralize organı olarak bilinmesi nedeniyle karaciğer temizlenmesi vücudun büyük bir oranda iyileşmesini, kişilerin daha sağlıklı olmasını ve daha hızlı kilo kaybı yaşaması mümkün olmaktadır. Karaciğer temizlenmesinde kişilerin yaşam tarzlarını değiştirmeleri, karaciğere zararlı olan gıdalardan özellikle de alkolden kaçınmaları çok önemli olmaktadır. 

Kişilerin karaciğer temizliği yapması gerektiğini şuradan anlayabilmektedir. Eğer ki sabah kalktıkları zaman ağızlarında çok kötü bir tat geliyorsa, herhangi bir şeye karşı alerjisi olması durumunda, sürekli olarak var olan kabızlık problemi yaşıyor ve saçlarında dökülme varsa, yemeklerden sonra hemen uykunuz geliyorsa, midenizde şişkinlik mevcut oluyor ve kendinizi yorgun hissediyorsanız o zaman sizlerin de karaciğer temizliği yapmanız gerekmektedir.

Karaciğer temizliğinin faydaları, vücut içerisinde bulunan ekzojen ve endojen toksinlerinin temizlenmesinde yardımcı olacaktır. Safra kesesi sentezlenecek ve safra salgılanırken karaciğer toksinler ve bakteriler için bir filtre görevi görecektir. Toksinleri nötralize edecektir. Bu zararlı olan toksinler kişilerin safra kesesi, böbrekleri ve bağırsaklarını etkilemektedir. Bağırsak duvarına birikmiş olan bakterileri dışkı yoluyla atılması için çok önemlidir.

Temizliğe Başlamadan Önce Yapmanız Gerekenler

Karaciğerin zararlı olan toksinlerden arıtılması için sizlerde bir haftalık diyet yapmanız gerekmektedir. Karaciğerin temizlenerek toksinlerin azalması için bu diyete başlarken kararlı olmanız gerekmektedir. Yüksek trigliserit seviyesi olan kişilerin kilo vermekte başarısız olan ve mide yanması geçirmekte olan kişilere tavsiye edilmektedir. Karaciğer temizleme işlemi 5 gün boyunca devam edecektir. Bu 5 günün ilk 4 günü karaciğer temizliği, son 1 gün ise karaciğer boşaltılmasıdır. Uzak durmanız gereken gıdalar:

 • Et; Kızarmış gıdalar;
 • Günlük üretilen ürünler;
 • İşlenmiş gıdalar;
 • Dondurulmuş yiyecekler;
 • Ağır soslar;
 • Baharat;
 • Hamur işleri;
 • Soda;
 • Enerji içecekler;
 • Kafein;
 • Musluk suyu;
 • Tütün ürünleri;
 • Alkol.

Toksinlerden arınmış, sağlıklı bir karaciğere kavuşabilmeniz için yukarıda ki gıdaları karaciğer temizliği detoksu uygularken kaçınmanız gerekmektedir. Ayrıca sizlerin bu detoksu uygulamaya başladığınız zaman evinizi de zararlı olan toksinlerden uzak tutmalı, oje saç spreyi, kimyasal ürünler ve kimyasal madde içeren ürünleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir. Sağlıklı olan organik ürünler tüketeceğiniz için temizlenme görevi başarılı ile gerçekleşeceğinden yağlı gıdalardan ve sodyumlu ürünlerden olabildiği kadar uzak durmalısınız.

Her zaman için sindirimi kolaylaştıracak vücudun toksinleri tahliye edebilmesinde yardımcı olacak gıdalar vitamin, mineral içeren ürünler tüketmelisiniz.Tüketmeniz gereken potasyum içeren gıdalar olmalıdır. Bunlar şunlardır:

 • Meyve;
 • Çiğ sebzeler;
 • Fındık;
 • Klorsuz su;
 • Kafeinsiz bitki çayları.

Hepatit A, B, C karşı koruyacağı gibi alkol kullanımına bağlı olan karaciğer hastalığına karşı da koruma sağlayacaktır. Uygulayacak olduğunuz bir haftalık diyet aynı zamanda sizlerin bol vitamin ve mineral almanızı sağlayacak olması nedeniyle kalori alımınızı düşürecektir. Bunun sonucunda da kilo veriminiz başarılı olur. Bağırsakların hızlanması ile temizliğe bağlamanız gerekmektedir. Bunun için limon suyu deneyebilirsiniz. Her gün iki litre klorsuz su tüketmeli ve şifalı olan bitkiler ile bu temizliğe bağlama hazırlığı yapabilirsiniz.

Feridun Kunak Bitkisel Kür Tarifi

 • 1 çay bardağı saf sızma zeytinyağı;
 • 1 tatlı kaşığı ezilmiş sarımsak;
 • 1 tatlı kaşığı zencefil;
 • 1 fincan taze sıkılmış portakal suyu.

Bir kabın içerisinde ezmiş olduğunuz sarımsağı, saf sızma zeytin yağını ve rendelemiş olduğunuz zencefili 2 dakika boyunca karıştırın. Üzerine bir fincan taze sıkılmış portakal suyu ilave edin. 2 dakika daha karıştırmalısınız. Bu elde etmiş olduğunuz bitkisel kürü üç gece boyunca yatmadan yarım saat önce tüketmelisiniz. Zeytinyağı ve portakal suyu bağırsaklarınızın çalışmasını sağlayacakken, zencefil ve sarımsak yabancı toksinlerin arınması konusunda yardımcı olacaktır. Zencefilin içerisinde bol miktarda Gingerol ve Shogol bulunmaktadır. Bunun yanında karaciğere faydalı olan zingiberen içermektedir. Kişilerin karaciğer temizliği yapmaya karar verdikleri zaman zencefili diyetlerinden eksik etmemeleri gerekmektedir. Bu kürün içerisinde bulunan portakal suyu karaciğer dostu olmaktadır. Safra yollarında sorun olan kişilerde ve karaciğerinde kötü beslenme neticesinde oluşan toksinleri temizlemekte görevlidir. Bitkisel kür dışında da herhangi bir katkı maddesi olmadan taze sıkılmış portakal suyunu içebilirsiniz. 

Zeytinyağı Limon Kürü

 • 1 yemek kaşığı saf sızma zeytinyağı;
 • Çeyrek limon.

Mehmet Ali Bulut tarafından önerilmekte olan bu bitkisel kür, kişilerin karaciğerinin toksinlerden arınmasına yardımcı olmaktadır. Safra kesesine de faydası olduğu gibi kronik kabızlık sorunu yaşamakta olan kişilerinde kullanacağı bir yöntem olmaktadır. Zeytinyağı içerisinde bulunan sekoiridoidler ve polifenoller sayesinde karaciğere çok faydalı olmaktadır. Limonun ise içerisinde bulunan lutein ve zeaxanthin maddeleri ile karaciğer temizliği yapılacaktır. Mehmet Ali Bulut, bitkisel kürün gerçekleşebilmesi için bir kabın içerisinde 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve çeyrek limon sıkılarak karıştırılması sonucunda her sabah içmenizi önermektedir. Kürün süresi 1 hafta olmaktadır. Mehmet Ali Bulut’a göre bol diyetleri boyunca bu kürlerin yanında kişilerin limon suyunu tek olarak içmeleri ve sürekli olarak C vitamini ayrıca E vitamini de almaları gerekmektedir. Yeşil çay tüketimi de sizlerin sağlığınız açısından çok önemli olacaktır. 

Hacamat İle Karaciğer Temizliği

Karaciğerin zararlı toksinlerden arındırmak için uygulanacak işlemlerden bir tanesi de Hacamat olmaktadır. Karaciğer üzerinde toksinlerden dolayı oluşan sorunlardan sadece karaciğer etkilenmemektedir. Aynı zamanda bütün vücut etkilenecektir. Karaciğer rahatsızlıklarında uzunca bir süredir kullanılmakta olan hacamat yöntemi ile kişiler karaciğerlerinde bulunan toksinlerden kurtulmaktadır. Çünkü vücutlarında bulunan kan temizlenmektedir. Safra kesesi sorunları olan kişilerde ilaçla tedavi yetersiz kaldığında safra kesesi bozukluklarına da çok iyi gelecektir. Eğer ki yapılacak olan hacamat karaciğeri zararlı toksinlerden arındırmak amacıyla yapılacaksa uygulanacak bölgeleri uzman bir kişi tarafından bilinçli bir şekilde yapılması çok önemli olmaktadır. Karaciğerin bulunduğu bölgede sırt kısmına hacamatla uygun bir şekilde yapılmalıdır. Kana karışmış olan toksinler bu yöntemle temizlenecek ve karaciğerin de çalışması düzelerek kişilerin yaşamakta olduğu sorunlar son bulacaktır.

Hacamat vücut içerisinde bulunan zararlı maddeleri içermekte olan kanın vücuttan kolaylıkla atılmasını sağlaması nedeniyle hacamat karaciğer temizliğinde önerilmektedir. 

Örnek Diyet

Çoğu insanın karaciğerinde birikmekte olan toksinleri atabilmesi için ciddi bir detoksa ihtiyacı olmaktadır. Kana karışmış olan toksinlerin temizlenmesinde uygulayacak olduğunuz detoks diyeti ile 5 günde karaciğerinizin temizlenmesini sağlayacaksınız. Her zaman için sizlerde içecek olduğunuz meyve sularını taze olarak sıkmalısınız. Ayrıca kahve içmek yerine yeşil çayı tüketmeniz önerilmektedir.

İlk Gün

Sabah Kahvaltısı: 100 gram yulaf ezmesi.

Ara Öğün: 2 tane erik ve 6 tane fındık.

Öğle Yemeği: 3 tane enginar.

Ara öğün: 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu.

İkinci Gün

Sabah Kahvaltısı: 5 dilim elma ya da mevsim meyveleri, 1 bardak taze sıkılmış limon suyu. 

Ara Öğün: 8 tane zeytin.

Öğle Yemeği: 1 tane alabalık.

Ara Öğün: 1 tane greyfurt.

Akşam Yemeği: 1 kase kereviz çorbası.

Üçüncü Gün

Sabah Kahvaltısı: 80 gram yulaf ezmesi, 1 tane orta büyüklükte mevsim meyvesi. 

Ara Öğün: 3 ince dilim avokado. 

Öğle Yemeği: Patlıcan ve fasulye ezmesi. 

Ara Öğün: 1 çay bardağı taze sıkılmış portakal suyu.

Akşam yemeği: Havuç çorbası.

Dördüncü Gün

Sabah Kahvaltısı: 80 gram yulaf ezmesi ve taze sıkılmış 1 bardak portakal suyu.

Ara Öğün: 1 tane elma.

Öğle Yemeği: Mercimek çorbası.

Ara Öğün: 10 tane ceviz.

Akşam yemeği: 1 kase kabak çorbası.

Son Gün

Sabah Kahvaltısı: 100 gram yulaf ezmesi ve 1 bardak limon suyu.

Ara Öğün: 10 tane fıstık

Öğle Yemeği: 1 tane orta büyüklükte somon filetosu ve salata.

Ara Öğün: 4 ince dilim avokado. 

Akşam yemeği:3 kepçe sulu pırasa yemeği.

Tatlı: 1 kase puding.

Karaciğerin dostu olan yulaf, içerisinde bulunan yüksek lif oranı ve selülozun sayesinde bağışıklık sistemini çok hızlandırması ile bilinmektedir. Bu da karaciğerin zararlı olan toksinlerinden kurtulmasını sağlar. Özellikle çok yağlı yiyecekler tüketen kişilerde kilo verimi olmayacaktır. Bu nedenle de yulaf ezmesinin karaciğer sağlığı açısından ayrı bir önemi olmaktadır. Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle