Karaciğer Kraniokaudal Boyutu Normalde Ne Olmalı? Riskleri Nelerdir?

Kraniokaudal boyutunun farklı insanlar için farklı ölçülerde olabileceğini biliyoruz. Haliyle alkol tüketimi ve beslenme döngüsünün burada aktif olması mümkün

Karaciğer Kraniokaudal boyutu herkes için farklı bir uzunluğu işaret ediyor olabilir. Genellikle insanlar karaciğer boyutlarını ölçtürmek için rutin testler uygulatmaz. Aksine farklı hastalıklar için yapılan muayenelerde şüphe çeken noktalar eşliğinde bu durum gözlenir.

Karaciğer Kraniokaudal Boyutu Ne Kadar?

Kraniokaudal boyutu ne kadar olmalıdır diye merak edenlerin hepsi tahlil sonuçlarını ele almışlardır. Karaciğer Kraniokaudal ölçüleri için yapılan testlerde birçok farklı rakam olabilir. Burada yalnızca karaciğerinizin yukarıdan aşağıya değil tüm ölçülerine rastlamanız mümkündür. Bu genel ölçüm ile saptanmak istenen hastalık ise karaciğerde büyüme olup olmadığıdır. Aynı zamanda yağlanma gibi fonksiyonları direkt olarak gösterdiğini söylememiz mümkün.

Kraniokaudal ölçüleri arasında sağdan sola, soldan sağa, önden arkaya gibi karaciğer ölçülerinin tüm ayrıntıları bulunmaktadır. Tabi ki burada belirtilmiş oranlar herkes için farklılık gösterebilir. Bilhassa vücut kitle endeksiniz ve organlarınızın yapısı ile doğrudan alakalıdır. En basitinden karaciğer ağırlığı bazı insanlarda 1,3 kilogram olarak ölçümlenirken bazıları için 1,7 kilograma kadar çıkabilmektedir.

Tüm bu farklı yelpazeler söz konusu olduğunda da Hepatomegali riskini standart verilere göre değerlendirmek pek mümkün değil gibi görünüyor. Yinede tablo olarak belirli oranları ve standartları söylemekte fayda görüyoruz. En azından karaciğer fonksiyonlarının belirlenmesinde uygulanan testlerde hangi ölçümlerin yapıldığına ilişkin bilgi sağlamak ve normal boyutların kaç olduğunu öğrenmek gerekiyor.

Karaciğer Kraniokaudal Boyutunun Büyük veya Ufak Olması Nedir?

Karaciğer Kraniokaudal boyutu normal olarak kaç sayılmalıdır sorusuna farklı cevaplar olduğunu görebilirsiniz. Burada belirli yönden belirli yöne farklı uzantılardan söz edildiği için karışıklık yaşandığını söyleyebiliriz. Çoğu kez 171 mm uzayan Kraniokaudal cümlesine rastlayabileceğinizi belirtmeliyiz. Aslında bu uzamana boyutundan ziyade mevcut sonucu göstermektedir.

Karaciğerin ölçüm değerleri  
Soldan Sağa Genişlik 20-22,5 cm
Yukarıdan Aşağıya Uzunluk 15-17,5 cm
Arkadan Öne Doğru 10-12,5 cm
Ağırlığı 1,2-1,8

Tabi ki burada farklı bilgiler olduğu için kafanız karışabilir. Özellikle karaciğerin normal yapısını bilmeniz elzem bir durum. Karaciğerin yapısının her iki tarafta farklı olduğunu biliyorsanız sol tarafın biraz daha alçak kaldığını ve yukarıdan aşağı ölçümde direkt sağ taraftan başlandığını bilmelisiniz. Yani en uzun ölçü yapılarak bu orana ulaşılıyor.

Karaciğer Kraniokaudal oranı mm ile ölçümlenebileceği gibi verilen test sonuçlarında mm kullanılmayabilir. Örneğin biz yukarıdaki ölçü birimlerinin normal kabul edilen aralıklarını cm cinsinden belirttik. Karaciğer lob ölçümleri ve damar teşhisi ile genel anlamda sağlıklı bir ciğer yapısına sahip olup olmadığınız anlaşılabilir. Kraniokaudal boyutu neden büyür veya bu büyüme veya ufalma bize ne getirir sorusu ise oldukça karanlık.

Karaciğerde Kraniokaudal Riskleri Nelerdir?

Karaciğerinde Kraniokaudal oranları normal şartların üzerinde olan kişilere farklı hastalıklar için ek muayeneler uygulanır. Zira kolon kanseri, safra kanseri, akciğer iltihaplanması gibi sorunlarla karşılaşmak mümkün oluyor. Karaciğer boyutlarının ortalama değerinin 13,5 – 14 cm civarında olduğunu ve bu oranın üzerinde olan herkese büyüme teşhisi koyulduğunu söyleyebiliriz.

Tabi ki bazıları için bu durum akciğer ya da diyafram odaklı bir büyüme yanılmasına dönüşüyor. Bazıları içinse karaciğerde Kraniokaudal lob uzunluğu farklı hastalıkların habercisi oluyor. Tedavi aşamasında tabi ki belirli bir sebep olmadığı gibi önemli bir büyümeye müdahale etmek gerekiyor.

Beslenme ve egzersiz programları ile yağlanma, büyüme ve benzeri durumları ortadan kaldırabilirsiniz. Atacağınız düzenli yaşam adımları sayesinde karaciğerin Kraniokaudal ölçüsü ne kadar sorusunun cevabını almış olabilirsiniz. Hem daha sağlıklı bir yaşam hem de fonksiyonlarını eksiksiz bir biçimde yerine getiren karaciğeriniz ile her test ölçümünü optimum seviyeye çekebilirsiniz.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle