Karaciğer ile İlgili Rahatsızlıklarda Hangi Doktor Tercih Edilmelidir?

Karaciğer ile ilgili rahatsızlıklarda genel cerrahi veya dahiliye bölümünden randevu alarak size en yakın hastaneyi ve doktoru ziyaret edebilirsiniz.

Karaciğer Hastalıkları Nelerdir

Karaciğer Doktoru

Sindirim sisteminde görevli olan karaciğerle ilgili birçok rahatsızlık türü bulunmaktadır. Karaciğerle ilgili rahatsızlıklarda tedavi süreci çok önemlidir. En ufak belirtide uzman doktorlardan randevu alınarak tedavi sürecinin başlatılması gerekir. Bu konuda yapılan ihmaller geri dönüşü olmayan rahatsızlıkların kaçınılmaz olmasını sağlar.

Karaciğer ile ilgili rahatsızlıklar genel olarak; Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, Siroz, Sarılık, Karaciğerin Büyümesi, Karaciğer Yetmezliği, Karaciğerin Yağlanması, Safra Kesesi İltihabı ve Safra Kesesi Taşı olarak görülmektedir. Bu rahatsızlıkların tedavisi mümkün olmaktadır. Fakat karaciğer kanseri gibi ağır rahatsızlıklarda farklı tedavi teknikleri uygulanmakta ve daha zorlu bir süreç hastayı beklemektedir.

Karaciğerde meydana gelen rahatsızlıkların temel sebepleri ise; kullanmak zorunda olduğunuz bazı ilaçlar, yoğun alkol tüketimi, aşırı kırmızı et tüketimi, yetersiz vitamin, protein alımı vb. şeklindedir. Özellikle alkol gibi kötü alışkanlıklar karaciğerle ilgili rahatsızlıkların temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Aksi takdirde sindirim sisteminde büyük oranda hasar ve aksaklıklar ortaya çıkabilir.

Karaciğer Hastalık Belirtileri Nelerdir

Karaciğerle ilgili hastalıklarda birçok belirti bulunmaktadır. Bazıları gözle görülebilir belirtiler olabileceği gibi bazıları şiddetli ağrılar veya kramplar ile ortaya çıkabilir. Fakat karaciğerin ne gibi bir rahatsızlık ile belirti gösterdiğini tespit etmek hastanın yapabileceği birşey değildir. Uzman doktorların yardımıyla rahatsızlık için net bir teşhis konulur ve tedavi süreci başlatılır.

Karaciğer ile ilgili rahatsızlıklarda sıklıkla görülen belirtiler şunlardır;

 • Karın bölgesinde ağrı ve hassasiyet
 • Asitten dolayı kilo alımı
 • İştah kaybı
 • Bulantı
 • İstifra
 • Aşırı derecede susama ve kuru ağız hissiyatı
 • Yorgunluk
 • Ateş
 • Sarılık
 • Konsantre olamama ve unutkanlık
 • Ayak ve bacaklarda şişkinlik
 • Kola renginde koyu idrar
 • Gözde ve deride sararma
 • Deri altındaki küçük kan damarlarının belirginleşmesi
 • Kaşıntılı deri
 • Cinsel ilgisizlik

Yukarıdaki belirtilerin birçoğu karaciğerin işleyişinde bir problem meydana geldiğini veya karaciğer ile doğrudan ilişkili olan safra kesesinde çeşitli rahatsızlıklar türediğini görmek mümkündür. Ortak belirtileri bulunan birçok karaciğer rahatsızlığı da türeyebilir. Tüm bunlarla baş edebilmek için dahiliye bölümüne giderek gerekli tetkikleri yapmak gerekir. Aksi takdirde önüne geçilemeyecek birçok rahatsızlık ortaya çıkacaktır.

Karaciğer İçin Hangi Doktora Gidilir

Karaciğerle ilgili oluşan en ufak rahatsızlıkta birçok vatandaş ne yapması gerektiğini tam olarak bilmemektedir. Hastanenin hangi bölümünde randevu alınması gerektiği veya hangi doktora gidilmesi gerektiği tam olarak bilinmemektedir. Bunun için izlenmesi gereken 2 yol vardır.

Karaciğerle ilgili rahatsızlıklarda hastanenin 2 farklı bölümü tercih edilebilir. Bunlardan birisi sadece karaciğer yetmezliğini kapsayan Genel Cerrahi bölümü, diğeri ise dahiliye yani iç hastalıkları bölümüdür. Bu iki bölümden, rahatsızlığını için uygun olanı belirleyerek randevu almanız ve tedavi sürecine geçmeniz gerekmektedir.

Genel Cerrahi bölümünün kapsadığı alanlar; Apandisit, fıtık, basur, makat yırtığı, kıl dönmesi, ince ve kalın bağırsak ile ilgili rahatsızlıklar, karaciğer yetmezliği, mide, safra kesesi rahatsızlıkları, guatr rahatsızlıkları, tiroid nodüllerine iğne biyopsisi, endoskopi kolonoskopi, meme hastalıkları ile ilgili teşhis vb. alanlardır.

Dahiliye (iç hastalıkları) bölümünün kapsadığı alanlar; Ağrı, akdeniz anemisi, alerj rahatsızlıkları, anemi, baş dönmesi, şeker, diabet, gastrit, guatr, hemofili, hepatit A-B-B rahatsızlıkları, ishal, kabızlık, kalın bağırsak, kanser, karaciğer ile ilgili rahatsızlıklar, kist, obezite, romatizma, sindirim sistemi rahatsızlıkları, terleme, ülser vb. alanlardır.

Eğer safra kesesi ve karaciğer yetmezliği rahatsızlıklarını var ise genel cerrahi bölümüne gidilir, fakat karaciğerle ilgili farklı rahatsızlıklarınız var ise dahiliye bölümünden randevu alınması gerekir. Doktor olarakta genel cerrah ve dahiliye bölümünün uzman doktorları tercih edilmelidir. Bu konuda hem Türkiye genelinde hem de markalaşmış birçok hastanede önemli doktorlar bulunmaktadır. Özellikle İstanbul ve çevresindeki hastanelerde dünyaca ünlü birçok genel cerrah bulmak mümkündür.

Yapılan tetkiklerin ardından ilgili doktorlar nasıl bir yol izleyeceğinizi belirler ve bu takvime göre uygulamanızı istediği en iyi programı sizin için hazırlar. Karaciğeri temizlenmesi ve rahatsızlığın en kısa sürede atlatılabilmesi için doktorun tavsiyelerini tam olarak uygulamanız gerekir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle