Karaciğer Yağlanması Hangi Bölüm Bakar?

Karaciğerde yağlanma belirtisi ile hangi doktora başvurmamız gerektiğini merak ederiz. Bu noktada karaciğer kadar sindirim sisteminin muayene edilmesi de önemlidir.

Karaciğer yağlanması obezite oranının artmasıyla beraber çok daha sık görülen bir hastalığa dönüştü. Herkesin aklına takılan soruların başında ise karaciğer yağlanması için hangi doktora çıkmalıyız geliyor.

Karaciğer Yağlanmasına Hangi Bölüm Bakar?

Karaciğer yağlanmasına hangi bölüm bakar sorusunun sık karşılaşılmasına şaşırmamak gerekiyor. Yağlı yiyecekler, düzensiz beslenme alışkanlıkları, sindirim ve boşaltım düzensizlikleri, düzenli sıvı tüketmemek başlıca karaciğer sorunlarına sebep olur. Buna eklenen alkol ve sigara tüketimi gibi unsurlar ise risk faktörünü daha da arttırır.

Eğer aşırı kilo probleminiz varsa normal bir insana göre çok daha ciddi bir risk grubundasınızdır. Dolayısıyla düzenli muayene olarak testlerinizi yaptırmak erken teşhis açısından önemli bir rol oynar. Karaciğer yağlanması için hangi doktora gidilir diye soranlar içinse iki önemli alternatif doğuyor. Aslında tüm karaciğer rahatsızlıkları için ortak adres iç hastalıkları yani dahiliye olarak bilinir. Duruma bağlı olarak uygulanan testler ve tedavi metotları sebeplerle ilişkilendirilebilir. Dolayısıyla Gastroenteroloji bölümüne çıkmanız gerekebilir. Birçok hastane ve sağlık kurulunda dahiliye muayenesinin ardından Gastroenteroloji muayenesi için yönlendirilmeniz mümkün olmaktadır.

  • Dahiliye

Vücudumuzda iç hastalık olarak tanımlanan tüm alanlara hitap eden bölümdür. Hastanelerin iç hastalıkları bölümü eski ismiyle dahiliye olarak adlandırılır. Karaciğer hastalıkları ve yağlanma sorunları için ilk muayene dahiliye üzerinden yapılmalıdır. Ardından testlerle beraber ilgili polikliniklere yönlendirme gerçekleştirilir.

  • Gastroenteroloji

Doğrudan sindirim organları ile ilgili muayene, tedavi ve teşhis amacı güden bölümdür. Hastanelerde bazen randevu almak için dahiliye bölümünün muayenesi istenir. Yani ilk randevunuzu dahiliye hekiminden, sonraki randevunuzu ise yönlendirme ile beraber Gastroenteroloji hekiminden alabilirsiniz.

Karaciğer Yağlanması İçin Hangi Doktora Çıkmalı?

Karaciğer yağlanması için hangi doktora gidilir sorusunun cevabı yukarıdaki bölüm sorusuyla eşdeğer. Tabi ki doktor seçimini dilediğiniz standartlarda yapmakta özgürsünüz. Ancak uzun süredir gittiğiniz ve sizin tüm sonuçlarınızı, tahlil ve testlerinizi gören bir hekime başvurmak daha iyi sonuçlar verebilir. Özellikle Doktorum diye tanımladığınız bir hekime başvurmanız hem daha rahat bir muayene hem de daha kaliteli sonuçlar doğurabilir.

Birçok hastanenin standart prosedüründe dahiliye önceliklidir. Yani Gastroenteroloji ya da endoskopi gibi ünitelere randevu almadan evvel dahiliye doktoruna görünmeniz gerekir. Doğal olarak karaciğer yağlanması izlenen bir hastada dahiliye muayenesi ve teşhisi ile birlikte diğer servislere başvurmak önemli bir adım olacaktır. Karaciğerde yağlanma hangi bölüm tarafından tedavi edilir sorusunun ise genelde Gastroenteroloji ile sonuçlanacağını söyleyebiliriz.

Çünkü yapılan tüm tetkiklerin ardından oluşan anomalinin sebebine kadar inilir. Burada obezite ve sağlıksız beslenme şartları görüldüğünde ise diyetisyen devreye girer. Bu tip sindirim hastalarında önemli olan olgulardan birisi beslenme ve sıvı tüketimidir. Aynı şekilde düzenli olarak tuvalet ihtiyacıyla birlikte boşaltım sisteminin eksiksiz çalışması gerekir.

Hangi Bölüm Ne Yapar  
Dahilie Doktoru Rutin Karaciğer Muayenesi
Gastroenteroloji Doktoru Detaylı Karaciğer ve Yağlanma Analizi

Karaciğerde yağlanma için hangi doktora gidilir denildiğinde tercihinizi ilk muayeneyi yapacak doktorunuza bırakmanız önemlidir. Tedavi koşulları beslenme, spor, egzersiz, medikal tedavi şeklinde sıralanan bir listeyle mümkün olacaktır. Bu sebeple farklı polikliniklerin yardımıyla tedavi edilmesi daha da kolaylaşabilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle