Karaciğer Yağlanmasına Enginar Suyu İyi Gelir Mi? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Enginar, karaciğer dostu bir besin olarak bilinmektedir. Enginar kürü ve suyu ile beslenerek karaciğer temizlenebilir ve gerekli tedavi yapılabilir. Burada önemli olan enginarın tüketim şeklidir.

Faydaları

Enginar, karaciğer dostu bir besindir. Karaciğerin temizlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Enginar, karaciğer hastalarının alışmaları ve neredeyse her öğünde tüketmeleri gereken bir besindir. Enginar, içerdiği besinler dolayısı ile son derece zengin bir üründür. Bol miktarda A,B ve C vitamini içermektedir. Enginarın faydalarından bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • İçerdiği Ciarin adli madde sayesinde safra, böbrek, bağırsak ve karaciğerin düzenli ve daha aktif çalışmasını sağlar,
  • Kandaki kolesterol seviyesinin ayarlanmasına yardımcı olur,
  • Böbreklerdeki üre konsantrasyonunu arttırır,
  • Daha fazla safra salgılanmasını sağlar böylece sindirim sistemi düzene girer.

Tüm bu faydaların yanı sıra karaciğeri temizler ve düzene sokar. Doktorlar, enginarın  her gün tüketilmesi gerektiğini vurguluyorlar. 

Enginar Suyu

Karaciğer hastaları, enginarı pek çok farklı şekilde tüketebilirler. Besinin direkt olarak organa ulaşabilmesi ve fayda edebilmesi adına besini çiğ olarak tüketmek çok daha avantajlıdır. Karaciğer yağlanması olan bireyler enginarı su şeklinde, haşlayarak, çay halinde ve püre halinde tüketebilirler. Burada önemli olan enginarın kızartılmamasıdır. Zeytinyağı ile de tüketmek mümkündür. 

Hazırlanışı

Enginar suyunun hazırlanışı son derece kolaydır. Öncelikle bir tam enginarı ikiye bölmek gerekir. Daha sonrasında hafif kaynatılmış duyun içerisine bu parçalar atılıp çay halinde tüketilebilir. Hasta, dilerse çay halinde değil normal su şeklinde de tüketebilir. Bu durumda bir litre kadar suyun içerisine bir adet enginarın doğranması ve buz dolabında bir saat kadar bekletilmesi gerekir. Hazırlanan suyun bir gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde mineral ve vitaminler ölür ve su etkisiz hale gelir. 

Enginar Kürü

Enginar kürü, yapımı son derece kolay olan fakat bazı hastalar tarafından çok sık tercih edilmeyen bir kürdür. Kür toplamda 40 gün sürmektedir. 40 günden daha fazla yapılması karaciğeri yoracaktır. Yapılması gereken tek şey 40 gün boyunca her öğünde enginar tüketmektedir. Kahvaltılar bu öğünlere dahil edilmek zorunda değildir. Fakat öğlen ve akşam yemeklerinde mutlaka enginar tüketilmesi gerekir. Herhangi bir miktar sınırlaması yoktur. Dolayısı ile hasta dilerse 1 adet dilerse 3 adete kadar enginar tüketebilir. 

Karaciğer yağlanması olan bireylerin kesinlikle zararlı yağları tüketmemeleri gerekir. Dolayısı ile tüketilecek olan enginarın içerisinde herhangi bir kızartma yağı bulunmaması gerekir. Enginarı zeytin yağı ile tüketmek mümkündür. Hasta, dilerse salatalarda dilerse zeytinyağlı yemeklerde enginar tüketebilir. 

Bebek Enginar

Bebek enginarlardan yaklaşık olarak 5 adet alıp yarıya bölünüz. Daha sonrasında kırmızı pul biber, karabiber gibi baharatlar ile karıştırınız. Bir diş sarımsak doğrayınız. Bir tavanın içerisine yarım tatlı kaşığı zeytin yapı dökünüz ve enginarları bu tavada soteleyiniz. Daha sonrasında afiyetle yiyebilirsiniz. 

Enginar Salatası

Dilerseniz normal bir salatanın içerisine enginar haşlayıp ekleyebilirsiniz. Dilerseniz de 4 adet enginarın her birini dörder parçaya ayırdıktan sonra hafif zeytin yağında biraz havuç ile birlikte çevirebilirsiniz. Üzerine su ekledikten 10 dakika kadar sonra bir çorba kaşığı birin ve biraz dereotu ekleyiniz. Daha sonrasında pirinçler iyice pişince yemeğinizi ocaktan alın ve buz dolabına koyun. Burada soğuyan enginar salatanızın üzerine sonradan dilerseniz maydanoz ve limon da ekleyebilirsiniz. 

Enginar Hapı

Doktorlar, enginarın doğal ve organik olarak tüketilmesini tavsiye etmektedir. Genellikle hap ve ilaç gibi maddelerin kullanılması çok tavsiye edilmez. Fakat enginarı besin olarak tüketmek istemeyen bireyler hap olarak tüketimini tercih edebilirler. Enginar hapının tamamen bitkisel olmadığı ve farklı maddeler de içerdiği unutulmamalı ve kullanıma başlamadan önce mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır. Aynı zamanda internet ortamında satılan orjinal olmayan ürünler de herhangi bir etki etmemenin yanı sıra hastalara daha fazla zarar verebilirler. Enginar hapları genellikle şu şekilde özetlenebilir;

  • Ciarin içerirler,
  • Deve dikeni tohumu içerir,
  • %30’a kadar enginar yaprağı içerir,
  • Karahindiba içerir,
  • Zerdeçal kökü içerir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle