Enginarın Karaciğere Faydaları ve Etkileri Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?

Özellikle karaciğer yetmezliği ve siroz gibi hastalıkları taşıyan bireyler için enginar adeta mucize bir besindir. Enginarın kullanım şekillerine göre vücuttaki etkileri farklı olabilmektedir.

Karaciğer vücudumuzda yer alan en önemli organlardan biridir. Vücudumuzda yaklaşık olarak 5000’den fazla görevi üstlenen bu organ hastalandığı zaman insanın vücut sistemi çok ciddi anlamda sekteye uğramaktadır. Karaciğer yetmezliği, siroz, Wilson hastalığı ve karaciğer büyümesi gibi pek çok sorun karaciğerin işlevini yitirmesine sebep olmaktadır. Bu tip hastalıklar başımıza gelmeden önce önlemlerimizi almalı ve bu hayati organımıza iyi bakmalıyız. Günümüzde karaciğer hastası olan pek çok insan, doktor kontrolünde aldığı ilaçların yani sıra enginar gibi karaciğer dostu besinler tüketiyorlar.

Enginarın Karaciğere Faydaları

Enginarın en büyük faydasının yaprağında olduğu bilinmektedir. Özellikle bu mevsimlerde taze bir şekilde elde edebileceğimiz enginarı pek çok farklı besinin içerisinde tüketmek mümkün olacaktır. Besin içeriği olarak inanılmaz derece zengin olan enginar, karaciğerimiz için olduğu gibi diğer organlarımız için de son derece faydalıdır.

Enginarın içerisinde diğer besinlerden farklı olarak ”Ciarin” adı verilen bir madde bulunur. Bu madde, karaciğerin doğru çalışmasını ve güçlenmesini sağlar.

Aynı zamanda enginar, safra salgılanmasının artışında da rol oynayarak pek çok sindirim sorununa çare olabilmektedir. İçerdiği yüksek oranda magnezyum, potasyum, kalsiyum, B1, A ve C vitaminleri sayesinde besin, bu özelliği ile karaciğerin kolayca temizlenmesini sağlar. Bu besin, aynı zamanda diyabet hastalığına da birebir diyebiliriz.

Enginarın Genel Faydaları

Enginarın faydaları İngiltere, Slovakya gibi ülkelerde yapılan çeşitli araştırma ve deneyler sonucunda kanıtlandı. Karaciğer hastalıklarının hızlı geçmesini ve karaciğerin güçlenmesini sağlayan enginar aynı zamanda şu vücuda şu fayları da sağlıyor;

  • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve hastalıklara karşı oldukça güçlü bir kalkan oluşturuyor,
  • Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı oluyor,
  • Böbreklerin düzgün çalışmalarını sağlıyor,
  • Kalbi ve damar sağlığını büyük ölçüde koruyor,
  • Sarılık hastalığının daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor,
  • İdrar söktürüyor,
  • Bağırsak problemlerine iyi geliyor,
  • İştahı açar,
  • Sindirim kolaylaşmasına yardımcı olur

Karaciğer Enginar Kürü

Enginar kürü bir çok karaciğer hastalığı için oldukça etkilidir. Düzenli kullanımda gözle görülür iyileşme sağlar. Peki, enginar kürü nasıl yapılır?

Bir adet orta boydaki enginarı alıyorsunuz ve yapraklarını söküyorsunuz. Yaprakları iyice yıkadıktan sonra kaynayan suyun içerisine atıyorsunuz. Yaklaşık 3 bardak kadar su kaynatmanız yeterli olacaktır. Yaklaşık 5-6 dakika kaynattıktan sonra süzgeç yardımı ile yaprakları çıkartıyorsunuz. Su biraz soğuduktan sonra içilebilir hale geliyor. Tadı çok güzel olmayabilir fakat oldukça faydalıdır. Yemeklerden önce veya sonra içebilirsiniz. Her gün bu kürü uygulamaya özen göstermelisiniz. Suyu sabah saatlerinde oturarak tüketmeniz çok daha faydalı olabilir. Suyun ılık olmasına dikkat ediniz.

Bir diğer kür ise 40 gün boyunca enginar yiyerek yapılmaktadır. Haşlanmış yağsız ve farklı bir katkı madde olmadan tüketilen enginar, direkt olarak faydasını gösterecektir. 40 gün boyunca üst üste enginar yiyerek de kür yapmak mümkün. Hangi öğünde yediğinizin veya ne kadar yediğinizin herhangi bir önemi yok. Fakat unutmamalısınız ki bu kürde enginar tam 40 boyunca yenmeli ve arada bir gün atlanmamalıdır.

Karaciğer İçin Enginar Nasıl Tüketilmeli?

Enginarın neredeyse her halinin faydalı olduğu söylenebilir. Dilerseniz haşlayıp salatalarınıza koyabilirsiniz, dilerseniz de pirinç ile birlikte güzel zeytin yağlı bir karışım halinde yiyebilirsiniz. Aynı zamanda enginarın kalbini sıcak suyun içerisine koyup kendinize detox suyu yapabilirsiniz. Her gün bir litre kadar bu sudan tüketebilirsiniz. Fakat fazlası bünyeye zarar verebilir. Enginer her hafta mutlak suretle yenmesi gereken bir besindir. Sadece karaciğer hastalığı olan kişiler değil aynı zamanda sağlıklı bireyler de enginar tüketmeli ve karaciğerlerinin güçlenmesine yardımcı olmalılardır.

Karaciğer İçin Enginar Tarifi

5-6 adet bebek enginarı zeytinyağlı bir tavada hafifçe kavurun daha sonrasında üzerine kırmızı pul biber gibi çeşitli baharatlar atın ve tatlandırın Enginar ile tuz kullanımını çok tavsiye etmiyoruz. ama hazırladığınız yemeğin üzerine dilerseniz sarımsaklı yoğurt da dökebilirsiniz. Sarımsak ve yoğurdun da karaciğere çok büyük faydaları vardır. Dolayısı ile enginar ile birlikte kullanıldığında etki çok daha yüksek olabiliyor.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle