Karaciğer Hastalıklarına İyi Gelen Yiyecekler Ve Bitkiler

Karaciğerinizde oluşan veya oluşabilecek olan hastalıkları önlemek için, karaciğer sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir. Antioksidan özelliği içeren bazı besinler buna yardımcı olur. Gelin bu besinlere bir göz atalım.

Karaciğere İyi Gelen Bitkiler Ve Besinler

Karaciğer çok önemli bir organdır.  Vitamin, mineral ve hatta karbonhidrat depolamak gibi çeşitli temel görevleri yerine getirir. Aynı zamanda alkol, ilaçlar ve metabolizmanın oluşturduğu doğal yan ürünler gibi toksinleri de parçalamaktadır. Karaciğerinizi iyi durumda tutmak sağlığınız için son derece önemlidir. Karaciğere ve karaciğer hastalıklarına iyi gelen yiyecekler ile bitkileri bu yazımızda sizler için listeledik. Aşağıda ki gıdaları tüketmek, karaciğerinizin sağlığını korumaya yardımcı olacaktır. Gelin bunlara bir göz atalım!

Kahve

Kahve, karaciğer sağlığını korumak için içebileceğiniz en iyi içeceklerden birisidir.

Çalışmalar kahve içmenin karaciğeri hastalıktan koruduğunu göstermiştir. Örneğin çalışmalar; kahve tüketmenin, siroz veya kalıcı karaciğer hasarı riskini düşürdüğünü göstermiştir. Kahve içmek aynı zaman karaciğer kanseri riskini azaltır. Kahve, karaciğer hastalığı ve inflamasyonu üzerinde de pozitif etkilere sahiptir. Kahvenin sağladığı bu faydaların sebebi yağ ve kolajen oluşumunu önleme kabiliyetinden kaynaklanmaktadır. Kahve, iltihaplanmayı azaltır ve antioksidan glutatyon düzeylerini arttırır. Antioksidanlar, vücutta doğal olarak üretilen ve hücrelere zarar verebilecek zararlı serbest radikalleri nötralize eder. Özellikle sabah erken saatlerde içilen bir fincan kahve, karaciğeriniz için son derece faydalıdır.

Özet:

Kahve, iltihabı azaltırken karaciğerdeki antioksidan seviyelerini arttırır. Karaciğer hastalığı, kanser ve karaciğer yağlanmasının gelişme ihtimalini de düşürür.

Greyfurt

Greyfurt doğal olarak karaciğeri koruyan antioksidanlar içerir. Greyfurtta bulunan iki ana antioksidan naringenin ve naringindir. Hayvanlar üstünde yapılan çeşitli çalışmalar; bu iki antioksidanın, karaciğerinizi yaralanmaya karşı koruduğunu göstermiştir. Greyfurt, inflamasyonu azaltır ve hücreleri korur. Ayrıca çalışmalar bu antioksidanların, hepatik fibroz hastalığının gelişme ihtimalini azalttığını da göstermiştir. Naringenin antioksidanı; yüksek yağ oranı içeren bir diyetle beslenen farelerde, ciğerde ki yağ oranını azalttı ve yağ birikiminin önlenmesine yardımcı oldu.

Yaban Mersini Ve Kızılcık

Yaban mersini ve kızılcık karaciğere son derece iyi gelen besinlerdir. Birkaç deney, kızılcık ve yaban mersini özlerinin veya meyve sularının karaciğeri sağlıklı tutmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu meyveleri haftada 2 defa tüketmek karaciğeri hasardan korur. Ek olarak, yaban mersini bağışıklık hücresi tepkisini ve antioksidan enzimleri arttırır. Dahası, yaban mersini özütünün, karaciğer kanserine neden olan hücrelerin büyümesini de önlediği görülmüştür. Bu meyveleri diyetinizin düzenli bir parçası yapmak, karaciğerinizin sağlıklı kalması için gereken antioksidanları sağlamak için iyi bir yoldur.

Üzüm

Üzüm, (özellikle kırmızı ve mor üzüm) faydalı bitki bileşiklerinin çeşitliliğini içerir. İçerisinde bulunan resveratrol sağlık açısından çok yararlıdır. Hayvanlar ve insanlar üstünde yapılan bazı çalışmaların sonuçlarına göre, üzüm çok iyi bir karaciğer dostudur. Bu çalışmalarda üzüm çekirdeği özütü kullanılmıştır. Üzüm çekirdeği özütü çok konsantre bir form olduğundan, sağlığı korumak için yeterli miktarda üzüm tüketmek zor olabilir. Bu yüzden konsantre ve doğal meyve sularının tercih edilmesi daha yararlı olacaktır.

Karaciğer hastalıklarına yakalanmak istemiyorsanız, düzenli beslenmeniz ve çok fazla alkol tüketmemeniz gereklidir.

Fındık

Fındık, hem kalp hem de karaciğer için iyi bir besindir. İçinde yüksek oranda yağ bulunmasına karşın, çiğ tüketildiği taktirde karaciğer sağlınız için yararlı olacaktır. Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması hastalığına sahip 106 kişi üstünde yapılan altı aylık bir gözlemin sonuçları son derece ilginçti. Fındık tüketen kişilerde karaciğer enzim seviyelerinin daha gelişmiş olduğu görüldü.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, kalp ve metabolizma üstünde ki olumlu etkileri dolayısıyla ve birçok faydası nedeniyle sağlıklı bir yağ olarak kabul edilir. Bununla birlikte, karaciğerin üzerinde de olumlu etkileri vardır. Düzenli ve dengeli miktarda zeytinyağı tüketmek, karaciğerde daha iyi kan akışı sağlar ve daha az yağ birikmesine neden olur. Bir yağ çeşidinin, karaciğerde yağ birikmesini engellemesi son derece değişik ancak çalışmalar bunu gösteriyor.

Yakın geçmişteki birkaç çalışma, insanlarda zeytinyağı tüketiminin; karaciğerde daha az yağ birikimi, insülin hassasiyetinde iyileşme ve enzimlerin kan düzeylerinde iyileşme gibi birçok olumlu etkisini bulmuştur.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle