Karaciğer için Hangi Aylarda Hangi Meyveler Yenir?

Karaciğere iyi gelen meyveler tıpkı diğer organlarımızda olduğu gibi mevsimsinde yenen taze ürünlerdir. Mevsiminde olmayan meyveler hiçbir zaman fayda sağlayamaz.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen, bilirubin seviyesinde artış olmamasını sağlayan, tüm enzimleri dengeleyen besinler vardır. Kolesterol ve yağlanma ile büyüme eşiğini fazlasıyla geçebilecek bir organımızdır. Haliyle sağlıklı beslenerek ve egzersiz yaparak karaciğer sağlığımızı korumak zorundayız.

Karaciğer İçin Hangi Meyveler Hangi Mevsimde Yenir?

Karaciğere iyi gelen meyveler denildiğinde herkesin aklına birkaç alternatif geliyor. Fakat burada sağlıklı ve dengeli beslenmek dediğimizde işin rengi değişiyor. Zira yeşil sebzeleri ve turuncu meyveleri tüketmek ezbere bir sağlık ölçütü olabilir. Günümüz için gayette geçerli gibi duruyor.

Çünkü kış meyvelerini yaz aylarında, yaz meyvelerini ise kış aylarında bulabildiğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Fakat sağlığımız için gereken vitamin ve mineralleri alabilme noktasında faydalı mı sorusunu tartışmak mümkün. Mevsim meyvelerini ve sebzelerini tükettiğimiz sürece faydalarını gözlemleyebiliriz. Doğal olarak sindirimin kilit noktası, vücudumuzdan atılması gerekenleri arıtan bir bertaraf makinesidir karaciğerimiz.

Ona iyi baktığımız sürece bazı enzimler yakılarak atılır, enerjiye döndürülür ve yenilenme süreci başlatılır. Eğer daha önceden karaciğere iyi gelen meyveler hangi mevsimde tüketilir diye merak ettiyseniz aşağıdaki rehbere göz atabilirsiniz.

Bu liste yalnızca karaciğer temizleyen meyveler için hazırlandığı için sebze önerisi içermemektedir. Ancak sağlıklı beslenme noktasında sebze tüketimini de belirli bir seviyeye çıkarmak elzemdir.

 1. Kış Aylarında Karaciğere İyi Gelen Meyveler

 • Aralık

Aralık ayında yenilebilecek meyveler arasında Elma, Muz, Kivi, Nar, Mandalina, Greyfurt, Portakal, Ayva ve Kestane vardır. Ancak bunların tamamı karaciğeri temizleyen bir niteliğe sahip değildir. Sizin tüketmeniz gerekenler Elma, Kivi, Mandalina, Portakal ve Greyfurt olarak sıralanabilir.

 • Ocak

Ocak için yine Elma, Ayva, Muz, Nar, Portakal, Greyfurt ve Mandalina mevsiminde çıkan meyvelerdir. Turuncu meyveleri tümüyle tüketerek Elma yemeye özen göstermeliyiz.

 • Şubat

Kış meyveleri belirli bir yelpazeye sahip olduğu için Elma, Portakal, Greyfurt, Mandalina tüketerek antioksidan özelliklerinden faydalanmamız gerek.

 1. İlk Baharda Karaciğere İyi Gelen Meyveler

 • Mart

Muz, Elma ve Limon oldukça sık karşımıza çıkan Mart meyveleridir. Aralarında Elma düzenli olarak tüketmeniz gerekendir. Dilerseniz az miktarda olmak kaydıyla limon ile harmanlanmış taze sıkılmış içecekler hazırlayabilirsiniz.

 • Nisan

Limon ve Çağla mevsimi olan Nisan bir kapı olarak düşünülebilir. Sevdiğimiz birçok meyvenin çıkmaya başladığı bir dönemdir. Fakat tam olarak hamlığı üzerinden atılmadığından beklemekte fayda vardır. Bu mevsimde alacağınız kirazın sağlığınıza iyi gelen bir yönünün olmayacağından emin olabilirsiniz.

 • Mayıs

Erik, Çilek, Dut sofralarımıza gelmeye başlamışken domates mevsimi de açılmak üzeredir. Domates için biraz daha sabretmek gerekiyor. Ancak çilek ve erik ile karaciğeri temizleyen antioksidanları temin edebiliriz.

 1. Yaz Aylarında Karaciğere İyi Gelen Meyveler

 • Haziran

Artık yaz meyveleri ile müthiş bir ziyafete hazırız. Kiraz, Vişne, Şeftali, Kayısı, Mürdüm Eriği, Çilek ve Dut mevsimine geldik. Burada bilhassa çilek ve erik en önemlileridir. Üstelik domates mevsimi olduğundan meyve gibi tüketebilirsiniz.

 • Temmuz

Yine Şeftali, Kayısı, Ahududu, Mürdüm Eriği, Erik, Kavun ve Karpuz gibi tatlı meyvelerle karşı karşıyayız. Bu dönemde karaciğer sağlığı için A vitaminini yükselten Karpuz ve kavun tüketmemek gerekir. Erik türlerini ise rahatlıkla yiyebilirsiniz. Domates tüketmeyi ihmal etmeyin.

 • Ağustos

Erik türlerinin tümüne ulaşabildiğimiz Ağustos ayında Kavun, Karpuz, Üzüm, Vişne, İncir, Böğürtlen, Şeftali ve Dut mevsimsel olarak yetişiyor. Kavun ve karpuzdan uzak durarak üzüm ve erik türlerinin tamamını değerlendirebiliriz.

 1. Sonbaharda Karaciğere İyi Gelen Meyveler

 • Eylül

Yine karaciğer için önemli olan Kızılcık, Ceviz, Fındık ve Erik için çok canlı bir aydayız. Bunların haricinde ise mevsimin meyveleri mürdüm eriği, kavun, karpuz, üzüm, incir, şeftali olarak sıralanabilir.

 • Ekim

Kızılcık, kestane, fındık ve ceviz ile bol yemişli bir ay geçirerek karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz. Nar, üzüm ve armut haricinde incir yetişmektedir. Dikkatli tüketilmesi gereken meyvelerden uzak durmakta fayda var.

 • Kasım

Kivi, Ayva, Portakal, Greyfurt ve Mandalina ile karaciğer sağlığına iyi gelen birçok meyveye tekrar kavuşuyoruz. Kestane tüketilebilir. Bunun haricinde ise Kasım ayında yetişen meyveler Armut, muz, Trabzon Hurması, Nar olarak sıralanıyor.

Her zaman mevsimine uygun meyve ve sebze tüketmek sağlığınız için önemli bir adım olacaktır. Yani bir bakıma karaciğere iyi gelen beslenme formları ile birlikte diğer organlarınız için gereken özveriyi sağlayacaktır. Genel sağlık açısından yiyecekleri vaktinde yemenizin önemine böylece vurgu yapabiliriz. Hangi mevsimde hangi meyve yenir sorusunun yanıtı bu şekilde verilebilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle