Maydanoz Kürünün Karaciğere Faydaları ve Tarifi

Kronik karaciğer hastalıkları, siroz, hepatit gibi hastalıklar karaciğerin işlevinde ciddi hasara neden olmaktadır. Kişilerin beslenmelerine her zaman dikkat ederek, karaciğer için faydalı olan besinler tüketmelidir.

Karaciğer Kürleri 

Karaciğerin zararlı toksinlerden arındırmak için şifalı bitkilerden yararlanacağınız gibi aynı zamanda da beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Alkol tüketiminden uzak durmalı ve karaciğere zararlı olan gıdalar beslenmenizden çıkarmalısınız. Karaciğer dostu olan birçok şifalı bitki bulunmaktadır. Antioksik ve anti inflamatuar özelliğine sahip olan kereviz, enginar, limon ve maydanoz başta olmak üzere sizlerde diyetinize ekleyecek olduğunuz şifalı bitkiler sayesinde her zaman karaciğerin sağlığını koruyabilirsiniz. Karaciğerin üzerinde hasar meydana gelmesine neden olan, işlevinin bozulması sonucunda kişilerde yorgunluk, karında şişlik, koyu idrar, ciltte ve gözlerde sararma, karın ağrısı gibi belirtiler gözlemlenmektedir. Bu tür belirtiler karaciğer hasarına neden olacaktır. Sizlerde menünüzden karaciğer dostu olan gıdaları eksik etmemelisiniz.

Prof. Hasan Özkan Karaciğer Diyeti

Karaciğere yararlı olan gıdaların tüm yeşil ve sarı renkli olan sebzeler olduğunu belirtmektedir. Özellikle içerisinde silymarin maddesi bulunan ve karaciğer hastalıklarını önlemekte çok faydalı olan enginarı yemeniz tavsiye edilmektedir. Her zaman için yağ oranı düşük olan, kolesterolü az olan ürünlerin karaciğere faydaları ile bilinmektedir. Kabak, brokoli, kuru incir, ada çayı, limon, papatya çayı, elma, bal, narenciye ürünleri tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Şeker hastası olmayan kişilerin, suyun içerisine sıkacak oldukları limon ve organik bal karışımını her gün düzenli olarak içmeleri faydalı olmaktadır. Deve dikeni içerisinde bulunan slibin, silidanin sayesinde karaciğer dostu olarak bilinmektedir. Karaciğer hücre zarını değiştirecek olan toksinlerden önleyecektir. Hepatit hastalığının ve sirozun ilerlemesini durduracak, bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olacak çok güçlü antioksidan olmaktadır. 

A vitamini çok fazla tüketmeyeceği gibi kişinin mineralleri de çok fazla almaması tavsiye edilmektedir. Sigara toksinlerin birikmesine neden olur. Hayvansal gıdalardan uzak durulmalı, fazla kilolarını vermesi ve günlük düzenli olarak egzersiz yapmalıdır. Doktorun reçete etmediği kimyasal ilaçlar tüketilmemelidir.

Maydanoz Kürü

  • 16 tane saplarıyla birlikte maydanoz;
  • yarım limon;
  • 1 çay bardağı su.

Maydanozu sapları ile birlikte kullanmanız gerekmektedir. Küçük parçalara bölündükten sonra blender sayesinde ezilir. Üzerine çekirdekleri çıkartılmış limon suyu sıkılır. Bir çay bardağı su ilave edilerek karıştırılır. Bu kürü sabah kahvaltısından önce aç karnına almalısınız. 15 gün boyunca kürün ara verilmeden tekrar edilmesi ve ardından 1 hafta ara verildikten sonra tekrar devam edilmelidir.

Özellikle karaciğer yağlanması yaşamakta olan kişilerin bu kürü kullanması tavsiye edilmektedir. Maydanoz içerisinde magnezyum, lityum ve askorbik içermektedir. Sindirim sistemini güçlendirmesi ve metabolizmayı düzenlemesi ile bilinmektedir. Karaciğer üzerinde bulunan zararlı toksinlerden arındırmaktadır. Kilo verme konusunda yardımcı olur.

Kereviz Kürü

  • 350 gram kereviz;
  • 3 su bardağı su.

Üç ay boyunca haftada üç kez bu kürü düzenli olarak kullanmalısınız. Karaciğer siroz tedavisi başta olmak üzere kereviz karaciğere çok faydalı olmaktadır. Kürün yapımı çok basit olmaktadır. 350 gram kereviz ince dilimler halinde 3 su bardağı kaynamakta olan suyun içerisine atılır. 7 dakika boyunca kısık ateşte haşlanır. Kerevizin kendisini ve yapmış olduğunuz suyu öğle ve akşam yemeklerinden önce aç karnına tüketmelisiniz. 

Kereviz hem yaprakları hem de kendisi karaciğer sağlığı için çok faydalı bir besin olmaktadır. İçerisinde bol miktarda C vitamini bulunur. Askorbik asit, kroteni, B6 vitamini açısından zengin olmaktadır. Karaciğer iltihaplanması, toksinlerin atılması, kan damarlarını güçlendirme, Safranın daha kolay atılması gibi faydaları olmaktadır. Kereviz hepatit B ya da hepatit C hastalarının tüketmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü kerevizin içerisinde ki maddeler bu hepatit hastalarının ilerlemesi sonucunda siroza dönüşmemesi konusunda çok etkilidir. Alkol tüketen kişilerin karaciğerleri yorulacak, toksin maddeleri atmakta zorlanacaktır. Bu nedenle de siroza yakalanma riskleri daha çok olmaktadır. Kereviz sayesinde kişiler bu durumdan kurtulacaktır. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle