Karaciğere Hangi Bitkiler İyi Gelir? Özel Kür Tarifleri Nasıl Hazırlanır?

Karaciğeri iyileştiren bitki özleri hakkında araştırmalar sürüyor. Bilhassa İbrahim Saraçoğlu gibi bitkisel tedavi uzmanları farklı kür tarifleri ile olumlu sonuçlar alabiliyorlar.

Karaciğere iyi gelen şifalı bitkiler elbette ki hepimiz için önemli. Çünkü doğal tedaviye her zaman olduğu gibi şimdi de özen gösteriyoruz. Fakat sağlıklı ve düzenli yaşam karaciğer sağlığı için en önemli noktadır.

Karaciğere İyi Gelen Bitkiler

Karaciğer için bitki tarifleri verildiğinde herkes bunu uygulamaya koyar. Çünkü Türkiye’de medikal tedaviden ziyade bitkisel tedaviye karşı bir ilgi var. Ancak vücudumuzun en önemli yapı taşlarından birisi olan karaciğerin fonksiyon bozuklukları, yağlanma, büyüme gibi reaksiyonlar göstererek bize sinyalini verdiği sorunu anlamakla başlamalıyız. Hepimiz günlük hayatın stresinde kayboluyoruz. Bazen gün içinde bir tost veya hamburger ile günü geçiştiriyoruz.

Buraya kadar her şey yolunda olabilir. Eğer akşam eve döndüğümüzde sebze yemeği yeseydik sorun büyümezdi. Fakat akşam yine fast food tüketimine başladığımız an itibariyle sorun artarak devam etti. Karaciğere iyi gelen bitkiler bu minvalde önemli olabilir. Fakat asıl önemli olan unsurun tamamıyla sağlıklı ve dengeli beslenmek olduğunu anlamak zorundayız. Yinede bazı bitkiler karaciğerin yenilenme sürecine iyi gelir.

 • Limon
 • Maydanoz
 • Lavanta
 • Boğa Dikeni
 • Guggul
 • Karahindiba Kökü
 • Gotu Kola
 • Zerdeçal

Beslenmeyi düzene soktuktan sonra karaciğere iyi gelen bitki kürleri ekstradan bir pozitif değer katabilir. Aşağıdaki tabloda İbrahim Saraçoğlu tarafından verilmiş iki alternatif karaciğer kürü tarifinin uygulanma sıklıklarını bulabilirsiniz.

Kürler Kürlerin Uygulama Şekli Uygulama Sıklığı
Limon ve Maydanoz Kürü 15 Gün Günde 1 Bardak Yılda 2 Kez
Lavanta Kürü 15 Gün Günde 1 Bardak Yılda 2-3 Kez

Karaciğere İyi Gelen Kür Tarifi

Karaciğere iyi gelen bitki kürü tarifleri İbrahim Saraçoğlu gibi uzman kişiler tarafından oldukça gündeme getiriliyor. Gerçekten doğanın bize armağanı olan şifalı bitkiler sayesinde bu sorunun tamamıyla çözümü sağlanabiliyor. Çünkü bildiğiniz gibi karaciğer kendisini yenileyebilen bir yapıya sahip. Tek ihtiyacı olan şey düzenli bir beslenme ile beraber bitkisel kür önerilerini uygulamak.

 1. Limon ve Maydanoz Kürü:

Limon ve maydanoz kürü 15 gün boyunca kahvaltıdan önce içilir. Kahvaltıya başlamadan 15 dakika kadar önce içmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz 15 günlük periyodun ardından 5 günlük ara verip bir kez daha 15 gün uygulayabilirsiniz. Yılda maksimum 2 veya 3 kez uygulanması gereken bir kürdür. Sürekli yapılmasına gerek duyulmamaktadır.

Malzemeler

 • 15-16 sap maydanoz
 • 2 Yemek kaşığı limon
 • Yarım bardak su
 • Blender

Hazırlanışı

Blender içerisine 15 sap maydanozu attıktan sonra üzerine limonun suyunu taze bir biçimde sıkarak ekliyoruz. Dilerseniz limonun suyunu sıkmadan atmanız mümkün. Blender ile çırparken yarım bardak su ilave ederek karışımın sıvılaşmasını sağlayın. Ardından çırpın ve hazırlandıktan sonra kahvaltı öncelerinde tüketin.

 1. Lavanta Kürü

Lavanta kürü için kullanım periyodunun yine aynı olduğunu belirtelim. 15 gün boyunca gece yatmadan 30 dakika kadar önce içmeniz önerilir. Bu süreci doldurup 5 gün ara verdikten sonra aynı kürü tekrardan 15 gün olarak uygulayabilirsiniz. Yılda 2-3 kez tekrar etmekte yarar olduğunu söylemeliyiz.

Malzemeler

 • 1 Tatlı Kaşığı Lavanta
 • 1 Bardak Su

Hazırlanışı

Bir bardak suyu bir cezvenin içerisine alarak kaynatmaya başlayın. Bu kaynama süresi içerisinde lavantayı ilave edin. Toplamda kaynatacağınız süre ise 8 dakikadır. Uyumadan yarım saat önce tüketilmesi faydalıdır.

Karaciğere iyi gelen bitkisel kür tarifleri birlikte kullanılabilir. Hatta İbrahim Saraçoğlu önerilerinde karaciğer için her iki kürün kombin şeklinde kullanılması tavsiye ediliyor. Sabah kalktığınızda limon ve maydanoz kürü, gece yatmadan evvel ise lavanta kürü ile karaciğeri yenileyen bitkisel tarifleri uygulayabilirsiniz. Aynı süreçte 15 gün uygulayıp 5’er gün ara verdikten sonra bir kez daha 15 gün uygulamanız ise ekstradan tavsiye edilir. Bu iki aşamalı periyodu ise yılda 2 kez tekrar etmeniz ideal uygulama metodudur.

Bitkisel yollarla karaciğer tedavisi için bazı bitkiler iyi gelir. Ancak her bitkinin iyi gelmeyeceğini, her gıdanın net bir biçimde yarar sağlamayacağını unutmamak gereklidir. Bu bitkisel metotları uygularken diyetisyeninizden kitle endeksinize bağlı olarak alacağınız programı uygulamanız tavsiye edilir. Böylelikle aşırı kilo, yağ kitleleri ve sindirim sorunları gibi karaciğeri yoran problemlerinizi sağlıklı beslenme ile bertaraf edebilirsiniz.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle