Lavanta Çayı Yapılışı ve Karaciğer İçin Faydaları

İçeriğiyle karaciğer sorunlarının etkili çözümü lavanta için farklı kullanım önerileri bulunur. Lavanta çayı ve kürü şeklinde iki genel kullanım şekli mevcuttur.

Lavanta Çayının Karaciğere Faydaları

Zengin içeriğinin pek çok sağlık sorununda çözüm teşkil ediyor olması dolayısıyla yoğun olarak kullanılan lavantanın kullanım alanları çok geniştir. Taze çiçekli dal uçları tıbbi hedefler doğrultusunda kullanılan kısmi kurutulmuş yaprak ve çiçekleri ise kozmetik ve parfümeri sanayisinde kullanılır. Lavanta bitkisi özellikle ‘Hepatit B’ ve ‘Hepatit C’ rahatsızlıklarına ilişkin en etkili çözümlerden birisini oluşturur. Bu yönüyle de karaciğerin en önemli dostlarından birisi olan lavanta pek çok farklı biçimde tüketilebiliyor. Ancak bunlar arasında en yaygın kullanım şekli ‘çay’ şeklinde olanıdır. Lavanta çayı vücut üzerinde genel itibari ile yumuşama, rahatlama etkisinde bulunduğu gibi yüksek düzeydeki tanen içeriği ile de sindirim ve boşaltım sistemi sorunlarına oldukça yardımcı olur.

Lavanta Kürü Faydaları

Hepatit B için en etkili çözümlerden birisi olarak maydanoz kürü, bağışıklık sisteminde spesifik kuvvet sağladığından Hepatit B virüsünün faal duruma gelmesini önemli ölçüde engelleyebilir. Fakat karaciğerdeki en önemli sağlık sorunları Hepatit B ve Hepatit C rahatsızlıkları için lavantadan daha etkili bir bitki bulunmamaktadır. Bu sağlık sorunlarına yönelik olarak karaciğerde güçlü bir kalkan etkisi yaratan lavanta çay ve kür olarak kullanılır. Karaciğer için lavanta kürü uygulanmasıyla, bu doğal içerikli kürün ‘Hepatit B’ ve ‘Hepatit C’ rahatsızlıkları başta olmak üzere, kronik karaciğer enfeksiyonları ve geniş yelpazede karaciğer yetmezliğine karşı en yüksek savunma kalkanının yapılandırılabilmesi mümkün olur.

Sirozdan ve alkolden kaynaklı olarak zarar gören karaciğer hücrelerinin yeniden yenilenmesi açısından ya da bu hücrelerin yeniden sağlıklı biçimde işlevlerini getirebilmeleri noktasında bu kür oldukça etkilidir. Saraçoğlu’nun geliştirmiş olduğu maydanoz-limon kürü ile birlikte kullanımı sayesinde çok kısa süreler içerisinde etkilerinin görülebilmesini ve sağlıklı bir yaşam standardına sahip olunabilmesi mümkün oluyor.

Saraçoğlu Lavanta Kürü Hazırlanışı

Lavanta Kürü Malzemeleri

  • 4-5 gram lavanta ( Bir tutam)
  • 300 ml su (yaklaşık bir buçuk su bardağı)

Bir cezve içerisindeki 300 ml suya 4-5 gram lavanta ilave edilerek, en fazla 4 dakika kadar kaynatılması gerekir. Ancak kaynatma işleminde en verimli ve en etkili sonucun elde edilebilmesi açısından uzman doktor Saraçoğlu’na göre cezvede yapılan demleme sırasına ocağın altının kısık olması ve fokur fokur kaynamadan, çok yavaş bir kaynatma yönteminin tercih edilmesi gerekiyor.

Bazı bitki türlerinde demleme işlemi sonrasında süzme işlemi için belirli bir zaman diliminin beklenmesi gerekliliği bulunur. Ancak bazı bitki türlerinde ise demleme işleminden sonra süzme işleminin hemen yapılması gerekliliği bulunur. Lavanta çayı içinde mutlaka demleme işleminden sonra ‘ılınması’ beklenmeden, hemen süzme işlemi gerçekleştirilmelidir.

Lavanta Kürü Ne Kadar Uygulanmalı?

Lavanta kürünün 15 günlük periyot boyunca özellikle de karaciğere faydalarından yararlanılabilmesi ve hissedilebilir etkilerinin oluşturulabilmesi için kullanımı gerekir. Saraçoğlu’ nun karaciğer dostu olarak belirttiği kürün 15 günlük kullanımı ardından rahatsızlık durumunun incelenmesi ve buna göre haftada 3 ila 4 kez olacak şekilde, akşam yemeklerinden en az 12 saat sonra tüketilmeye devam edilmelidir.

Kürün etkili olabilmesi için her kullanımda, yeniden yapılması önerir. Bu yüzden verilen malzeme ölçüleri de tek bir porsiyon için geçerlidir. 

Lavantanın Zararları

 Lavantanın genel içeriğinden kaynaklı olarak, hem karaciğer hem de vücudun geri kalan bölümleri için olumsuz etkileri bulunmaz. Ancak kullanımının yüksek miktarlara ulaşması ya da hatalı kullanım biçimlerinin tercih edilmesi olumsuz yönde etkilerinin ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu hatalı kullanım ve diğer hususlar ise;

  • Lavanta yağının ağız yolu ile alınması, toksik etki teşkil eder.
  • Hamileler, süt veren kişiler ve hormonal etkiler dolayısı ile erkek çocukların kullanmaması önerilir.
  • Ergenlik (Blu çağı) olarak  belirtilen dönemde erkek çocuklarında selim meme büyümesine sebep verebilir.
  • Sakinleştirici ilaçlar ile bir arada kullanımı, uyku durumunun etkisinin daha ağır ve daha uzun olmasına neden olur.
  • Bazı hassas ciltlere uygulanan yağı, kızarıklık gibi etkiler gösterebilir.

 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle