Karaciğer Sağlığı için Hangi Aylarda Hangi Sebzeler Yenmelidir?

Karaciğere iyi gelen sebze ve meyveler zamanında tüketildiğinde son derece yararlı olacaktır. Aynı zamanda sağlıklı beslenmeyi temel anlamda tüm organlarımız için önemsememiz gerekir.

Karaciğer için yararlı yiyecekler sayesinde daha sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşabiliriz. Bilhassa vücuttan bazı enzimlerin atılması ve öğütülmesi daha düzenli olabilir.

Karaciğer İçin Hangi Sebzeler Hangi Mevsimde Yenmelidir?

Karaciğere iyi gelen sebzeler arasında günlük tükettiğimiz çok fazla seçenek vardır. Genel anlamda bunu belirli bir diyet şeklinde düşünerek dengeli beslenme formunu sağlayabiliriz. Fakat birçok insan bu tip sağlıklı beslenme ritüellerini benimseyemiyor. Sonrasında ise karaciğerde büyüme ya da yağlanma gibi sorunlarla yüzleştiğinde bunu önemsemeye başlıyor.

Fakat burada dikkat etmemiz gereken ana unsur önlem almak üzerine olmalıdır. Karaciğerin beslenme noktasında önemli bir yer tutacağını bilmeliyiz. Vücuttan atılan birçok enzimin karaciğerden geçerek sentezlendiğini, protein ayrıştırmasında veya yağların belirli bir kısmının depolanarak atılmasında başrol oynadığını vurgulamak gerek. Sağlıklı bir karaciğere sahip olduğumuzda bu durumu net bir biçimde test sonuçlarında gözlemleyebiliyoruz.

Fakat yaşanan hastalıklar veya hastalıkların tetiklediği karaciğer rahatsızlıklarında en önemli unsur beslenme ve alkol olmaktadır. Hemen herkesin mevsimine göre karaciğere iyi gelen sebzeleri yemesi gerekir. Aksi halde mevsiminde olmayan ve tamamıyla suni şartlarda yetişmiş sebzelerin hem karaciğer hem de diğer organlarımız için hiçbir faydası olmayacaktır.

 1. Kış Aylarında Karaciğere İyi Gelen Sebzeler

 • Aralık

Aralık ayında yetişen sebzeler arasında Havuç, Pırasa, Brüksel Lahanası, Pazı, Kara Lahana, Yerelması, Kereviz, Brokoli, Karnabahar, Ispanak ve Balkabağı vardır. Aralık ayı karaciğerimiz için en önemli dönemdir. Çünkü Brokoli, Brüksel lahanası, kara lahana son derece yararlıdır ve taze olarak tüketilebilir.

 • Ocak

Havuç, Pırasa, Pancar, Balkabağı, Kırmızı Turp, Brokoli, Lahana, Brüksel Lahanası, Pazı, Karnabahar, Ispanak ve Kereviz için Ocak ayı üretim dönemidir. Haliyle Brüksel Lahanası, Lahana ve Brokoli tüketmek gerekir. Diğerleri de sağlıklı formlarda pişirilerek tüketilebilir.

 • Şubat

Şubat ayında da Ispanak, Havuç, Kereviz, Turp, Kırmızı Turp, Pancar, Brokoli, Frenk Soğanı, Karnabahar, Pazı, Hindiba, Lahana, Brüksel Lahanası, Pırasa ve Balkabağı yetişir. Lahana, Brüksel Lahanası, Brokoli,Hindiba karaciğer için tüketilebilir.

 1. İlk Baharda Karaciğere İyi Gelen Sebzeler

 • Mart

Bebe Havucu, Havuç, Brokoli, Marul, Biberiye, Nane, Tere, Maydonoz, Ispanak, Kuşkonmaz, Pancar, Roka son derece doğal olarak yetişir. Bu ay itibariyle karaciğer için brokoliyi sağlıklı biçimde tüketebiliriz.

 • Nisan

Nisan için Enginar faktörü devreye girer. Ayrıca Roka, Biberiye, Tere, Kekik, Nane, Maydanoz, Kuşkonmaz, Taze soğan, Sarımsak, Bezelye, Havuç ve Bakla boldur. Kekik, soğan, sarımsak ve Enginar ile müthiş bir karaciğer takviyesi yapılabilir.

 • Mayıs

Soğan, Kuşkonmaz, Marul, Roka, Biberiye, Madımak, Ebegümeci, Barbunya, Enginar, Arpacık Soğanı, Tere, Semizotu ve Sarımsak doğaldır. Sarımsak, soğan, enginar bolca tüketilmelidir.

 1. Yaz Aylarında Karaciğere İyi Gelen Sebzeler

 • Haziran

Biberiye, Nane, Fesleğen, Marul, Soğan, Salatalık, Enginar, Rezene, Barbunya, Patlıcan, Tere, Dereotu, Taze Fasulye, Çalı Fasulyesi, Patates, Sivri Biber, Dolmalık Biber, Yeşil Biber, Bakla, Üzüm Yaprağı doğaldır. Enginar, soğan, sarımsak ve biber oldukça faydalıdır.

 • Temmuz

Semizotu, Börülce, Fesleğen, Nane, Taze Fasulye, Sarımsak, Dolmalık Biber, Kabak, Patates, Dereotu, Mısır, Soğan, Salatalık, Barbunya, Patlıcan çıkan bir aydır. Temmuz ayında karaciğere iyi gelen sebzeler ise soğan, sarımsak, biber olarak değerlendirilir.

 • Ağustos

Patlıcan, Barbunya, Mısır, Soğan, Biber türleri, Dereotu, Taze Fasulye, Bamya, Salatalık, Fesleğen, Sarımsak, Kabak, Bakla İçi için canlı bir aydır. Yazın gelmesiyle karaciğere iyi gelen sebzeler arasında soğan, sarımsak, biber sabit olarak kalmaktadır.

 1. Sonbaharda Karaciğere İyi Gelen Sebzeler

 • Eylül

Biber türleri halen üretilirken, Havuç, Kabak, Soğan, Biberiye, Nane, Börülce, Taze Fasulye, Maydanoz, Mantar, Barbunya, Fesleğen, Patlıcan, Bamya ve Salatalık çıkar. Soğan ve biber karaciğere iyi gelen sebzeler arasında oldukça önemlidir.

 • Ekim

Ekim ayında Biber türleri, Pırasa, Havuç, Yerelması, Karnabahar, Mantar, Lahana, Patlıcan, Salatalık doğaldır. Lahana ve biber yiyerek karaciğerinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

 • Kasım

Lahana, soğan, nane, tere, maydanoz, Kereviz, Marul, Balkabağı, Roka, Pırasa, Yerelması, Karnabahar, Ispanak, Biberiye ve Pazı tüketilebilecek bir dönemdir. Lahana ve soğan son derece faydalıdır.

Aydan aya mutlaka farklılıklar olabiliyor. Ancak lahana yetişen aylarda lahana, enginar yetişen aylarda da enginar yiyerek faydalarını görebilirsiniz. Enginar bilhassa karaciğer sağlığına iyi gelen sebzeler arasında önemli bir yere sahiptir. Fakat yılın 12 ayı yetişen enginarın faydaları gerçekten tartışılabilir. Doğal olarak yetişen ve içerisinde ihtiyacınız olan enzimleri barındıran sebzeler tüketmeniz gerekmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle