Karaciğeri Güçlendiren Besin Grupları ve Vitaminler

Karaciğerin temizlenmesi ve sağlıklı bir şekilde görevlerini yapabilmesi için çeşitli besin gruplarını ve vitaminleri düzenli aralıklarla tüketmemiz gerekmektedir.

Karaciğeri Güçlendiren Besinler

Karaciğer

Sindirim sisteminin başlıca organlarından karaciğerimizin işlevlerini tam ve düzenli olarak yerine getirebilmesi için çeşitli takviyeler yapılması gerekmektedir. Karaciğer ile ilgili rahatsızlıklar için iyi gelen ve karaciğerin temizlenmesini sağlayan besin grupları hem sağlık açısından faydalı hem de vücuda iyi etkileri olan gıdalar olarak bilinmektedir. Bu konuda uzman doktorların önerileri bulunmaktadır. Aynı zamanda karaciğer için son derece iyi sonuçlar verdiği bilimsel olarak kanıtlanan birçok besin öğesi de bulmak mümkündür.

Karaciğer için iyi gelen ve karaciğeri güçlendiren besin öğeleri;

  • Sarımsak: Bir diş sarımsak doğal ilaç kaynağı olarak yorumlanır ve bağışıklılık sisteminin kuvvetlenmesi için ideal olan besin öğelerinden birisidir. Her türlü yemeğe ilave edilebildiği gibi direk olarak tüketilebilen besinlerdendir. Sarımsak içerdiği sülfür ile birlikte karaciğerin daha iyi çalışmasını ve sindirim daha kolay yapılabilmesini sağlamaktadır. Ayrıca karaciğer için gerekli enzimlerin oluşmasını sağlar.
  • Zerdeçal: Birçok kür tarifinde veya detoks tarifinde yer alan zerdeçal doğal yöntemle yapılabilecek en iyi takviyelerden birisidir. Zerdeçal aynı zamanda iltihap kurutucu bir baharattır. Kanseri önlediği gibi karaciğeri her türlü tehlikeye karşı koruyabilir. Zerdeçal’ın bir diğer özelliği ise metabolizmayı düzenlemesi ve karaciğerin daha iyi çalışmasını sağlamasıdır.
  • Avokado: Daha çok tropikal bölgelerde yoğun bir şekilde bulunan avokado vücuda sağlıklı yağ alımı için en uygun sebze olarak tanımlanır. Bilimsel olarak karaciğeri koruduğu kanıtlanmıştır. Avokado’nun karaciğeri galaktozamin ve benzeri toksinlerden koruduğu belirtilmiştir.
  • Brüksel Lahanası: Sağlık için son derece faydalı olan sebzelerden birisidir. Karaciğeri zararlı toksinlerden korur ve işlevlerini yerine getirmesi için yardımcı olur.
  • Karahindiba Kökü: Bitkisel kür ve detoksların vazgeçilmez ürünlerinden birisi olan karahindiba adeta bir doğal antibiyotiktir. Eski tarihlerden beri karaciğer ile ilgili rahatsızlıklarda kullanılan karahindiba otu, günümüzde de karaciğeri temizlemek için kullanılmaktadır. Düzenli aralıklarla kullanıldığı takdirde karaciğeri zararlı maddelerden korur ve tamamen temizler.

Karaciğeri yiyecekler ile güçlendirmenin yanı sıra kolay yoldan temizlemenin de çeşitli formülleri vardır. Karaciğeri temizlemek istiyorsanız;

  1. Limon Suyu: Doğal şifa kaynaklarından birisi olan limon suyu, ılık su ile birlikte tüketildiği takdirde karaciğeri kolay bir şekilde temizler. Ayrıca gündelik yaşamda kolay bir şekilde uygulanabilir. Limon suyunun sadece karaciğer için değil sağlıklı yaşam içinde birçok faydası bulunmaktadır.
  2. Bol Su: Günlük olarak 6-8 bardak su tüketim karaciğerin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kilo verilmesi mümkün olduğu gibi karaciğeri tamamen koruyabilir ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

yukarıdaki adımları uygulayarak sağlıklı takviyeler yapabilirsiniz. Ayrıca listede yer alan limon suyunun hazır olarak değil taze limon ile hazırlanması gerekmektedir. 

Karaciğere İyi Gelen Vitaminler

Karaciğerimiz için sadece sağlıklı besin takviyesi yeterli olmayabilir. Bazı toksinlerin vücut dışına atılmasını sağlayan karaciğer, bazıları için yeterli derecede işlevsel olmayabilir ve bu toksinler vücuda zarar veren oksitlenmeye yol açabilir. Bunlarla mücadele edebilmek için vücudumuza belirli vitamin takviyesi yapmamız gerekmektedir.

B, B6, B12, C, E vitamini karaciğerimiz için gerekli olan vitaminlerin başında gelmektedir. Bu vitamin grupları kanser riskini en aza indirdiği gibi iltihaplanmalara karşıda son derece etkilidir. 

Özellikle B vitamini yağların vücutta işlenmesini ve yakılmasını sağlamaktadır. Böylece karaciğer yağlanması rahatsızlığından kaçınabilirsiniz. Kolin, bir çeşit B vitamini kaynağıdır. B vitamini bulunan besinleri tüketerek karaciğerin daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Karaciğerimiz besin parçalama görevini ve kandaki zararlı maddeleri temizleme görevini yerine getirirken yoğun bir efor sarf eder. Vücuda alınan her bir gıda ürününü parçalamak ve zararlı toksinlerden vücudu arındırmak amacıyla vitaminler depolanabilir. Depolanan vitaminler ihtiyaç duyulduğu anda devreye girer ve karaciğerin görev yükünü hafifletir. Böylece karaciğerimiz daha sağlıklı çalışma ortamı bulabilir.

Yukarıda yer alan örneklere alternatif çeşitli besin grupları ve yiyecekler aracılığıyla vitamin almanız mümkündür. Vitamin bakımından zengin yiyecekler düzenli olarak tüketilmeli ve karaciğerin daha verimi çalışması sağlanabilir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle