Karaciğer Sağlığı İçin İdeal Kuruyemişler ve Faydaları

Karaciğerin sağlıklı işleyişini sürdürebilmesi için çeşitli takviyeler almak gerekebilir. Bu takviyeler arasında kuruyemişlerde yer almaktadır.

Sindirim sisteminin önemli parçalarından birisi olan karaciğerimizin işleyişinde herhangi bir aksama olmaması veya karaciğer hastalıklarının cereyan etmesi durumunda çeşitli takviyeler ile iyileşme süreci hızlandırılır veya sağlıklı işleyişi sürdürülür. Bu durumda genellikle vitamin, protein, lif ağırlıklı besinler önerilir. Fakat bu besinlerin yanında karaciğer için ideal olan birçok kuruyemiş bulunmaktadır. Karaciğerlerimiz için faydalı olan kuruyemişleri genel olarak sınıflandırırsak; badem, kuru üzüm, kuru kayısı, kayısı, kuru incir, fesleğen vb. şekilde liste oluşturabiliriz.

Kuruyemişlerde genel olarak Omaga 3 ile A, B, C, D vitaminleri bulunmaktadır. Bazı kuruyemişlerde ise Silymarin maddesi bulunur. Bu madde hücrelerin hasar görmesini yüksek oranda engeller. Doğal antikor olarak nitelendirilen bu madde, karaciğer sağlığına olumlu katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda birçok rahatsızlıktan korur.

Karaciğere İyi Gelen Kuruyemişler

Kuruyemiş

Karaciğer için ideal olan kuruyemiş, sağlık yönünde oldukça faydalıdır. Bazı kuruyemişlerin aksine tamamen faydalı olan bu tür, karaciğerin sağlıklı işleyişine olumlu yönde katkı sağlamaktadır.

Karaciğer sağlığına doğrudan katkı sağlayan kuruyemiş türlerinden bir tanesi bademdir. Badem – Omega 3 yönünden zengin bir kuruyemiştir. Sadece karaciğer değil böbrek ve mesane yolu rahatsızlıklarına da iyi gelen besinlerdendir. Badem belirli aralıklarla düzenli olarak tüketildiği takdirde olumlu etkisini arttıran ve sağlık yönünden dinç tutan kuruyemiş türündendir. Bununla birlikte badem yağı yine karaciğere iyi gelen besinlerdendir. Badem ile birlikte fındık tüketimi de karaciğer sağlığını olumlu yönde etkiler. 

Hem A, B ve C vitaminleri yönünden hem de protein yönünden zengin olan kayısı, kuruyemişler arasında ön plana çıkan bir diğer besin türüdür. Karaciğer sağlığına doğrudan etki eden ve karciğer ağrılarına iyi gelen kayısı, birçok problemi önlemekte önemli bir etkendir.

Badem ve kayısının yanı sıra karaciğere olumlu etki sağlayan bir diğer kuruyemiş türü ise kuru üzümdür. Kuru üzüm vitamin bakımından zengin olduğu gibi karaciğer zafiyetinin önüne geçer ve sağlıklı işleyişin sürmesini sağlar.

Bu kuruyemiş türlerine alternatif olarak karaciğer sağlığına iyi gelen bir diğer besin öğesi ise fesleğendir. Fesleğen  yağsız, az kolesterollü ve fiber miktarı fazla olan takviye ürünüdür. Bununla birlikte kuru kayısının da birçok faydası bulunmaktadır. Kuru kayısının içerisinde bulunan C vitamini, folat ve magnezyum karaciğerin sağlıklı işleyişi için ideal tercihlerden birisi olabilir.

Örnekte yer alan kuruyemişlerin bazılarını veya tamamını çeşitli zamanlarda tüketerek sağlıklı yaşamınıza katkı sağlayabilirsiniz. Çoğu tedavi yönteminde yer alan bazı kuruyemişler, karaciğer sağlığı konusundan da bünyenize önemli katkılar sağlamaktadır.

Uzman doktorunuza danışarak kuruyemiş türleri hakkında daha detaylı bilgi alabilir, hangi kuruyemişi ne gibi sıklıkla tüketmeniz gerektiği konusunda detaylı takvim oluşturabilirsiniz. Sağlıklı yaşam için ideal olan besin gruplarını tercih ederek sağlık sorunlarınızı uzun bir süre ertelemeniz ve hatta önüne geçmeniz mümkündür.

Karaciğere İyi Gelen Kuruyemişlerin Faydaları

İçerisinde yüksek oranda besleyici madde ve vitamin barındıran kuruyemiş türlerini sürekli olarak tüketmek, dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Sıklıkla belirli bir kuruyemişi veya kuruyemiş çeşitlerini tüketirseniz bu sizin için faydalı olmaktan ziyade farklı sorunlar doğuracaktır. Yüksek dozda A vitamini veya diğer vitaminleri barındıran kuruyemişlerini tüketmemeniz tavsiye edilmektedir.

Uzman doktorlar tarafından önerilen kuruyemişlerin birçoğu karaciğer sağlığına faydalı olduğu gibi vücudumuzun diğer organları içinde fayda sağlamaktadır. Aldığınız vitamin, protein vb. besleyici ürünler organlarınızın yeterli düzeyde beslenmesini sağlayacaktır. İhtiyaç duyulan maddelerin dışarıdan takviyeler ile karşılanmasında hiçbir sakınca yoktur.

Bazı kuruyemişler hastalık tedavisinde kullanıldığı gibi özellikle karaciğer ile ilgili hastalıklarda önemli aşamalar kaydeden besin türleri de bulunmaktadır. Karaciğer yağlanması, şişkinlik, karaciğer işleyişinde yaşanan problemler ve siroz gibi birçok rahatsızlığın önüne geçebilmek uygulanan tedavi yöntemlerinde çoğuz zaman takviye alınması önerilir. Alınan takviyeler bu rahatsızlıkların önüne geçmekte ve fayda sağlamaktadır.

Bu takviyeler arasında yukarıda saydığımız kuruyemişler yer almaktadır. Kuruyemişleri düzenli bir şekilde tükettiğiniz takdirde var olan rahatsızlığınızın sona ermesini, sindirim sisteminin en önemli parçalarından birisi olan karaciğerinizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle