Karaciğere İyi Gelen Meyve ve Sebzeler

Vücudun en önemli organlarından olan karaciğerdeki olası fonksiyon bozuklukları tüm organları etkiler. Bu nedenle karaciğer iyi gelen yiyeceklerin tüketilmesi çok önemlidir.

Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler

Karaciğerdeki olası bir hastalık, yaralanma veya herhangi bir nedenle meydana gelecek fonksiyon kayıpları vücuttaki diğer tüm organları etkiler. Vücuda giren vitamin, mineral ve hatta karbonhidratın emilimini sağlayıp onları depolamak, kolesterol metabolizması aracılığıyla kan şekerini dengede tutmak ile safra, protein ve kolesterol gibi önemli enzimlerin üretimini sağlamak bu görevlerden sadece bir kaçıdır. Aynı zamanda; alkol ve kullanılan ilaçlar yoluyla vücuda alınan toksinlerin parçalanmasını da karaciğer sağlar. Böylesine önemli görevleri olan karaciğerleri korumak, karaciğere iyi gelen yiyecekleri tüketmek; üzerindeki yükü bir nebzede olsa hafifletmenin yanı sıra herhangi bir nedenle meydana gelen karaciğer hastalıklarının tedavi sürecini de hızlandıracaktır.

Karaciğer sağlığını korumak için alkol tüketiminin minimuma indirilmesi gerekir. Herhangi bir karaciğer rahatsızlığı olanları ise alkollü içecekleri kesinlikle tüketmemesi gerekir.

Karaciğere İyi Gelen Meyveler

Karaciğerin önemli görevlerinden biri vücudun toksinlerden arınması için çalışmaktır. Karaciğer üzerindeki bu iş yükünü azaltabilmek adına içerisinde antioksidan bulunan yiyeceklerin yenilmesi çok iyi gelecektir. Meyvelerin büyük bir kısmı antioksidan bakımından oldukça zengindir. Bu meyvelerin başında nar, armut, dut, elma ve greyfurt gelir. Bu konuda sık sorulan soruların başında gelen muz karaciğere iyi gelir mi sorusunun cevabı ise kesinlikle evettir. Karaciğere iyi gelen içecekler nelerdir sorusunun cevabı da bu meyvelerden elde edilecek meyve sularıdır. Taze olarak sıktığınız meyve suyuna limon ekleyerek tüketmek limondaki antioksidanlardan da istifade etmenizi sağlayacaktır.

Greyfurt, nar veya elma gibi çok tatlı olmayan meyvelerden elde ettiğiniz meyve suyunuz varsa içerisine atacağınız bir kaşık bal; hem meyve suyunu tatlandıracak hem de baldaki antioksidanları almanızı sağlayarak karaciğerlere iyi gelecektir. Dileyenler bal yerine pekmez de kullanabilir.

Greyfurt; karaciğeri koruyan ona iyi gelen antioksidanları doğal olarak içinde bulundurur. Greyfurt içerisinde bulunan iki ana antioksidan naringenin ve naringin isimlerindedir. Portakal ve mandalinada da az miktarda bulunan bu antioksidanlar; bu meyve grubuna narenciye denilmesinin de sebebidir.

Greyfurtun karaciğer üzerindeki koruyucu etkileri iki türlüdür.  Bunlardan ilki iltihaplanmayı azaltmak ikincisi hücreleri korumaktır. Ayrıca yapılan çalışmalarda greyfurtta bulunan bu antioksidanların; kronik karaciğer iltihaplanmasının ilerlemiş durumu olan hepatik fibroz gelişimi ihtimalini azalttığı da görülmüştür. Çeşitli hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda greyfurt içerisindeki antioksidanların karaciğeri yaralanmaya karşı koruduğu kanıtlanmıştır. Hatta yüksek yağlı gıdalarla beslenen farelerde karaciğer yağlanmasını azaltıp yağ yakımı için gerekli olan enzim sayısını arttırmıştır.

Karaciğere İyi Gelen Sebzeler

Karaciğer fonksiyonlarının yerine getirilmesine yardımcı olan bir diğer yiyecek sebzelerdir. Sebzelerin içerisinde bulunan lif ve sülfür; vücudu aldığı fazla yağdan arındırmak için çalışan karaciğere yardımcı olur. Karaciğere iyi gelen yemek tariflerinin başında kereviz, ıspanak, zencefil otu, fasulye ve ıspanak gibi bolca lif bulunan gıdalarla yapılmış yemekler gelir. Bu sebeple bu gıdaları yemeklerinize eklemeyi unutmamalısınız.

Brokoli, roka, brüksel lahanası, karnabahar gibi turpgillerden olan sebzelerde de yüksek lif içeriği ile bilinirler. Bunun yanı sıra vücuda yararlı olan başka bileşikler de içerirler. Turpgillerden olan bu sebzelerin tüketilmesi halinde karaciğer enzim düzeylerinin arttığı ve karaciğeri rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaldığı yapılan çalışmalarda gözlemlenmiştir. Karaciğere faydalı olan bir diğer gıda sarımsaktır. Sarımsak; enzim üretimini arttırmasının yanı sıra detoksifikasyon hızını da arttırır. Ayrıca doktorlar tarafından karaciğer hastalarına verilen ilaçlarda bulunan alicin ve selenyum etken maddelerini doğal olarak içerisinde bulundurur.

Karaciğer Yağlanmasına Maydanoz Kürü

Maydanoz karaciğere iyi gelir mi sorusu; konu karaciğer olunca akla ilk gelenlerdendir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tarifini verdiği maydanoz kürü karaciğere iyi gelen kürler arasında en bilinenidir. Maydanoz kürünün asıl kullanım amacı karaciğer kanseri veya siroza dönüşme ihtimali olan karaciğer yağlanmasının iyileştirmektir ancak bunun yanında karaciğer toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

Tarifi gayet basit olan bu kürün sabah kahvaltısından en az yarım saat önce tüketilmesi tavsiye edilir. Yaklaşık yarım demet maydanoz, yarım limon ve yarım bardak suyu bir blender yardımıyla iyice karıştırdığınızda maydanoz kürünüz hazırlanmış olur. İbrahim Saraçoğlu; en fazla verimi alabilmek için aralıksız olarak 15 gün tüketilmesi gerektiğini belirtir. 15 günün ardından 1 hafta ara verilmeden tekrar kullanılmaması gerektiğinin ve 1 yıl içerisinde en fazla iki defadan daha fazla maydanoz kürü uygulanmaması gerektiği de Saraçoğlu’nun verdiği bilgiler arasındadır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle