Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Sebzeler ve Meyveler Listesi

Karaciğer tedavisi için sebze ve meyve başta olmak üzere düzenli beslenerek olumlu sonuçlar alınabilir. En önemli iyileşme faktörü düzenli beslenmeden geçer.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen besinler ve yiyecekler düzenli olarak tüketilmelidir. Steatosis olarak tıbbi literatürde yer edinmiş olan yağlanmanın önemli sebeplerinden birisi beslenme bozukluğudur.

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Sebzeler ve Bitkiler

Karaciğer yapısının aşırı derece yağlanmış hücrelerle fonksiyonlarını yitirmesini sağlayan bir rahatsızlıktır. Burada bazen beslenme düzensizliği veya yetersiz beslenme önemli bir faktöre dönüşebilir. Fakat karaciğer yağlanmasının nedenleri arasında çok daha önemli kriterlerden söz etmek mümkün. Örneğin alkol tüketimi ve karaciğer yağlanmasının fark edilmemesi ile oluşabilecek siroz hastalığı risk grupları arasındadır. Yine sigara tüketimi ve sürekli olarak yetersiz beslenme sonucunda gözlemlenebilir. Aynı zamanda aşırı beslenme ve obezite ile doğrudan ilişkilidir.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen sebzeler tüketerek tamamıyla sağlıklı bir vücuda sahip olmamız mümkündür. Çünkü sağlığımıza özen gösterirken tüketeceğimiz bu besinlerin genel anlamda bize faydası büyüktür. Yalnızca karaciğer yağlanmasına değil diğer hastalıkların önlenmesinde de etkili olmaktadırlar.

  • Kereviz

Kerevizi yiyerek veya suyunu içerek tüketebilirsiniz. Kereviz kökünün tansiyonu yükselten etkisinden ötürü hipertansiyon hastalarına önerilmediğini belirtmek gerek. Ancak Kereviz sapı düzenli olarak içildiğinde dahi tansiyonu yükseltmez.

  • Maydanoz

Limon ile birlikte suyunun içilmesi fayda sağlayacaktır. Fakat limonun tansiyon üzerindeki etkisinin izlenerek dozunun ayarlanması gerekir.

  • Karahindiba

Suyla birlikte karıştırdığınız bitkinin çay formunda içilmesiyle yağlanma hafifletilebilir. Diyabet ve gebelik durumlarında asla tüketilmemesi gerekir.

  • Papatya

Çayını demleyerek içerisine kontrollü bir biçimde limon ilave ederek içilebilir. Bal ile karıştırılarak yenilebilir.

  • Yeşil Çay

Yeşil çayın depolanan yağın azaltılmasında ki etkisi bilinir. Düzenli olarak tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

  • Enginar

Yalnızca karaciğer yağlanmasına iyi gelen sebzeler arasında değildir. Sindirimi kolaylaştırarak damarları açan bir sebze olarak bilinir. Enginar yaprağı çay formunda da tüketilebilir.

  • Kara Turp

Turp tüketmek sağlık açısından oldukça önemlidir. Kara turp ise karaciğer sağlığının yağlanmadan sistemik hastalıklara kadar bir numaralı dostudur.

  • Havuç

Düzenli tüketilen ve yan etkisi olmayan bir besindir.

 

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Meyveler

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen meyveler arasında çok fazla alternatif yok. Fakat her zaman tüketebileceğimiz meyvelerin olması rutin uygulama için önem taşımaktadır.

  • Portakal

Gerek vitamin deposu olması gerekse faydaları yönünden karaciğer yağlanmasında stoklanan yağ oranını azaltmaktadır. Aynı zamanda besinlerin zararlı atıklarının atılması için sindirim sistemine yardımcı olacaktır.

  • Üzüm

Üzüm tüketimini her gün yapabileceğiniz için düzenli bir biçimde listenize dahil edebilirsiniz. Genellikle bu noktada taze sıkılmış üzüm suyu tercih edilebilir.

Meyve ve sebzelerin haricinde birçok besin için aynı formdan söz edebiliriz. Tüketilen sebze veya bitkiler uzun vadede toksin maddelerin atımı, yağlanma oranının azalması, düzenli sindirim ve boşaltım gibi etkilerle iyi gelir.

Karaciğer Yağlanmasının Doğal Tedavisi Mümkün Mü?

Kısa süreli tüketimlerde faydalarını gözlemleyemeyebilirsiniz. Fakat uzun süre bu düzende bir beslenme alışkanlığı kazanmanız ciddi bir olumlu faktöre dönüşecektir.

   
Karahindiba Hamileler ve Şeker Hastaları Kullanamaz
Limon Tansiyon Hastaları Kullanamaz
Bal Diyabet Hastaları Kontrolsüz Kullanamaz
Kereviz Tansiyon Hastaları Kullanamaz (Kereviz Kökü)

Aynı zamanda karaciğer yağlanmasına iyi gelen meyve ve sebzeler olduğu gibi durumu daha da ciddileştiren besinler vardır. Kırmızı lahana, Tereyağı, Alkol, Sigara, Yeşil Zeytin ve Salatalık bunlar arasında sayılabilir. Aşırı düzeyde tüketimi yağlanmayı arttırabilir.

Karaciğer yağlanmasına doğal tedavi yöntemleri arasında iyi gelen besinler önerilir. Fakat her ne kadar tüketilirse tüketilsin doktor muayenesi olmadan net bir sonuçtan söz etmek imkânsızdır. Eğer yağlanmanın belirli bir düzeye ulaştığı teşhis edildiyse doğal metotlar işe yaramayabilir. Bunun yerine medikal tedavi metotlarına başvurulmalıdır.

Düzenli olarak doktor muayenesi burada olumlu sonuçlar doğurabilir. Çünkü erken teşhisi halinde karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir sorusuna da yanıt vermek mümkündür. Yıllardır devam eden yağlanmanın tedavisi çok daha zor olacaktır. İyileşme süreci ise aylarca hatta yıllarca sürebilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle