Karaciğer Büyümesi ve Yağlanması Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması ve büyümesi sonucunda fonksiyonlarını yitiren bir durum gözlemlenebilir. Hastalığın tedavi edilmemesiyle beraber ciddi kanser ve siroz riskleri doğabilir.

Karaciğer büyümesi tıbbi literatürde Hepatomegali olarak adlandırılır. Yağlanma ile birlikte görülen büyümelerin risk faktörü daha yüksek boyutlara ulaşabilir.

Karaciğer Büyümesi ve Yağlanmasının Nedenleri

Karaciğer büyümesi nedenleri bakımından birçok farklı faktöre bağlanabilir. Aslında büyüme evresi hayatımız boyunca belirli bir noktaya kadar sürer. Doğumdan itibaren erkeklerde biraz daha fazla olmak kaydıyla karaciğerde büyüme başlar. Sonrasında ise 15 yaşına gelene kadar devam eder. Mevcut büyümenin bu süreçten sonra durduğunu ve maksimum boyutta tüm fonksiyonlarını sağlayabilecek konuma geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Karaciğer fonksiyonları bakımından sindirim sisteminin en önemli elemanlarından birisidir. Sindirimi güçlendiren önemli bir etki yaratır. Vücuda besinlerle alınan yağ oranının sentezlenmesini ve vücuda yararlı olanların işlenmesini sağlayan unsurdur. Ayrıca kolesterol miktarının dengelendiği, insülin direnciyle beraber yağlanmayı önlediğini belirtmekte fayda var. Eğer belirli fonksiyonları yerine getirmezse karaciğer yağlanması ve büyümesi meydana gelerek kilo alımı hızla artar.

Bu kilo alımı daha kalıcı şekilde yağ kitlelerinin karaciğere yapışmasıyla sürer. Yağların yakılabilmesi için gerekli olan öd salgılanmayacak düzeyde yıprandığında ise sistemik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Karaciğerde yağlanma tedavisi uygulanarak bu etkiler en az noktaya indirilir.

 • Karaciğer Fonksiyonlarında Rahatsızlık
 1. Siroz
 2. Hepatit Virüsleri
 3. Öd Salgısında Düzensizlik
 4. Tümör
 5. Kist
 6. Karaciğer hastalıkları
 7. Sistemik Hatalıklar (Diyabet, Hipertansiyon vb)
 • Alkol Kullanımı
 • Kan Hastalıkları
 1. Kalp Yetmezliği
 2. Yetersiz Kan Basıncı
 3. Budd Chiari Senromu
 • Kanser
 1. Lenfoma
 2. Karaciğer Kanseri
 3. Kan Kanseri
 4. Metastatik Kanser
 5. Göğüs Kanseri
 6. Kolon Kanseri
 7. Akciğer Kanseri
 8. Karsinoma
 • Etkileyen Faktörler
 1. Reye Sendromu
 2. Sarılık
 3. Otoimmün Rahatsızlığı
 4. Sıtma
 5. Tüberküloz
 6. Toksinler
 7. Q Ateşi
 8. Bitkilerin ve İlaçların Bilinçsiz Kullanılması

Karaciğer Büyümesi ve Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer büyümesi belirtileri açısından hiçbir şekilde açığa çıkmamaktadır. Bunun için çeşitli asidik değerlerin, kan değerlerinin ve metabolizmaya bağlı ölçümlerin yapıldığı testler uygulanmalıdır. Ancak bu sayede karaciğer büyümesinin nedenleri tespit edilebilir.

Yaşamanıza normal şekilde devam ederken belirtileri görerek doktora başvuracağınız bir hastalık değildir. Yalnızca haddinden fazla büyüme ve yağlanma aynı anda görüldüğünde tedavi uygulanması kaçınılmaz bir noktaya gelir. Çünkü vücudunuzu bilhassa sindirim yoksunluğu sebebiyle rahatsız eden etkiler ortaya çıkar.

 • Güçsüzlük ve Halsizlik
 • Mide Ağrısı
 • Şişlik Hissiyatı
 • Karın Bölgesinde Sürekli Ağrı
 • Mide Bulantısı
 • Hızlı Kilo Kayıpları
 • Kronik Yorgunluk
 • Sürekli Yatma, Uzanma İsteği
 • Sarılık

Burada tabi ki tetikleyici unsurların üzerine yaşanan etkiler daha da önemlidir. Örneğin karaciğer yağlanmasının nedenleri arasında alkol tüketimi son derece yoğundur. Bu bağlamda da bitkisel yöntemlere başvurulabilir. Fakat bazı ilaç bileşenleri ve bitkiler karaciğerde büyüme ve yağlanma oranını arttırabilir.

Özellikle Ökseotu, Kava, Kediotu, Karayılan otu kullanımından kaçınılması gerekir. Bileşenlerinde bunların olduğu ürünlerin tüketilmemesi elzemdir. Eczanelerden temin edilebilen Retinol ve Acetaminophen gibi ilaçlar ise yine karaciğer yağlanmasına sebep olabilir.

Karaciğer Yağlanması ve Büyümesi Tedavi Yöntemleri

Karaciğer yağlanması tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir. Yalnızca buna sebep olan etkenlerin tedavisi sağlanabilir. Örneğin aşırı kilo yani obezite sorununuz var ve bundan dolayı karaciğerinizde büyüme ve yağlanma gözlemleniyorsa çözüm diyettir.

Aynı şekilde vitamin, mineral ve protein eksikliğine dayalı bir sorunla karşılaştıysanız beslenme şartlarını gözden geçirmeniz gerekir. Bitkisel tedavisi tam manasıyla mümkün değildir. Çünkü oluşabilecek yan etkiler ve şikâyetleri arttıracak unsurlar gözlenebilir. Karaciğer büyümesi ve yağlanması tedavi edildiğinde hastanın hayatındaki düzen tamamıyla değişir.

Alkol tüketimi ve sigara bırakılmalıdır. Beslenme ve spor düzeninin oluşturularak uygulanabilir hale getirilmesi mümkün hale gelmelidir.

Tedavinin Başarı Oranlarındaki Artış  
Alkolü Bırakan Hastalarda %15-20
Alkolü Bırakıp Düzenli Beslenen Hastalarda %35-40
Alkolü Bırakıp Düzenli Beslenme ve Spor Yapan Hastalarda %50-100


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle