Dalak Ve Karaciğer Neden Büyür? Nasıl Tedavi Edilir?

Dalak buyumesi ve karaciger büyümesi tek basina cikan bir rahatsizlik değildir. Baska hastaliklarin vucudumuzda bulundugunu belirten rahatsızlıkların sonucunda dalak ve karaciger büyümesi ortaya çıkar. Erken tespit ile tedavi baslar ve hastalikla beraner bu büyümeler tedavi edilir.

Hepatomegali (karaciğer büyümesi) yapısal ve hücresel olan elemanların sayısı ve boyutundaki büyüme ile kendisini gösteren bir rahatsızlıktır. Normal şartlarda kolay kolay bilinebilen bir hastalık değildir.

Karaciğer Büyümesi Nedir?

Karaciğer büyümesi tıp dilinde Hepatomegali (hepatomegaly) olarak ifade edilmektedir. Karaciğer büyümesi yalnız olarak tabir edilen bir hastalık değildir. Bu rahatsızlık başka bir hastalığın belirtileri olarak ortaya çıkmaktadır. Karaciğerin normal büyüklüğünden daha büyük oranda büyüklüğe ulaşmasından kaynaklanan ve tedavi sonrasında iyileştirilen bir rahatsızlıktır.

Karaciğer Büyümesi

Karaciğer Büyümesi Ve Nedenleri

İnsan vücudunun büyük organlarından biridir. Büyüklüğü yetişkin bir insanda futbol topu kadar olabilmektedir. Karaciğerin büyümesi durumu normal şartlarda anlaşılabilecek bir rahatsızlık değildir. Bu rahatsızlık bünyenizde oluşan başka bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkmaktadır. Karaciğer büyümesi karaciğere bağlı olabildiği gibi karaciğere bağlı olmaksızında büyüyebilmektedir.

Karaciğer Büyümesi Nedenleri

 • Hepatitiler
 • Enfeksiyonlar
 • SirozAlkol kullanımı
 • Tümör, Kist
 • Obezite ve diyabet rahatsızlığı
 • Öd kesesinin salgılamış olduğu sıvının düzeyinde oluşan bozulma
 • Kalp yetmezliği
 • Budd – chiara sendromu
 • Karaciğer kanseri, karsinoma, lösemi, lenfoma ve diğer kanser çeşitleri
 • Reye sendromu, sıtma, otoimmün rahatsızlığı ve bazı bitkisel bilinen ilaçların kullanımı sonucu oluşan hastalıklar karaciğer büyümesine neden olmaktadır.

Dalak Büyümesi Nedir?

Dalak büyümesi de tıp dilinde Splenomegali olarak ifade edilmektedir. Dalak vücudumuzda bağışıklık sistemini destekleyen organımızdır. Ayrıca kanımızı süzmek ve temizlemek ile görevlidir. Normal olarak dalak büyümesi kendisini belli etmez. Sadece doktor muayenesinde ve bazı belirtileri sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Vücudumuzun dalağın işlevine duyduğu ihtiyaç doğrultusunda dalak büyümeye başlar. Yani bünyemiz dalağa ne kadar görev yükler ise dalakta o kadar çok büyüme ihtiyacı hisseder.

Dalak, insan vücudunun sol alt kısmında mide, sol böbrek ile komşuluk yapan, pankreasın kuyruk tarafında ve kalın bağırsağın dalak köşesinde yer alan organımız dalaktır. Sağlığı yerinde olan bir bireyin dalak büyüklüğü 11 – 12 cm kadardır. Ağırlığı ise 150 – 200 gr’dır. 300 ml kan hacmine sahip olan dalak normal şartlarda kaburgalar ile örtülü olduğu için el ile muayene yapılması mümkün olmaz. Ancak kişide dalak büyümesi var ise dalak kaburgaların kavisli kısmından dışarı taşar ve bu durumda el ile muayene de hissedilebilir.

Dalak Büyümesi Ve Nedenleri

 • Yaralanma ve ameliyat sonrasındaki bazı enfeksiyon durumlarında,
 • ileri düzey bağışıklık tepkisi sonucunda
 • Siroz, lösemi (KML) gibi çok üretim yapan toplardamarda tıkanıklık sonucu oluşan kan hastalıklarında,
 • Aşırı olarak kan depolama sebebiyle portal hipertansiyon gibi rahatsızlıklarda
 • Alyuvarları parçalayan bazı kan hastalıklarında (sferositoz, talasemi)
 • Dalak bazı hücreler yardımı ile ele geçirildiğinde (tümör veya sarkoidoz)
 • Yaralanma sonucu oluşan travmalar, büyük boyuttaki abseler, hemonjiomlar ve bazı kullanılan ilaçlar,
 • kist oluşumları,
 • SLE gibi bağ dokusu hastalıkları ve tüberküloz gibi sayısız hastalıklar dalak büyümesine sebep olur.

Dalak Büyümesi

Çocuklarda Karaciğer Ve Dalak Büyümesi 

Karaciğer ve dalak büyümesi çocuklarda olmaz diye bir durum söz konusu değildir. Çünkü bu rahatsızlık çocuklarda, bebeklerde, yaşlılarda, gençlerde diye herhangi bir ayrım yapmamaktadır. Bebeklerde dalak büyümesi henüz çok küçük olduğu için elle muayenede anlaşılabilir. Ama çocuklarda vücut yapısı biraz daha büyük olduğu için bu durum söz konusu olmaz.

Bebeklerde ve çocuklarda karaciğer büyümesi doktorların yaptığı tahliller sonucunca var ise ortaya çıkar. Aksi takdirde annenin bebek ya da çocuk üzerindeki iştahsızlık, kusma, sârilik, ağlama, uyumama gibi belirtiler üzerine uzman bir doktora gitmelidir.

Bebeklerde dalak büyümesi var ise bebeğin besin gıdalarına ve sağlığına çok dikkat edilmelidir. Bu rahatsızlık gecene kadar bebek doktor kontrolünde olmalıdır.

Çocuklarda dalağın palpe edilmesi bazen dalağın büyümesi nedeniyle değil aşağı sarkması nedeniyle olmaktadır. Bu durum dalağın normal yerinde durmasını sağlayan destek mekanizmalarında doğumsal veya sonradan edinilen bir bozukluk sonucunda meydana gelir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
Yorum ekle