Karaciğer Büyümesi İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri ve Diyet Listesi

Karaciğer büyümesi, her yaştan insanda görülebilen bir rahatsızlık olup diğer hastalıkların habercisi olarak ortaya çıkmaktadır. Hastanın bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bir diyet uygulanır.

Karaciğer büyümesi genellikle yetişkinlerde görülür. Fakat nadir de olsa zaman zaman yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda da görülebilmektedir. Genellikle doktorlar ilaç tedavi uygulamayı tercih ederler. Şayet, hastalık daha ileri boyutlara ulaşırsa ameliyat gerektirebilir. 

Karaciğer büyümesi, tıpta tek başına bir hastalık olarak kabul edilmemektedir. Rahatsızlık, diğer ciddi hastalıkların belirtilerinden biri olarak ortaya çıkar. Tedavisi için rahatsızlığa sebep olan hastalığı teşhis edilmesi şarttır. 

Doktorlar ilaç tedavisi önerse de bireyler zaman zaman bitkisel yöntemlere başvurmak isteyebilirler. Rahatsızlık için etkisi kanıtlanmış pek çok bitkisel yöntem bulunmaktadır.

Peki, karaciğer büyümesi bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir ve nasıl uygulanır?

Asıl tedavi için rahatsızlığa sebep olan ana hastalığın teşhis edilmesi gerekir. Daha sonra tedavi için bu hastalığa yoğunlaşmak gerekir. Fakat genel olarak soğan, limon, sarımsak, maydanoz, enginar ve ısırgan otunun karaciğere iyi geldiği bilinmektedir. 

Karaciğer Büyümesi Bitkisel Tedavisi

Karaciğer büyümesini doktora gitmeden tedavi etmek istiyorsanız bol bol enginar ve su tüketmeniz gerekir. Ayrıca alkol ve sigara kullanıyorsanız bu alışkanlıklarınızdan da acilen vazgeçmeniz gerekecektir. Alkol, karaciğerde yağlanmaya ve yağlanma sonrası siroza sebep olur. Siroz, ilerlediği dönemlerde karaciğer yetmezliğine sebep olmaya başlar. Karaciğer yetmezliği meydana geldikten sonra herhangi bir bitkisel tedavi işe yaramayacaktır. İlaç tedavisi uygulanacak ve o da işe yaramazsa nakil işlemleri gerçekleştirecektir. Ülkemizde organ nakli henüz istenilen seviyeye gelemediğinden dolayı hasta hayatını kaybetme riski ile burun buruna gelebilir. Bu tip durumların ortaya çıkmaması için alkol ve sigara alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekir. 

Enginar, karaciğere olan bin bir faydası ile bilinmektedir. Özellikle akşamdan bir enginarı bir şişe suyun içerisine koyup bekletin ve sabah, enginarı suyun içerisinden çıkartın. Daha sonrasında gün boyunca bu suyu tüketin. Fakat yanında normal su içmeyi de aksatmayın. Kısa bir süre sonra farkı görecek ve iyileşme sürecinin başladığını siz de fark edeceksiniz. 

Soğan ve sarımsak da karaciğerin iyileşmesinde büyük bir rol oynayabilmektedir. Sarımsak ve soğanın vücuttaki antibiyotik etkisi gerek tıp dünyasında gerekse halk arasında kendisini kanıtlamıştır. Sarımsak ve soğan tüketerek karaciğer büyümesine güçlü bir savaş açabilirsiniz. Tükettiğiniz besinlerin etkisinin daha yüksek olmasını ve direkt olarak karaciğere etki etmesini isterseniz soğan ve sarımsakları suyun içerisinde kaynatabilir ve daha sonrasında bu suyu içebilirsiniz. Fakat bu sudan günlük bir bardaktan fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz. Vücuda kaldırabileceğinden daha fazla yük vererek onu yormamak gerekir. 

Isırgan otu da yine aynı şekilde suyun içerisinde kaynatılarak içilebilir. Isırgan otu, vücuttaki toksinleri temizleme etkisi ile bilinmektedir. Bu tip hastalıklarda kişinin bağışıklık sistemi ciddi ölçüde güçlendirilmelidir. Aksi takdirde hasta, hastalığa karşı direnemeyebilir. Saydığımız besinlerin her biri bu hastalık için şifalı bitki olarak kabul edilmektedir. Dolayısı ile bu besinleri tüketerek hastalığın başlangıç evresinde oldukça etkili bir iyileşme dönemine girebilirsiniz. 

Karaciğer Büyümesi ve Diğer Karaciğer Hastalıkları İçin Beslenme Ve Diyet

Karaciğer hastalıklarının hepsi son derece ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Dolayısıyla hastanın çok iyi ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Hastalara genellikle besleyici ve içerisinde bolca vitamin barındıran besinler önerilir. Hastanın dikkat etmesi gereken durumlar ise şu şekildedir;

  • Hasta uyku saatlerine özen göstermeli ve geç uyumamalıdır,
  • Beslenmesine dikkat etmeli ve öğün atlamamalıdır,
  • Hasta, bol bol su tüketmelidir,
  • Sigara ve alkol bağımlılığı olan hastalar bu alışkanlıklarından acilen vazgeçmelidir,
  • Hasta, doktoruna danışmadan asla ilaç kullanmamalıdır,
  • Egzersiz yapılmalıdır,
  • Hayvansal yağlardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır,
  • Hastanın aşırı kilosu var ise bu kilolar acilen verilmelidir,
  • Yağda eriyebilen vitaminlerin takviyesi yapılmalıdır.

Genel olarak bir karaciğer hastasının beslenirken dikkat etmesi gereken kurallar bunlardır. Hastalara tek bir diyet listesi örneği vermek mümkün olmayacaktır. Herkesin bünyesi ve vücut sistemi farklı işlemektedir. Ayrıca verilen diyet listeleri hastanın boyuna, kilosuna, yaşına, hastalığın seviyesine göre de değişkenlik göstermektedir. 

Hasta her 2 veya 3 saatte bir beslenmelidir. Karbonhidratlar tüketilmelidir. Ekmek, tahıl, bulgur tipi besinler mutlaka haftada 2 veya 3 defa alınmalıdır. Hasta ortalama günlük 100 gramdan fazla protein almamalıdır. Fakat her hastanın günlük protein ihtiyacının değişkenlik gösterebileceğini de unutmamak gerekir. Hastaların tavuktan ziyade kırmızı et ve balık tüketmeleri önerilir. Fakat bu besinler seçilirken en yağsız kısımları ve ya türleri olmasına da dikkat etmek gerekir. Mümkünse hasta hiç tuz kullanmamalı ve vücuda tuz almamalıdır. 

Karaciğer hastalıklarının başlangıç ve ileri seviyelerinde vitamin eksikliği görülebilir. Bu sebeple hastaya vitamin takviyesi yapılması şarttır. Hastanın bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa, hastalığı yenmek de o kadar kolay olacaktır. 

Karaciğer, vücudumuzda 5000’den fazla görevi üstlenmektedir. Dolayısı ile biz kendimizi yorduğumuz zaman karaciğerimizde yorulur. Bizler uyurken karaciğer çalışmaya devam eder ve gün içerisinde harcayabilmemiz için enerji depo eder. Herhangi bir bölgemiz kesildiğinde, bölgedeki kanama karaciğer tarafından durdurulmaktadır. Dolayısı ile karaciğerin ve dalak gibi organların tedavi, tedavisi için oldukça dikkatli olunmalıdır. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle