Karaciğer Büyümesi İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Karaciğer büyümesi, tek başına bir hastalık olarak kabul edilmemekte ve mutlaka başka bir hastalığın habercisi olmaktadır. Zaman zaman hastalar, sorunu fark etmeden uzun süre yaşayabilirler.

Karaciğer büyümesi, halk arasında günümüzde çok fazla duyulmamış ama birçok bireyin başına gelen bir rahatsızlıktır. Hastalık, kanser ve kalp yetmezliği gibi diğer pek çok hastalığın habercisi olarak ortaya çıkar ve zaman zaman herhangi bir belirti göstermediğinden dolayı fark edilmez. Hasta, karaciğer büyümesini fark etmeden uzun bir süre yaşamını devam ettirebilir. 

Karaciğer Büyümesi Geçer Mi?

Karaciğer büyümesi, diğer başka hastalıklara bağlı olarak geliştiğinden dolayı öncelikle ana hastalığı bulmak gerekir. Erken teşhis edildiği zaman çok daha kolay tedavi edilebilir. Fakat, hastalık çok ileri seviyelere gelemediği sürece her zaman tedavisi mümkündür. Doğru tedavi yöntemi uygulandığında, büyüme durdurulabilir ve hasta eski sağlığına kavuşabilir. Ama bir defa bu tip hastalıklardan birini yaşayan bir birey, bütün hayatı boyunca dikkatli olmalı ve aşırı alkol tüketiminden kaçınmalıdır. Aksi takdirde hastalık kendini tekrar edebilir, daha ciddi boyutlarda bireyin karşısına çıkabilir. Bu tip rahatsızlıklardan muzdarip olan hastalara genellikle özel bir diyet listesi hazırlanır. Böylece hasta beslenme şeklini değiştirir ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeye başlamak için ilk adımı atabilir. Diyetler genellikle besleyici ve aynı zamanda da sağlıklı besinlerden oluşur. Böylece hastanın bünyesi asla zayıf düşmez ve bağışıklık sistemi güçlendirilmiş olur. 

Karaciğer Büyümesi Nasıl Geçer?

Hastalık çoğu zaman belirti göstermez. Bu durum da hastanın, hastalığı fark edememesine sebep olur. Bu tip durumlarda hastalık çok ilerler ise kişiye büyük hasarlar verebilir. Fakat bazı durumlarda da hasta durumu fark etmeden uzun bir süre yaşamını devam ettirebilir. Hastalık herhangi bir şekilde fark edildiğinde doktor, bu duruma sebep olan asıl rahatsızlığı bulur ve gerekli tedaviye başlar. Genelde çok ileri olmayan evrelerde ilaç tedavisine başvurulur.

Karaciğer büyümesine sebep olan bazı hastalıklar arasında kanser türleri, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve siroz gibi ciddi hastalıklar yer almaktadır. Eğer büyümeye sebep olan durum kanser ise hasta acilen kemoterapi tedavisi görmelidir. Şeker hastalığı gibi durumlarda ise yine ilaç tedavisine başvurulur. Fakat hasta, siroz gibi bir hastalık ile mücadele ediyorsa ve durum çok ileri seviyelere ulaşmışsa sadece ilaç tedavisi yardımcı olmayabilir ve organ nakline başvurmak gerekebilir. Bu durum da oldukça büyük bir hayati risk taşır. Doğru organın zamanında bulunması gerekir ki bu ülkemizde çok da kolay değildir. Günümüzde organ bireyler organ bağışına çok da sıcak bakmadığından dolayı, nakil sıralarında aylarca bekleyen bireyler bir süre sonra yaşamlarını kaybetmektedir. 

Hasta, tedavi süresince ve tedavi sonrasında iyi besinler ile beslenmelidir. Hasta dilerse doktorundan iyi besinler içeren ve bağışıklık sistemine iyi gelecek besinlerin bulunduğu bir diyet listesi talep edebilir. Fakat zaten çoğunlukla buna gerek kalmadan doktor kendisi bir diyet listesi vermektedir.

Erkeklerin karaciğerlerinin kadınlarınkinden daha büyük olduğunu biliyor muydunuz?

İbrahim Saraçoğlu Karaciğer Büyümesi Kürü

 İbrahim Saraçoğlu, çeşitli karaciğer hastalıkları için farklı kürler öneriyor. Fakat, ünlü doktorun ilk önerisi hastaların doktorlarının sözlerinden çıkmamaları ve alkol ile sigara tüketimini tamamen durdurmaları oluyor. Ünlü doktor İbrahim Saraçoğlu, maydanozun karaciğere çok büyük faydaları olduğunu savunuyor. Maydanozun karaciğere çok iyi geldiğini ve organı temizlediğini söyleyen Saraçoğlu, hastaların mutlaka maydanoz tüketmelerini hatta ve hatta maydanoz kürünü uygulamaları gerektiğini belirtiyor. Üstelik bu kürün yapımı da son derece basit. 

Yapmanız gereken tek şey 15 dal maydanozu alıp bir blenderın içerisine koymak ve daha sonrasında içerisine yarım limon ve yarım bardak su eklemek. Her sabah bu kürü kahvaltıdan önce içmeniz gerekiyor. Üstelik bu kürü karaciğer hastalığı olmayan bireyler de kullanabilir. Böylece vücudumuza giren kötü besinlerden de karaciğeri arındırıp temizleyebilirler. 

Karaciğer Büyümesine İyi Gelen Besinler

Karaciğer hastalıkları, kişinin bağışıklık sistemini çökertmektedir. Dolayısı ile hastanın çok iyi besleniyor olması gerekir. Bu tip rahatsızlıklarda iştah kaybı muhtemel olduğundan dolayı hasta fazla besin tüketmek istemez ve kilo kaybeder. Bu durum da hastanın bağışıklık sisteminin daha da güçsüzleşmesine sebep olur. Hastaların bu dönemde çok iyi beslenmeleri gerekir. Çilek lapası, maydanoz gibi besinler bolca tüketilmelidir. Yağlı ve kalorili besinlerden ziyade sebze, meyve ve protein ağırlıklı beslenilmelidir.

Hastalık, yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda ve bebeklerde de görülebilmektedir. Zaman zaman kedi, köpek gibi hayvanlarda da karaciğer büyümesi gözlemlenebilir. 

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle