Karaciğer Büyümesi Neden Olur

Karaciğer, insan vücudundaki en hayati görevleri yerine getiren organdır ve çok dikkat edilmesi gerekir. Karaciğerde sorun olduğu zaman bireyin tüm vücudunda hastalıklar ortaya çıkmaya başlar.

Karaciğer hastalıkları çok ciddiye alınması gereken durumlardır. Bireyler genellikle belirtileri ciddiye almaz ve doktor kontrolüne gitmeyi ret ederler. Bu durumlarda hastalıklar ilerler ve ölümcül boyutlara ulaşabilirler. Karaciğer büyümesi, halk arasında fazla bilinen ve duyulmuş bir rahatsızlık değildir. Birçok insan genellikle bu rahatsızlığa sahip olmasına rağmen bunu fark etmeden uzun süre yaşamlarını sürdürebilirler. Karaciğer büyümesinin sebepleri pek çok farklı alanda sınıflandırılabilir. 

Sağlıklı bir bireyin karaciğeri yaklaşık olarak 15 yaşına kadar büyümeye devam eder ve bu yaştan sonra büyüme durur. 

Karaciğer Büyümesi Neden Olur?

Karaciğer büyümesi, diğer birçok hastalığın habercisi olarak ortaya çıkar. Hastalık çoğunlukla şeker ve kalp hastalarında görülmektedir. Fakat fazla alkol tüketen bireylerde de hastalık sirozun habercisi olabilir. 

Karaciğer, insan vücudunda bulunan en büyük ve ne hayati organlardan biridir. 

Karaciğerin büyümesi, tek başına bir hastalık olarak adlandırılmaz. Hastalık teşhis edildikten sonra vücutta başka tarama testleri yapılır. Daha sonrasında asıl hastalık belirlenir ve bu doğrultuda bir tedavi uygulanır. Genellikle karaciğer büyümesinin sebepleri aşağıdaki gibidir;

  • Farklı kanser türleri,
  • Şeker hastalığı,
  • Kalp hastalığı,
  • Bağışıklık sisteminin çökmesi,
  • Siroz,
  • Sarılık,
  • Yanlış ilaç kullanımı,
  • Aşırı alkol ve sigara tüketimi

Birçok insan karaciğer neden büyüme yapar gibi soruları için tek bir cevap arar. Fakat bu rahatsızlıkta ne yazık ki tek bir cevap almak mümkün olamayacaktır. Rahatsızlığın pek çok farklı sebepleri olabilir. 

Karaciğer Büyümesi Teşhisi

Karaciğerde büyüme

Karaciğer büyümesi genellikle fark edilmez ve kişi durumun farkında olmadan yaşamını sürdürmeye devam eder. Rahatsızlık genellikle farklı bir amaç ile gidilen doktor kontrolü esnasında teşhis edilir. Hastalık kendini karın ağrısı ve şişkinlik ile de gösterebilir. Fakat hastalar genellikle ufak karın ağrılarını ciddiye almaz ve doktor kontrolünü ertelerler. 

Rahatsızlığın çok ilerlediği noktada hastada sarılık, yorgunluk, güçsüzlük, vücudun farklı bölümlerinde ağrılar görülebilir. Ağrılar zaman zaman kişinin dalak bölgesine vurabilir. Dalak ağrısı oldukça sancılı bir ağrı olduğundan dolayı hasta, vücudunda bazı şeylerin doğru gitmediğini fark edecektir. Aynı zamanda hastalarda ilerleyen evrelerde aşırı şişkinlik, kilo kaybı ve iştahsızlık gibi belirtiler de görülmektedir. 

Karaciğer Büyümesi Tedavisi

Hastalığın tedavisi ancak ona sebep olan diğer hastalığın bulunması ile mümkün olur. Öncelikle bu duruma sebep olan rahatsızlık bulunur ve tedavi süreci başlatılır. Hastalık tedavi edilmez ise daha ileri gidebilir ve karaciğer yetmezliği gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu durum da nakil gerektirecek boyutlara ulaşabilir. Tedavi süresince hasta kesinlikle alkol tüketmemelidir. Şayet hastanın alkol bağımlılığı var ise; durum kendini siroza çevirebilir ve karaciğer daha büyük hasarlar görebilir. Zaman zaman sıvı birikiminden dolayı şişkinlik hissi yaşanabilir. Bu gibi durumlarda çeşitli ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hastalığın sebeplerine göre tedavi yöntemlerinin de farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. Erken teşhis edilir ise hastalığın tedavisi çok zorlu olmayacaktır. Fakat rahatsızlığın ilerlediği durumlarda hasta ölüm riski ile yüzleşmek zorunda kalabilir. 

Büyümeye sebep olan durum hepatitler ise mutlaka ilaç ve antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Aksi takdirde durum kendini karaciğer yetmezliğine çevirebilir ve bu da hayati risk taşıyan bir durumdur. Büyümeye yol açan sorun herhangi bir kanser türü ise hasta acilen kemoterapiye başlamalıdır. Bu durumda yoğunlaşılması gereken nokta kanser olacaktır ve doktorlar duruma göre en uygun tedaviyi uygulayacaklardır. Aynı zamanda kalp yetmezliği ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar da karaciğerde büyümeye yol açabilir. Bu durumlarda acilen gerekli tedavilerin uygulanması gerekir. 

Rahatsızlık sadece yetişkinlerde değil, aynı zamanda çocuk ve bebeklerde de görülebilmektedir. Erken yaşlarda bu rahatsızlığın görülmesi oldukça büyük tehlike doğurmaktadır. Küçük bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz yeterince gelişmediği için durumu atlatmaları yetişkinlere göre daha zor olmaktadır. 

Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da büyük bir önem taşır. karaciğer oldukça önemli bir organdır ve bu hastalıkların tedavileri asla ertelenmemelidir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde kişide karaciğer yetmezliği görülebilir. Daha sonrasında hastaya karaciğer nakli yapılması gerekebilir. Bu durumda hasta nakil listesine girer ve uygun organ bulunana kadar beklemek durumunda kalır. Hastanın alkol tüketip tüketmediği, yaşı ve kilo gibi durumlar hastanın nakil sırasındaki yerini etkileyebilir. Uygun organ bulunamazsa nakil yapılamaz ve hastanın durumu daha tehlikeli bir hal alır. Durum, ölüm ile sonuçlanır. Doktorlar karaciğer hastalarına özel diyetler uygulamaktadırlar. Aynı zamanda hasta her zaman bağışıklık sistemini güçlü tutmak zorundadır. Bu sebeple çeşitli ek vitamin ve besinler alınabilir. Hastanın iştahsızlık yaşaması ve iyi beslenememesi gibi durumlarda genellikle damardan ek besin takviyesi yapılmaktadır. Böylelikle hastanın bağışıklık sistemi güçlü tutulur. 

Karaciğerin büyüklüğü, kişinin kilosuna ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Fakat erkeklerin karaciğerlerinin kadınlarınkinden daha büyük olduğu bilimsel olarak saptanmış bir gerçektir. 

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle