Karaciğer Büyümesi Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Pek çok hastalığın etkisiyle meydana gelebilen karaciğer büyümesinin nedenleri, nasıl tedavi edileceği ve tedavilerinde kullanılan prosedürlerin ayrıntılı açıklamaları.

Karaciğer Büyümesi Nedir

Karaciğer büyümesi, tıp dilinde hepatomegali olarak tanımlanır. Yaygın şekilde obezite, lösemi, kalp yetmezliği ve genetik hastalıklar halinde meydana gelir. Hepatomegali, kelime bazında antik Yunan döneminde karaciğer için kullanılan ‘hepaktikos’ kelimesi ve ‘büyük’ kavramı için kullanılan ‘megas’ kelime köklerinden gelmektedir. Hepatomegali, karaciğerdeki hücresel ve yapısal elemanlarda sayı ve boyutlarında meydana gelen yükselme ile ortaya çıkan büyüme halidir. Standart ebatlarının belirlenmesi perküsyon aracılığı ile gerçekleştirilirken, meydana gelen büyüme derecesi ise sağ kostayı aşım oranı üzerinden belirlenir.

Büyüme meydana gelen bir karaciğerin söz konusu olması durumunda, bu durum genel olarak bir hastalığın belirtisini teşkil eder. Bu hastalık doğrudan kendisinde veya çevre organları ile bağlantılı olabilir. Ancak meydana gelen büyümenin özellikleri ve boyutu normal seviyelerde değil ise herhangi bir hastalık etkisi olmaksızın da meydana gelebilir. Öyle ki derin inspiriumda karaciğerin 1 ila 3 santim kadar alt kısma yöneldiği görülebilmektedir. Meydana gelen büyüme durumu inflamasyon, obstrüksiyon, infiltrasyon, asküler konjesyon ya da depolamaya bağlı olarak oluşabilir.

Toplum arasında yaygın bilinen aksine karaciğerin ele gelmesi, karaciğer büyümesi oluşumuna işaret etmez. Karaciğer büyümesi tedavisi için ‘teşhis’ niteliği taşımaz.

Karaciğer Büyümesi Nedenleri

Karaciğer büyümesi nedenleri genel tabloda 10 maddede toplanabilir. Bu maddeler;

  • Hemolitik anemi
  • Metabolik hastalıklar (Wilson hastalığı, karbonhidrat metabolizma hastalıkları,aminoasit metabolizma hastalıkları, liozozamal depo hastalıkları)
  • Sistemik hastalıklar (obezite, sepsis, kistik fibros, malnütrisyon, A vitamini toksisitesi, bağ doku hastalıkları)
  • Tümörler (hemanjiom, metastazlar, hepatoselüler kanser)
  • Kalp hastalıkları (konstrüktif perikardit, kalp yetmezliği)
  • Travma
  • Enfeksiyonlar (bakteriyel, viral, parazitler, toksik, otoimmun ve kolanjitler)

Çocuklarda Karaciğer Büyümesi ve Belirtileri

Normal bir doğum ardından çocukların karaciğer ağırlığı, vücut ağırlığının %4′ ünü oluşturur. Standart değerlerde;

  • Yeni doğanlar için 2 ila 3 santim,
  • 4 ila 6 aylık için 2 santim,
  • Daha büyükler için 1 santim’ dir.

Yetişkinler ve çocuklar için büyüme belirtileri birbirleriyle benzerlik gösterebilir. Özellikle büyümenin durumu ileri aşamalara gelmediği müddetçe, dışarıdan belirtilerinin hissedilebilmesi pek de mümkün olmaz. Ancak büyüme ileri aşamalara geldiyse devamlı olarak şişlik hissiyatı ve süreklilik teşkil eden karın bölgesinde rahatsızlık gibi belirtiler oluşturabilir. Bunlara ek olarak sarılık oluşumu, kronikleşmiş yorgunluk durumu, vücut dirençsizliği ve güçsüzlüğü, mide bulantıları ve olağan dışı düzeyde kilo kaybı gibi etkilerde görülebilir.

Karaciğer Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer büyümesi durumu için modern tıpta uygulanabilecek tedavi yöntemleri bulunur. Ancak karaciğer büyümesinin tedavisi için, büyümenin oluşmasına neden olan ana hastalığa göre önemli değişiklikler gösterir. Uygulanacak fiziki muayeneler, perküsyon, palpasyon ve testler ile karaciğer büyümesine yol açan ana neden belirlenir. Bu çerçevede de büyümenin önlenmesine yönelik olarak bitkisel ve ilaç tedavileri uygulandığı gibi karaciğer büyümesine yol açan ana rahatsızlığın tedavisine yönelik olarak da tedavi prosedürleri normal şekilde uygulanmaya devam eder.

Karaciğer Büyümesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Karaciğer büyümesi ve tedavisi uygulanmadığı takdirde, büyümesi süren karaciğer zaman içerisinde ‘yetersizlik’ durumuna girecek ve vücutta karaciğer yetersizliği oluşumuna yol açacaktır. İlerleyen süreçte sarılık, sindirim sisteminde tahribat, K vitamini üretilememesi, kanamalar gibi hayati risk taşıyabilen durumlar ortaya çıkabilir.

Karaciğer Büyümesi Saraçoğlu Bitkisel Tedavi Önerisi

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, karaciğer büyümesi sorununa ilişkin olarak da maydanoz-limon kürünü öneriyor. Karaciğer dostu maydanoz, arındırılmasını sağlayarak, daha sağlıklı çalışmasını mümkün kılar.

Maydanoz Kürü Hazırlanışı

Maydanoz kürü için sadece 15 ila 16 adet taze maydanoz ve 1 adet limon ile 1 bardak su yeterlidir. Mutfak robotunda maydanoz ile üzerine ilave edilecek 1 bardak su ve 1 adet limon suyu ile karıştırılması kadar pratik şekilde hazırlanabiliyor. 15 günlük periyotta her sabah kahvaltıdan 1 saat kadar evvel içilmesini öneriyor.

Uygulanacak maydanoz-limon kürü bitkisel tedavisinin, uzman doktorun karaciğer büyümesine neden olan ana rahatsızlık ve büyümeye yönelik olarak belirlediği tedaviye ek olarak uygulanmasına dikkat edilmelidir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle