Karaciğer Büyümesi Nedir, Sebepleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer büyümesi bir diğer adı ile hepamatomegali, belirli sağlık sorunları sonucunda kişinin vücudunda kendini göstermeye başlar. Karaciğerin normal boyutları cinsiyet ve yaşa göre değişiklik gösterir.

Bilindiği üzere karaciğer, vücudumuzdaki en büyük ve en önemli organlardan biridir. Oldukça kritik görevleri olan karaciğer, doğru çalışmadığı zaman bireyler çok ciddi sağlık sorunları ile hatta ölüm ile karşılaşabilmektedirler.

Karaciğer Büyümesi Nedir?

Kişinin karaciğer büyüklüğü yaş ve cinsiyet gibi durumlara bağlıdır. Erkek bireylerin karaciğerlerinin bayanlara oranla daha büyük olduğu gözlemlenmiştir. Bireyler 15 yaşını doldurdukları zaman karaciğer büyüme işlemini tamamlar ve kendi boyutlarına ulaşır. Hayati görevleri üstelenen karaciğerin normal şartlarda kişi 15 yaşına ulaştıktan sonra büyümeyi durdurması gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda karaciğer büyümeye devam edebilir ve bir süre sonra yeniden büyümeye başlayabilir.

Büyüme, tek başına ölümcül bir hastalık değildir. Genellikle kişinin karaciğerinin büyümesi başka hastalıkların göstergesidir. Çoğu zaman bireyler bu durumu farkına varmadan hayatlarına devam ederler. Düzenli kontrole gidildiği takdirde karaciğer büyümesi rahatlıkla fark edilebilir ve diğer hastalıklar için erken teşhis imkanı sunabilir.

Karaciğer Büyümesi Belirtileri

Büyüme genellikle çok ilerlemediği sürece herhangi bir belirtiye neden olmaz. Fakat rahatsızlık ilerledikçe şu belirtiler gözlemlenebilir;

 • İştah kaybı,
 • Kilo kaybı,
 • Şişkinlik hissi,
 • Karın ağrısı,
 • Mide bulantısı,
 • Güçsüzlük,
 • Sarılık

Bu belirtiler ile karşılaşan bir birey mutlaka doktora görünmelidir. Belirttiğimiz üzere karaciğer büyümesi tek başına ölümcül değildir. Fakat rahatsızlık diğer birçok hastalığın habercisi olarak ortaya çıkar. Sarılık gibi belirtiler ortaya çıkmış ise hastada karaciğer yetmezliği başlangıcı olduğu düşünülebilir.

Karaciğer Büyümesi

Karaciğer Büyümesi Sebepleri

Büyümenin çeşitli sebepleri olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Karaciğerdeki hepatitler,
 • Siroz,
 • Tümör ve kistler,
 • Wilson hastalığı,
 • Gaucher hastalığı,
 • Budd-Chiari hastalığı,
 • Kalp yetmezliği,
 • Lösemi,
 • Lenfoma,
 • Sıtma

Yukarıda listelenen hastalıkların haricinde diğer pek çok hastalık da karaciğer büyümesine sebep olabilir. Hastalık teşhis edilirse, bu hastalığa sebep olan diğer rahatsızlığı bulma amacı ile çeşitli testler yapılır. Böylece asıl rahatsızlık için uygun tedavi süreci başlatılabilir.

Karaciğer Büyümesi Ağrı Yapar Mı?

Rahatsızlık genellikle kendini belli etmez ve kişiler bu rahatsızlığı hiç fark etmeden senelerce yaşamlarını sürdürebilirler. Fakat büyüme aşırı bir hız ile devam eder ve rahatsızlık ilerlerse hastalar karın ağrısı hissedebilirler. Karaciğer büyümesi diğer ciddi hastalıkların işareti olduğu için farklı ağrılar ortaya çıkabilir. Bu ağrılar genellikle karaciğer büyümesinden değil fakat onun sebep olduğu diğer hastalıklardan kaynaklamaktadır. Bireyler zaman zaman karın ağrısının yanı sıra şişkinlik de hissedebilirler. Hastalık nadiren de olsa sırt ağrılarına sebep olabilir.

Karaciğer Büyümesi Tedavisi

Tedavinin gerçekleştirilebilmesi için önce kesin teşhis konulmalıdır. Büyümenin kesin nedeni anlaşıldıktan sonra en uygun tedavi yöntemi uygulanır. Büyümeye sebep olan şey hepatitler ise mutlak suretle  ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Alkol bağımlılığı olan bireylerde de karaciğer büyümesi gözlemlenebilir. Bağımlılık çok aşırı noktalara ulaştığında rahatsızlığı siroz ve karaciğer yetmezliği takip eder. Bu tip vakalar genellikle ölüm ile sonuçlanmaktadır.

Eğer büyümenin sebebi lösemi gibi bir kanser türü ise kemoterapi uygulanmalıdır. Büyümenin sebebi farklı hastalıklar olabileceğinden dolayı tedavi yöntemleri de farklılık gösterecektir. Hastalık için herhangi bitkisel bir çözüm bilinmemektedir. Genellikle toplum tarafından çok bilinmeyen karaciğer büyümesi daha önce de belirttiğimiz üzere erken teşhis için çok etkili bir yol gösterici olmaktadır. Genellikle bireyler belirtileri çok ciddiye almıyor ve ufak ağrı kesiciler ile geçistirmeye çalışıyorlar. Bu belirtilerin çok ciddi hastalıkların da habercisi oldukları unutulmamalı ve en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Aynı zamanda yılda iki defa yapılan check-up’ın da ne denli önemli olduğunu burada tekrar hatırlıyoruz.Karaciğer büyümesi etkili bir yol gösterici olsa dahi her zaman kendisini belli etmemektedir. Genellikle hastalık rutin kontroller esnasında fark edilmektedir.

Aşırı alkol tüketen bireylerde karaciğer ile alakalı hastalıklar görülmektedir. Tedavi sürecinde bireyler alkol tüketimine devam ederlerse durum ölüm ile sonuçlanacaktır. Bu tip durumlarda hasta, alkol ve sigara tüketimini tamamen durdurmalıdır.

Günümüzde her rahatsızlığın bir tedavisi bulunmaktadır. Karaciğer, vücudumuzun en önemli organlarından biridir ve en hayati görevleri üstlenmektedir. Bundan dolayı bireyler zaman zaman belirtilerden korkup doktora gitmeyebiliyorlar. Daha ciddi sonuçlar ile karşılaşmaktan korkarak tedavi süreçlerini ertelerler. Bu durum da hastalığın daha ileri seviyelere ulaşmasına sebep olur. Karaciğer rahatsızlıklarının ileri düzeye ulaştıklarında ölüm ile sonuçlanabilecekleri unutulmamalı ve tedavi süreci asla aksatılmamalıdır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle