Karaciğer Yetmezliği Nedir, Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer yetmezliği ciddiye alınmadığı takdirde ölüm ile sonuçlanabilecek bir hastalıktır. Akut karaciğer yetmezliği olan hastalarda hastalığın ne denli hızlı ilerlediğini tespit etmek büyük önem taşır.

Karaciğer yetmezliği iki farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir. Kronik karaciğer hastalığı olan bireylerde yavaş yavaş ve zamanla kendini gösteren hastalık, akut karaciğer yetmezliğinde bir anda ortaya çıkmakta ve hızla ilerlemektedir. 

Karaciğer Yetmezliği Nedir?

Karaciğer, vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Vücudumuzda pek çok görevi olan karaciğer, metabolizmanın da ana merkezidir diyebiliriz. Akut olarak ortaya çıkan karaciğer yetmezliği, daha öncesinde karaciğer hastalığı olmayan bireylerde bir anda ortaya çıkar. Akut yetmezlikte hastalık son derece ilerler ve yaklaşık 21 gün içerisinde en ileri seviyeye ulaşabilir. Kronik yetmezlik ise zaten karaciğer hastası olan bireylerde görülür ve akut yetmezliğe nazaran çok daha yavaş ilerler. Böylece hastalığın tedavisinde ulaşılabilecek olan başarı oranı daha yüksek olur. 

Akut yetmezlik teşhis edilirken üç farklı evreye ayrılır. Bu evreler hastalığın ortaya çıkma hızına göre belirlenir. Hastalık en kısa 7 gün içerisinde en uzun ise 21 gün içerisinde kendini göstermeye başlamaktadır. Hastalığın ilerleme hızına göre bir tedavi süreci başlatılır. Hastalık başlangıç seviyesindeyken ilaç ve antibiyotik tedavisi yapılır. Hastalık tahmin edilenden daha hızlı ilerliyorsa besin ve sıvı ihtiyacının giderilmesi için damardan destek bir tedavi yöntemi de uygulanır. 

Hastalığın en ileri evresinde artık ilaç veya herhangi destek bir tedavi yöntemi etki göstermeyecektir. Hastalığı tedavi etmek için yapılabilecek som hamle ise organ nakli olacaktır. 

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Hastalık, pek çok belirti ile gelmektedir. Hastalığın en önemli belirtisi sarılık olarak bilinmektedir. Hastalığın diğer belirtileri ise şunlardır;

  • İştahsızlık,
  • Yorgunluk,
  • Hızlı kilo kaybı,
  • Ağrı,
  • Kusma,
  • Mide bulantısı,
  • Ödem

Hastalığın en ileri evrelerinde baygınlık, koma, bilinç kaybı gibi durumlar da gözlemlenmiştir. Hastalık tedavi edilmezse ölüm ile sonuçlanabilir. Aynı zamanda bazı hastalarda akut karaciğer yetmezliğinin kaşıntı ile de sonuçlandığı görülmüştür. Hastalığın belirtilerinden bir veya bir kaçı görüldüğü takdirde acilen doktora başvurulması gerekmektedir. 

Karaciğer Yetmezliği Diyeti

Karaciğer yetmezliği yaşayan hastalarda genellikle iştah kaybı görülmektedir. Karaciğer yetmezliği ile savaşan hastaların en dikkat etmeleri gereken nokta bağışıklık sistemleridir. Bağışıklık sistemi güçlü olan hastaların tedavi süreçleri çok daha verimli geçecektir. Bu sebeple hastalara özel bir diyet listesi uygulanır. Besleyici yiyecekler ile hastanın kilo kaybı yaşaması engellenir. Aynı zamanda hastanın bol miktarda su tüketmesi gerekir. Doktorların  diyetisyen ile ortak olarak yazacağı liste hastaların tedavi sürecinde oldukça etkilidir. 

Karaciğer Yetmezliği

Karaciğer Yetmezliği Sebepleri

Hastalığın başlıca sebepleri arasında aşırı alkol ve sigara tüketimi gelmektedir. Hastalık sirozun ilerleyen evrelerinde baş gösterebilmekte ve ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Tedavi sürecindeki en zor aşama ise hastayı sigara ve alkolden vazgeçirme çabasıdır. Ne yazık ki günümüzde bir çok hastanın tedavi sürecinde alkol ve sigara tüketimi devam etmektedir ve bu durum tedavi sürecini etkisiz hale getirebilmektedir. Aynı zamanda kişinin sıvı tüketmemesi, su içmemesi, bağışıklık sisteminin güçsüz olması da hastalığı tetikleyebilir. 

Karaciğer Yetmezliği Hangi Testler ile Anlaşılır?

Hastalığı teşhis etmenin iki farklı yolu mevcuttur. Doktorunuz ilk başta fiziki muayeneye başvuracaktır. Daha sonrasında hastalıktan şüphelenir ise laboratuvar testlerine başvuracaktır. Teşhisin konması ile beraber viral hepatitlerin yakalanması gerekir. Bu da ilaçlı tedavi ile mümkün olacaktır. Fakat hastalık ilerlemiş ve viral hepatitler yakalanamamış ise hastalık bir sonraki evreye geçerek hastaya daha büyük hasarlar vermeye başlayacaktır. Hastaların çoğunda karın bölgesinde su toplanması ve karnın git gide şişmesi durumu gözlemlenmektedir. Bu tip durumlarda doktorların başvurdukları ilk yöntem idrar söktürücü olmaktadır. Zaman zaman doktorlar gerekli gördükleri takdirde ilaç tedavisinin yanı sıra ek destek tedavi yöntemlerine de başvurmaktadırlar. 

Bu hastalık, organ bağışının ne denli önemli olduğu bir defa daha gözler önüne sermektedir. Hastalığın en son evresinde artık tedavi için karaciğer naklinden başka bir yöntem kalmamaktadır. Nakil işlemleri için hastalar öncelikle nakil sırasına girip listeye isim yazdırırlar ve bağış için beklemeye başlarlar. Hastanın nakil listesindeki sırası, hastanın yaşına, kilosuna, boyuna, kan grubuna, sigara ve alkol tüketimine bağlı olarak belirlenmektedir. Nakil gerçekleştikten sonra hastanın detaylı bir diyet uygulaması ve sağlına son derece önem vermesi gerekmektedir. 

Dünya üzerinde karaciğer yetmezliğine yakalanan insanların yaklaşık olarak %30’una karaciğer nakli yapılamıyor. Sadece Amerika’da yılda 3.5 milyon kişi karaciğer yetmezliğinden yaşamını kaybediyor. 

Karaciğer Yetmezliği Öldürür Mü?

Birçok hasta belirtileri ciddiye almayarak doktora gitmeyi erteler ve bu durum da hastalığın daha da ilerlemesine sebep olur. Hastalık tedavi edildiği takdirde ölüm ile sonuçlanmayacaktır. Fakat hastalığın ilerlemesinin engellenmesi hastanın tedavi sürecindeki güçlü duruşuna bağlıdır. İyi beslenme ve bol sıvı tüketimi tedavi sürecinde büyük önem taşır. Hastalık, ilerlediği takdirde ve nakil işlemi zamanında gerçekleşemediği takdirde ölüm ile sonuçlanması kuvvet ile muhtemeldir. 

Akut Karaciğer Yetmezliği Tedavisi

Yazımızın başlarında da belirttiğimiz üzere hastalık için iki farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden ilki ilaç ile tedavidir. Bu tedavi türü başlangıç evresindeyken uygulanabilir. Bünye çeşitli antibiyotikler ile desteklenerek viral hepatitlerin yayılmaları önlenebilir. Böylece hastalık daha ileri seviyelere ulaşmadan önü kesilebilir. 

Zaman zaman akraba evliliği sonucu dünyaya gelen bebeklerde de karaciğer yetmezliği görülebilmektedir. Aynı zamanda ebeveynlerden herhangi birinde karaciğer yetmezliği hastalığı var ise bu gen otomatik olarak doğum öncesi bebeğe de aktarılmış oluyor. Dolayısı ile bebek dünyaya karaciğer yetmezliği riski taşıyarak geliyor.

Karaciğer Yetmezliği Yaşam Süresi

Hastalık her bireyde farklı şekilde ilerlemektedir. Dolayısı ile kesin ve net bir süre vermek mümkün değildir. Nakil işlemi zamanında gerçekleşebilirse hasta ölüm riskini atlatmış olacaktır. Hastalık süresinde pozitif olmak hasta için çok daha olumlu etkiler doğuracağından ölüm ve ölüm süreci gibi durumlar düşünülmemelidir. 

Hastalık aynı zamanda kedilerde ve köpeklerde de görülebilmektedir. Bunun neden, nedenleri bilinmemektedir. Hastalık hayvanlar için tehlikeli mi sorusunun cevabı ise insanlar ile aynıdır. Hastalık bireyler için ne kadar tehlikeli ise hayvanlar için de bir o kadar tehlikelidir. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle