Karaciğer Şişmesinin Oluşum Sebepleri ve İyi Gelen Şeyler

Karaciğerde şişme denildiğinde fizyolojik anlamı ön plana çıkıyor. Oysa enzimlerin yükselmesi ile beraber karaciğer fonksiyonlarının aşırı düzeyde saptanması anlamı daha baskındır.

Karaciğer şişmesi olarak bilinen reaksiyonun fiziksel olarak büyümeden ziyade enzimlerin artış göstermesiyle ilgili olduğunu söylemeliyiz. Fizyolojik büyüme olsa da asıl şişme bu anlamdadır.

Karaciğer Şişmesinin Nedenleri

Karaciğer şişmesinin nedenleri arasında tekil bir sebep sonuç ilişkisinden bahsetmek mümkün değildir. Yüzdesel olarak baktığımızda ise safra tıkanıklıklarının bunda payının büyük olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar karaciğer yetmezliği gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkabilmesi mümkün görünse de bu durumu iyi tahlil etmek gerekir.

Yapılan testler ve enzimlerin net durumuna bağlı olarak farklı belirtiler saptanabilir. Fakat bu semptomlarda diğer karaciğer rahatsızlıkları veya farklı hastalıklar ile bir arada düşünülebilir.

 • Karaciğer kanseri
 • Siroz
 • Karaciğer yetmezliği
 • Alkolden bağımsız gelişen karaciğer sorunları
 • CMV
 • Bakır ve Glikojen depolaması
 • Kalp Hastalıkları
 • Kalp Krizi
 • Karaciğerde Yağlanma
 • Ödem
 • İnce bağırsak hastalıkları
 • Obezite

Yukarıdakilerin tümü karaciğerde şişme nedenleri arasında sayılabilir. Fakat tam tetkikler ve muayene olmadan hangisinin sebep olduğunu bilemeyiz. Haliyle hangi tedavi iyi gelir karar vermek güçtür. Tedavisi tamamıyla nedenleri ile doğru orantılı olacak şekilde belirlenir.  

Karaciğer Şişmesine İyi Gelen Şeyler

Karaciğer şişmesi gibi enzimlerin yüksek değerlere çıktığı dönemlerde hastalığın tüm reaksiyonlarını görmek mümkündür. Bu durum geçici veya kalıcı olarak saptanabilir. Fakat kalıcı olmasıyla beraber enzimler bir noktadan sonra risk faktörü oluşturmaya başlar.

Karaciğerin şişmesine ne iyi gelir ve nasıl tedavi edilir gibi sorular çok sık sorulmaktadır. Bu konuda araştırmalar sürüyor olsa da nedenine bağlı olan tedavisinin dışında yapılacak hiçbir şey yoktur. Yani hastaneye başvurduğunuz süreçte neden olduğu bulunamayan bir karaciğer şişmesi tedavi edilemez.

Böylece şişme artarak ilerler ve safra keselerine kadar ulaşır. Safra keselerini tıkayarak enzimlerden ötürü fonksiyonların işlemez hale gelmesi sağlanır. Organlar düzgün çalışmaz ve Karaciğer şişmesi tedavisi olmadığı gibi ilerleme devam eder. Bilirubin seviyesinin artışı o kadar hızlıdır ki sarılık baş gösterir. Hatta el ve ayak bölümlerine kadar ilerler. Yani sarılığın son evresine kadar gözlemlenmesi mümkündür.

Karaciğer şişmesinin tedavisi yoktur. Ancak sebep olan faktör için tedavi sağlandığında otomatik olarak enzimler ideal seviyeye geri döner. Dolayısıyla tedavisi sebeplerine göre bulunarak uygulanabilir.

Karaciğerde şişme görülme sıklığı  
Akut Karaciğer Şişmesi %70 – 2-10 Gün
Kronik Karaciğer Şişmesi %30 – Sürekli

Karaciğer Şişmesinde Belirtiler

Karaciğerde şişme görüldüğünde tedavisi için hemen doktora başvurulmalıdır. Ne kadar erken başvurulursa o kadar kısa sürede muayene edilir ve şişme önlenebilir. Zira erken teşhis ve erken tedavi şansı doğarak daha etkin bir iyileşme süreci sağlanabilir.

Tüm bunların haricinde de karaciğer şişmesinin nedenleri kadar önemli olan bir diğer unsurdan bahsetmek gerekir. Belirtileri bazen çok net bir biçimde ortaya çıkar. Ancak çoğunlukla hiçbir belirti görünmez. Bazen ise bu belirtiler ortaya çıkmış olsa da karaciğerde şişme olduğu aklınıza gelmez. Bunun sebebinin aynı belirtileri birçok rahatsızlıkta görüyor olmamızdır.

Karaciğer hastalığında karın şişmesi gözlemlenebilir. Bu durum fit ve ideal kiloda olan insanlarda sert bir şişlik olarak ele gelebilir. Obezite içinse bu durumu fark etmek oldukça güçtür. Karın şişmesi olsa bile yağ kitlesinden ötürü bunun sertliği dahi fark edilmeyebilir.

Doğal olarak karaciğer şişmesi tedavisi adına nedenleri araştırılabilsin diye tüm belirtiler ciddiye alınır.

 • Göz akından başlayan ve tüm vücuda yayılabilen sarılık
 • Dermatolojik kaşınmalar ve kızarıklıklar
 • İdrar renginin koyulaşması, dışkı renginde ise beyaza çalan açıklıklar

Eğer sebep olan nokta belirlendikten sonra önlenebilirse sorunsuz bir tedavi sağlanabilir. Fakat yinede karaciğer hastalıklarına bağlı olarak ayak şişmesi gibi yan semptomlar görülebilir. Hiçbir şekilde boş verilmemelidir. Aksine sarılık ile beraber bu tip semptomlar çok daha tehlikeli olabilir. Hemen doktora başvurmak size erken teşhis ve erken tedavi noktasında ciddi bir kazanç sağlayacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle