Karaciğer Enzim Yüksekliği Nedenler ve Sonuçları

Karaciğerde bulunan bir hasar meydana geldiği zamanlarda bulun sonucunda kişilerde kana salınan enzimler yapılan test sonucunda ortaya çıkacaktır. Eğer AST ve ALT testlerine bakılır. Ve enzimlerin eğer ki kana kavuşması sonucunda bu enzimler çok yüksek çıkmaktadır.

Karaciğer Enzim Yüksekliği

AST ve ALT yüksek olması durumunda bunun nedenleri karaciğerde bulunan enzimlerin kana karışarak yapılan test sonucunda yükselmesine neden olur. ALT sadece karaciğerde bulunuyorken, aynı zamanda AST sadece karaciğerde bulunmaz. Kalp, kaslar, böbrek ve beyin gibi organlarımızda da bulunmaktadır. Eğer ki hastalarda beyin kanaması geçirdiğinde ya da kalp krizi geçirmesi sonucunda AST değeri yükselecektir.

Karaciğer organı hayati önem taşımakta olan bir organ olmaktadır. Kişilerde kullanacak oldukları ilaç, alınan alkol ya da diğer bütün toksinlerin insan vücudundan atılmasını sağlamaktadır. Karaciğer insanlarda ALT ve AST olmak üzere iki tane enzim üretmektedir. Eğer ki kişilerin bu organında bulunan hücrelerin iltihaplanması sonucunda ya da herhangi bir nedenden dolayı hasar görmesi sonucunda ALT ve AST daha fazla üretilmektedir. Karaciğer enziminin yüksek olması kişilerde daha sıklıkla geçici bir durum olmaktadır. Eğer ki hepatit ya da başka bir hastalık yaşaması nedeniyle karaciğer enzimlerinde yükselme olmadığı zamanlarda karaciğer enzimleri uygun tedavi sonucunda düşecektir. Karaciğer enzimlerine bakıldığı zaman AST kan testinde 5 ile 40 arasında olması çok normaldir. ALT ise kan testinde 7 ile 56 arasında olması halinde karaciğerleri normal olarak kabul edilmektedir. İnsanlarda Karaciğer enzimlerinin artması sonucunda kişilerde birçok rahatsızlık nedene gelecektir. Karaciğer enzimlerini ise yükselten birçok neden olmaktadır. Karaciğer enzimlerinin eğer ki yükselmesinin nedeni araştırılması gerekmektedir. İlk olarak doktorun yapacak olduğu fiziksel muayene yapılmalıdır. Karaciğerde bir büyüme olup olmadığı anlaşılması için ultrason çekilmelidir. İnsanlarda bilgisayarlı tomografi çekilmelidir.

Karaciğer de bulunan enzimlerin neden yükseldiğini anlamak amacıyla karaciğer biyopsisi yapılması da söz konusu olacaktır. 

Nedenleri

Kişilerin kullandıkları alkol karaciğere zarar verecektir. Bu nedenle alkol karaciğerin yapısını soracaktır. Alkol nedeniyle kişilerde karaciğer yetmezliği bile görülmektedir. Kronik karaciğere bağlı olarak hasar meydana gelecektir. Kişilerde oluşan hepatit A, B, C hastalıkları nedeniyle kişilerde enzimlerin yükselmesine neden olacaktır. Bağışıklık sisteminin karaciğeri tanımaması sonucunda kişilerde otoimmun hepatit hastalığı sonucunda görülmektedir. Epstein-Barr virüsünün sıklıkla kişilere öpüşme hastalığı sebebi ile meydana gelecektir. Bu hastalık lenf bezlerinin şişmesine neden olacağı gibi aynı zamanda da karaciğerin de etkilenmesine neden olacaktır. Gluten tüketirken bireylerin bağışıklık sisteminin zararlı olması sonucunda ortaya çıkacak olan çölyak hastalığı ortaya çıkacaktır. Bu hastalık sıklıkla şişkinliğe neden olacağı gibi kilo kaybının da yaşanmasına neden olacak ve karaciğer enzimlerinin artmasına neden olur. Eğer ki kişilerde gelişmekte olan kanser hastalığı metastaza bağlı olarak karaciğere yayılması sonucunda ya da karaciğer kisti yaşamakta olan insanlarda sıklıkla var olan enzimlerde artış görülecektir. Bu tedavi edilmesi gereken bir durumdu. Birçok kişilerde dinlenme, alkol alınmaması, bol bol sıvı tüketmesi ve protein ağırlıklı beslenmemesi daha sıklıkla lifli sebzeler tüketmesi kişilere çok faydalı olacaktır. 

Yüksek Çıkması Durumunda Ne Olur?

Karaciğer enzimleri yükselmiş olan kişilerde karaciğerinde büyüme meydana gelme olasılığı çok yüksek olacaktır. Enzimlerin yükselmesi ile birlikte karaciğerin genişlemesine neden olma durumu her zaman için bulunmaktadır. Eğer ki yaptırdığınız kan testinde sonuç olarak ALT ve AST yüksek çıktığı zaman bu demek oluyor ki karaciğerinizde büyüme de meydana gelebilir. İnsanlarda her zaman için enzimlerin yükselmesi demek karaciğerinde oluşan bir hasarın nedeni olmaktadır. Birçok kişinin karaciğerinde oluşan sorunlardan kaynaklı olan enzimlerin yüksek olması sonucunda kişilerde sarılık meydana gelebilir. Deri, ağız, gözlerde, dudaklarda kişilerin renginin sararmasına neden olacaktır. Enzimlerin yüksek olması sonucunda kişilerde çok ciddi oluşan bir yorgunluk meydana gelecektir. Bu yorgunluk kişinin ne kadar dinlenirse dinlensin asla geçmeyecek kadar ciddi yorgunluk olacaktır. Kişilerin iştahsızlık yaşaması, vücudunda yüksek ateşin olması ve mide bulantısı yaşaması zaman zaman karın ağrıması yaşaması da enzimlerden kaynaklı olarak meydana gelecektir. Enzimlerin yükselmesi sonucunda kişilerin safra kanalının engellenecek olduğu için kişilerde dışkısında renk değişimi olacaktır. Enzim yükselmesine bağlı olarak kişilerin kaşınması söz konusu olacaktır. Deride kanama meydana geleceği gibi sıklıkla görülen bir sorundur. Kişilerin AST ve ALT yüksek olması sonucunda ayak bileklerinde ve bacaklarında ciddi oranda şişme meydana gelecektir.

Özellikle de alkol tüketimi olan kişilerde alkol aldıktan sonra şişme daha da çoğalacaktır. 

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle