Karaciğer Enzimlerinin Normal ve Yüksek Değer Aralıkları

Karaciğer enzimlerini ölçebilmek amacıyla kişilere sıklıkla uygulanacak olan testler kan tahlilleri olmaktadır. Bu sayede karaciğer fonksiyonları ortaya çıkacak ve karaciğer hasarının değerlendirilmesi içinde kullanılacaktır. İlk olarak AST ve ALT testlerine bakılarak karaciğer enzimleri yani proteinlerini seviyelerini belirleyerek anlaşılması için yapılacaktır.

Karaciğer Enzimleri

Karaciğer Enzimleri

Karaciğerde bulunan enzimler, karaciğerin işlevini yerine getirebilmesi için çok önemli olmaktadır. Eğer ki kişi gebe değilse ve enzimleri yüksekse bu karaciğerde rahatsızlık habercisi olacaktır. Fazla karaciğer enzimleri kişilerin kanına karışmaktadır. Karaciğer enzimleri vücudun belli reaksiyonların hızlanmasına yardımcı olacak özel protein türleri olarak bilinmektedir. 

Kan testleri yapılarak bir karaciğerin nasıl çalıştığını anlamak amacıyla yapılacak olan kan testleridir. Bu testlerin içerisinde protein, albümin, bilirubin ve karaciğerin enzimlerinin düzeylerinin ölçülmesi hedeflenmektedir. Bir karaciğer enzimleri olan ALT alanin aminotransferaz ve AST aspartat aminotransferaz yüksek ya da düşük olması karaciğerde bir sorun olduğu anlamına gelecektir. Karaciğerde oluşan şikayetler sonucunda bu şikayetlerin nedeni ortaya çıkarmak için kan seviyesine bakarak kişilerde karaciğer enzimlerinin seviyesinin belirlenmesi amacıyla kan testi yapılmaktaydı. Enzimler normal koşullarda kişilerde çoğunlukla karaciğerin hücrelerinde bulunması ile bilinmektedir. Fakat karaciğer de oluşan bir yaralanma ya da hasar sonucunda kişilerde bulunan bu enzimlerin kan dolaşımına karışması sonucunda kişilerde kan seviyesinde ALT ve AST yüksek olduğu görülmektedir. 

Normal Değerler

AST karaciğer, kalp, kaslarımızda, böbrek ve beyin gibi çeşitli dokularda ve de organlarda bulunmaktadır. Bu dokulardan ya da organlardan herhangi biri hasar görmesi sonucunda kişilerin kanına karışmaktadır. Kalp krizi yaşamakta olan ya da beyin kanaması geçiren bir kişide sıklıkla AST seviyelerinde yükseklik meydana gelmektedir. Bu nedenle de AST yüksek olması sadece bağlanmamaktadır. ALT, en yoğun olarak karaciğerde bulunmaktadır. Karaciğerin bir yaralanma ya da hasar alması sonucunda kan dolaşımına enzim karışacaktır. ALT ve AST ikisi bir arada yükselmesi sonucunda karaciğerde bir hasar olduğu sıklıkla anlaşılmaktadır. 

AST ve ALT Değerler
AST 5 – 40
ALT 7 – 56

Bu değerler ülkelerde kullanılmakta olan laboratuvar tekniklerine ve de protokollerine bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Vücutta bulunan kimyasal reaksiyonların hızlandırılmasına yardımcı olan bu proteinler eğer ki yükselmesi sonucunda kişilerin tedavi olması gerekmektedir. Normalin 2 ya da 3 katı yükseklikte olması normal kabul edilmemektedir. Enzimlerinin artan seviyelerinin genellikle karaciğerde ya da hepatik hasar ve yaralanmalar şeklinde görülmektedir. Seviyelerin akut olarak aniden yükseleceği gibi Hepatit B ya da Hepatit C gibi hastalıklar yaşamakta olan kişilerde kronik olarak uzun vadede yükselmeleri de görülmektedir. ALT ve AST yükselmesine neden olan birçok hastalık olmaktadır. Bunlar sıklıkla hepatit hastalıkları olmaktadır. Kişilerde meydana gelecek olan karaciğerin uzun süren iltihaplanması sonucunda meydana gelen karaciğer sirozdur. Karaciğerimizde demir birikimi nedeniyle kişilerde uzun sürecek olan karaciğer hasarına neden olacak hemokromatoz hastalığının gelişmesi söz konusu olur. Çok aşırı alkol tüketen kişilerde de görülmektedir. Organlarda kan akışının azalması gibi durumların yanında kişilerin kullanmakta olduğu bir takım kimyasal ilaçlarda bu enzimlerin normalin çok üstünde yükselmesine neden olacaktır. 

Tedavisi

Kişilerde meydana gelecek olan otoimmün hepatit rahatsızlığı da neden olacağı gibi kan zehirlenmesi, çölyak hastalığı gibi nedenler ve bir takım mononükleoz, irritbal bağırsak hastalıkları, epstein barr vürüsü de karaciğer enzimlerinin yükselmesine neden olur. Kişiler her zaman için alkolü bırakmalıdır. Alkol karaciğer enzimlerinin hızla yükselmesine neden olacaktır. Düşük proteinli yiyecekler tüketmelisiniz. Asetaminofen içeren ilaçlardan kaçınmanız gerekmektedir. Kişilerde kilo olma sorunu nedeniyle de meydana gelecek olması sebebi ile kişilerin bir an önce kilo vermeleri tavsiye edilmektedir. Karaciğerin enzimleri düşürecek pancar, avokado, omega – 3 bakımından zengin gıdalar, ceviz, fındık, badem gibi ve bol miktarda B vitamini almanız tavsiye edilmektedir. C vitamini olabildiği kadar çok almanız sağlığınız açısından önemli olacaktır. Kişilerin hayatı içerisinde enzimleri yüksek olması durumunda yapacak olduğu narenciye yemek ya da taze sıkılmış olan C vitamini bakımından yüksek ürünleri tüketmek olacaktır. Bol miktarda su içmeniz tedavi amacıyla çok önemli olacağını da unutmamanız gereken bir durum olacaktır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle