Bebeklerde Karaciğer Enzimlerinin Yüksek Çıkması Nedenleri ve Belirtileri

Bebeklerde karaciğer enzimleri yüksek çıktığı zaman neden olduğu ve tedavisi ile ilgili endişeler duyulur. Oysa erken teşhis için önemlidir.

Bebeklerde karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması başta gebelikte annenin enzim değerlerini akla getirir. Hamilelik süresince yüksek olan enzimler çocuğa miras gibi düşünülür. Oysa bu geçici bir etken olabilir.

Bebeklerde Karaciğer Enzimlerinin Yüksekliği

Bebeklerde karaciğer enzimlerinin yüksekliği sık görülen bir hadise değildir. Fakat görülmesi durumunda ciddi bir risk faktörü oluşturmayacağını unutmamak gerekir. Aksine enzimlerin değerlerinin yüksek olması demek erken teşhis ve tedavinin mümkün olacağı anlamına gelir. Böylelikle bebeğinizin kronik veya sonradan gelişecek bir karaciğer fonksiyon bozukluğunun tespit edilebilmesi mümkün olacaktır.

Hemen herkesi endişelendirmesi ise gayet doğaldır. Zira Hepatit vesilesiyle yenidoğan çocukların %90’ı sarılık geçirir. Bu kimisi için yalnızca göz akında sararmaya yol açan bir bilirubin fazlalığıdır. Kimisi içinse bilirubin miktarı o kadar artar ki fototerapi uygulaması zorunlu hale gelir. Bunu bu şekilde bir değerlendirme olarak düşünmek mümkündür.

Çünkü hepatit bizzat karaciğer enzimleri ile kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Doğal olarak diğer karaciğer enzimlerinin de yenidoğanlarda yüksek olması olağan bir durumdur. Fakat bunun neden kaynaklandığını görmek ve tespit etmek gerçekten önemlidir. Yüksek oranla geçici bir takım semptomların karşımıza çıkması mümkündür. Yinede bir bebeğin hayatı boyunca karaciğer fonksiyonları ile ilgili sorun yaşamaması adına tetkikler tümüyle yapılır.

Bebeklerde Karaciğer Enzim Yüksekliğinin Belirtileri

Bebeklerde karaciğer enzim yüksekliği büyük belirtiler göstermez. Göstermesi durumunda da mevcut belirtilerin bize bir şeyler anlatabilmesi pek mümkün değildir. Yani enzim yüksekliğinin belirtileri karın ağrısı veya bulantı şeklinde sancılar olabilir. Fakat bebeğiniz burada ağlayarak cevap verecektir ve siz bunun karaciğer rahtsızlığına işaret olduğunu anlamayacaksınız.

Bunun yanı sıra karaciğer enzimleri yüksek çıksa bile bunu neden olduğuna bağlı olarak hiçbir reaksiyon göstermeyebilir. ALT ve AST değerlerinin dışında diğer enzimlerin totalinin değerlendirilmesi gerekebilir. Yüksek olması ile beraber bazı karaciğer hastalıkları tespit edilebilir. Bunların tedavisi için gereken şartların sağlanması ve gerekli görüldüğü takdirde 10 kilogram ağırlığı aşmış bebeklerde karaciğer naklinin dahi söz konusu olabileceğini söyleyebiliriz.

   
Bebeklerde Hepatit Oranı %60-80
Bebeklerde Karaciğer Enzimlerinin Yükselme Oranı 1/2500

Tabloda gördüğünüz gibi her doğan 2.500 bebekten yalnızca birinde karaciğer enzimlerinin yüksek çıktığını görüyoruz. Doğal olarak yüksek çıkan değerler aslında ürkütücü seviyede bir viral durumu yansıtmıyor.

Bebeklerde Karaciğerde Enzim Yüksekliğinin Nedenleri

Bebeklerde karaciğer enzim yükselmesinin neden olduğunu araştıran bazı komisyonlar var. Binlerce bebek üzerinde yapılan incelemeler ve enzim yükselmesi vakalarında incelenen dosyalarla aşağıdaki sebepler ortaya çıkıyor. Tabi ki ne olursa olsun yüksek çıkan her karaciğer enziminin bebeğinizde bu hastalıkların var olduğunu kanıtlamadığını unutmamalısınız.

Bu tip değerlendirmeler doktorunuz tarafından tüm enzim sonuçları gözetilerek yapılır. Doğal olarak bebeklerde karaciğer enzimlerinin yüksek çıkmasının sonucu olarak kesin ve kati bir değerlendirme yapmak mümkün değildir. Doktorunuzun yalnızca ALT ve AST enzimleriyle değil tüm değerleri komplike bir değerlendirme yaparak bu teşhisi koyacağını unutmayınız.

 • Çölyak
 • Pankreatit
 • Kas İltihaplanmaları
 • Karaciğer Yetmezliği
 • Böbrek Yetmezliği
 • Wilsons Sendromu
 • Obezite
 • Gelişim Bozukluğu
 • Karaciğer Kanseri
 • Tiroid Rahatsızlıkları
 • Sitomegalorvirüs
 • Siroz
 • Kolesterol
 • Hepatit A
 • Hepatit B
 • Hepatit C
 • Kas Erimeleri

Bunların hiçbirisi bebeğinizde olmasa bile yenidoğan bir bebeğin karaciğer enzim değerleri yüksek çıkabilir. Aynı şekilde düşük çıkma ihtimali vardır. Tüm bunları değerlendirdiğimizde de bebeklerin karaciğer rahatsızlıkları için bir teşhis mercii oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Bu tip karaciğer enzimlerinin düşük veya yüksek olmasının en büyük avantajı daha önemli tetkiklere başlanmasıdır. Doğal olarak kaliteli bir tedavi için geri sayım başlamış olur. Belirli bir yaşa kadar ilerleyecek olan veya kronikleşme evresi henüz başlamamış karaciğer hastalıkları bu şekilde tespit edilebilmektedir. Küçük yaşta bebeklere karaciğer nakli yapıldığını burada gözlemleyebilirsiniz. 10 kg üzeri tüm bebeklerde uygun şartlar sağlandığında karaciğer nakli ile tedavi sağlanabiliyor.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle