Hamilelikte Karaciğer Enzim Yüksekliği Nedenleri ve Tedavisi

Kadınların gebelik dönemi içerisinde karaciğerinde enzim yükselmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Daha çok kadınların hamileliği esnasında bulunan östrojen adlı hormon sebep olmaktadır. Bu nedenle de hormonda yükseldiği zaman görülmesi söz konusu olacaktır.

Hamilelikte Karaciğer Enzim Yüksekliği

Bir kadın gebe olduğu zamanlarda karaciğer enzimlerinde bazı kadınlarda yükselme meydana gelmektedir. Kadınların hamileliği süresi içerisinde karaciğer enzimlerinin yükselmesi hamilelik esnasında ciddiye alınması gereken bir durum olmaktadır. 

Hamilelik dönemi içerisinde kadınların pek çok hormonunda ve de organında değişikliklerin olması normaldir. Bu nedenle de karaciğer enzimlerinde çok ciddi oranda yükselme meydana gelecektir. Gebelikte yükselme meydana gelmesi sonucunda karaciğer enziminin yüksek olup olmadığı kan testi sonucunda ortaya çıkacaktır. ALT, AST, ALP, GGT testleri yapılacağı zaman bunlarda meydana gelen değişiklikler çok fazla olur. Sıklıkla hamile kadının doğumuna son üç ay kala ALP enziminde artma meydana gelmektedir. AST ve ALT kan testinin yapılması nedeni hamile kadının karaciğerinde bir hasarın olup olmadığını tespit etmek amacıyla uygulanmaktadır. Eğer ki AST ve ALT yüksekliğinin 1000 IU değerinden düşükse karaciğerlerde hepatit A, B, C gibi hastalıklar nedeniyle meydana gelme riski bulunmaktadır. Eğer ki hamile kadında tespit edilen Hepatit E olması durumunda bu çok ciddiye alınacak bir hastalık belirtisidir. İçme suyundan bulaşan bu Hepatit E hastalığı kişilerin hayatını ciddi oranda tehdit etmektedir. Kadınlarda eğer ki preeklampsi rahatsızlığı yaşanmaktaysa o zaman karaciğer enzimlerinde ciddi oranda bir yükselme görülecektir.

Bu anne ve bebek sağlığı açısından son derece ciddi olan bir durum olmaktadır. Kişilerin gebeliğini sağlıklı bir şekilde devam ettirmeleri için son üç ay çok önemlidir. 

Nedenleri

Kişilerde AST enzimi sadece karaciğerde bulunmamaktadır. Aynı zamanda böbreklerde ve beynimizde de bulunmaktadır. Kişilerde eğer ki bu organlarından birinde hasar meydana gelmesi durumunda AST enziminde yükselme meydana gelecektir. Fakat böbreklerde ve beyinde de AST enzimi bulunması nedeniyle kişilerde AST yüksekliği sadece karaciğere bağlanmamalıdır. Bununla birlikte sadece karaciğerde bulunan ALT enzimine de bakılması gerekmektedir. Yapılan kan testinde eğer ki her iki enzimde yüksek oranda çıkması sonucunda karaciğerde bir sorun olduğu anlaşılacaktır. Anne adayında karaciğerlerinde bulunan enzimlerin yükselmesinin nedenleri arasında safra akışı da çok etkili olmaktadır. Ayrıca HELLP Sendromu da enzimlerin yükselmesine neden olacaktır. Bu sendrom kırmızı kan hücrelerinin çok hızlı bir şekilde parçalanması sonucunda hamileliğin genellikle son üç ayı kala görülmekte olan ciddi bir sendrom olmaktadır. HELLP sendromu kadınlarda sıklıkla gebelik sırasında çok aşırı kilo almaları, diyabet hastası olması ve 30 yaş üzerinde olması sonucunda sıklıkla olmaktadır. HELLP sendromunu teşhis edebilmek için kadınlarda karaciğer problemlerinin olması, karın bölgesinde aşırı bir şişme oluşabilir. Bunun sonucunda doktorunuza gittiğiniz de bu sendromu yaşayıp yaşamadığınızı anlamak amacıyla sizden kan testleri isteyecektir. Trombosit düzeyinize bakacak olduğu gibi alyuvar sayısını değerlendirecek testlerde isteyecektir. Yüksek karaciğer enzimleri ve anormal proteinler her zaman için idrar testinde ortaya çıkacaktır. Bunun dışında karaciğerde bir sorun olup olmadığının tanısını tam olarak koyabilmek amacıyla kadınlardan ultrason ve MR çekimi de istenecektir. 

Tedavisi

Karaciğer enzimlerinin komplikasyonları olmaktadır. Bu nedenle de bebeğin erken doğması söz konusu olacaktır. Komplikasyonları önlemek amacıyla birçok anne adayı sezaryen ameliyat ile çocuğunu dünyaya getirmektedir.

Tedavisi zor olmakta ve anne adayının bebeğe zarar vermesi sebebi ile herhangi bir kimyasal ilaç kullanamayacak olması sebebiyle hastalığı yaşamakta olan anne adayının belirtileri her zaman için doğum konusunda hekimin karar vermesinde, enzimlerin kaç seviyesinde olması gibi durumlar dikkate alındıktan sonra karar verilmesi gerekmektedir. Anne adayı her zaman için kontrol altında olması gerekmektedir. Verecek olduğu testler doktor tarafından izlenmeli, alyuvarlar, trombositler, karaciğer enzim düzeylerinin çok dikkatle takibinin yapılması gerekmektedir. Anne adayında eğer ki yapılan testler sonucunda doktor tarafından bebeğin bir an önce doğumunun gerçekleşmesi gerektiği kanısına varılması durumunda anne adayında kan pıhtılaşması, düşük trombosit seviyeleri gibi komplikasyonların ortaya çıkması söz konusu olacaktır. Karaciğer enzimlerinin yüksek olmasının nedeni ortaya çıkarılmalıdır. Bazı anne adayında gelişmekte olan Hepatit hastalığı nedeniyle yüksek seviyelerde çıkabilir. Bunlar her zaman için hem annenin sağlığına hem de bebeğin sağlıklı doğum ile dünyaya gelmesine neden olacaktır. Özellikle de sendrom yaşamakta olan bir annenin erken tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu karaciğer enzimleri yüksekliği yaşamakta olan anne adayının 37 hafta içerisinde doğum yapması sonucunda karaciğer enzimleri bir hafta içerisinde düzelme görülmektedir. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle