Karaciğer Enzim Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Karaciğer enzimleri olan ALT ve AST kan testlerinde yüksek çıktığı zaman bunun akciğerin iltihaplanması sonucunda ya da başka nedenlerden kaynaklı olarak meydana gelebilir. Kişilerin hayatı içerisinde hepatit virüsü kapması ya da alkol tüketmesi sonucunda da yükselmesi görülmektedir.

Karaciğer Enzim Yüksekliği

Kan testleri yapıldığı zaman ALT 5 ile 40 arasında olduğu zamanlarda normal kabul ediliyorken AST seviyelerinin ise 7 ile 56 arasında olması genel laboratuvar testlerin kabul edildiği durumdur. Kişilerde enzimlerin sayısının yükselmesinin nedenleri arasında alkol tüketimi ve bir takım hastalıkları yaşamakta olduğu çok etkili olmaktadır.

Özellikle çok fazla alkol kullanan ve uyuşturucu kullanan kişilerde görülmektedir. Bu durum alkol bağımlılarında sıklıkla görülmektedir. Bir takım kimyasal ilaçların kullanılması karaciğer enzimlerinin yükselmesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Kişilerde bu ilaçlar daha çok kolesterol düşürücü ilaçlar, antibiyotik ve bir takım ağrı kesiciler kullanılması sonucunda enzimlerde yükseklik ortaya çıkması söz konusu olur. Kişilerde gelişen Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C gibi enfeksiyona bağlı olarak bulaşıcı hastalıkları yaşamakta olan kişilerde çok yüksek olur. Hamile kadınlarda ALT ve AST yüksekliği son derece olağan bir durumdur. Kişilerde otoimmün hepatit hastalığı yaşaması sonucunda bağışıklık sisteminin karaciğeri tanımayıp saldırması sonucunda yapılan testlerde sonuçlar yüksek çıkacaktır. Çölyak hastalığı olan kişilerde görülmektedir. Kişiler her zaman için bol bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Bu sıvılar daha çok enginar çayı, kereviz çayı gibi sıvılar tüketmeniz gerekmektedir.

Her zaman için sizlerde zararlı olan gıdalardan uzak durmalı, karaciğer enzimini düşürmek için doğru bir şekilde beslenmelisiniz. Kısa bir sürede sizler de eğer ki düzgün beslendiğiniz zaman enzimler de düşme meydana gelir.

Enzimleri Düşürmek

Sağlıklı yiyecekler her zaman için kişilerin hayatı içerisinde karaciğer enzim tedavisi için çok önemli olmaktadır. Sizlerde bu hastalığı tedavi etmek istiyorsanız o zaman yapacağınız tedavi amacıyla sağlıklı bir şekilde beslenmek amacıyla yiyeceklerinize dikkat etmelisiniz. Tüketmekte olduğunuz besinler diyetinizde her zaman için enginar ya da kereviz tarzında karaciğer dostu olan yiyecekler olmalıdır. Kişinin bol bol dinlenmesi tavsiye edilmektedir. Birçok insan yorucu hayat koşullarından dolayı kendisine dikkat edememesi nedeniyle birçok hastalık yaşamaktadır. Bu nedenle de kişilerin diyet yapması enzim düşüklüğünü sağlayacaktır. Eğer ki bir kişide enzim yükseldiği zaman bacaklarda ve ayak bileklerinde şişlik olmasına ya da kişilerde sarılık olmasına neden olacaktır. Kişilerin şayet alkol kullanıyorlarsa asla alkol tüketmemeleri gerekmektedir. Çünkü alkol her zaman için karaciğere zarar verecek ve de enzimlerin yükselmesine neden olacaktır. Kişilerin çok yağlı olan gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Karaciğerde alkol ya da yağlı yiyecekler işlenmesi gerçeklemektedir. Bu durum içerisinde kişilerde yağlı gıdalar tükettikleri zaman ya da alkol aldıkları zamanlarda kişilerde enzim zaten yüksek olacağı için daha da yükselmesine ve sarılık gibi bazı hastalıkların oluşmasına neden olacaktır. 

Enginar ya da kereviz gibi birçok karaciğer dostu olan gıdalar tüketmeniz çok faydalı olacaktır. Sizlerde hayatınız içerisinde karaciğer dostu olan enginar çayı ya da enginar yemeği tüketmeniz gerekmektedir. 

Kişilerin proteinden uzak durmaları gerekmektedir. Kırmızı et tüketmekten yüksek protein içerecek olan gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Bunun yerine fasulye ya da fındık gibi protein içeren gıdalar tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır. Asetaminofen özelliğine ait olan ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlardan her zaman için uzak durmalısınız. Sizlerde yaşamınız oyunca karaciğerinize zararlı olan kişilerde uzak durmalıdır. Fazla kilosu olan kişilerin her zaman için diyete uymaları gerekmektedir. Ve fazla kilolu olan kişilerin kilolarını vermeleri gerekmektedir.

Bitkisel Tedavi

  • 2 tane orta büyüklükte kırmızı pancar;
  • 3 su bardağı klorsuz su.

Pancarı mümkünse sizler 1 gece öncesinde suyun içerisine koyun ve bekletin. Ertesi gün bol su ile yıkadıktan sonra demlemek amacıyla sizlerde 3 su bardağı klorsuz suyu tencereye koyup, pancarları küçük parçalar şeklinde dilimleyin. Daha sonradan bunu 30 dakika boyunca kaynatın. Daha sonradan soğutun ve bunu süzdükten sonra saklamak amacıyla bir kavanozun içerisine koymalısınız. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere sabahları aç karnına her gün bir yemek kaşığı içmelisiniz. Bu pancar suyunu sizlerde her defasında 1 yemek kaşığı içmelisiniz. Bu suyu sizlerde buzdolabında saklamalısınız. Bunun dışında sizlerde kereviz suyu, enginar suyu ya da taze havuç suyu içerek bol A vitamini alıp karaciğerinize faydalı bitkisel çözümler sayesinde kolaylıkla sizlerde karaciğer enzim düşüklüğünü sağlamanız söz konusu olacaktır.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 3,33 out of 5)
Loading...
Yorum ekle