Hepatit Çeşitleri, Bulaşma Yolları ve Tedavisi

Hepatit, insanların karaciğerlerinde oluşan bir enflamasyon sonucunda meydana gelmektedir. Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D ve Hepatit E olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Kişilerin uyuşturucu kullanımı, alkol tüketmesi ya da bazı tıbbi durumlardan, dövme ya da manikür malzemelerinin başkaları tarafından kullanılması gibi nedenlerden bulaşır.

Hepatit

Hepatit

Hepatit hastalığı kişilerin karaciğerinden kaynaklanmakta olan, enflamatuvar durumu olarak bilinmektedir. Genellikle bir viral enfeksiyon kapılması sonucunda neden olacağı gibi hepatit yaşanmasına neden olan başka durumlarda bulunmaktadır. Kullanılan ilaçlar, toksinler, alkol ya da kişilerin başkaları tarafından kullanılan deriyi delecek, deriye zarar vererek size de hastalığı bulaştıracak başkalarının eşyalarını kullanmanız ya da sizlerin cinsel yolla bu hastalığın da bulaşabilecek olduğunu unutmamalısınız.

Virüs hepatit hastalığının oluşmasından sorumlu olmaktadır. Kişilerin Hepatit A yaşaması sonucunda en tehlikesiz ve tedavisinin kısa süre içerisinde gerçekleşecek olduğu bir hastalık olmaktadır. Bunun dışında belirtileri kişilerde hepatit sınıflandırılmasına göre değiştiği gibi aynı zamanda da tedavisi de değişiklik göstermektedir. Günümüzde yapılan araştırmalar insanların tıraş olurken kullandıkları jiletleri kullanmaları, manikür yaptırırken başkaları tarafından yapılan manikür ve pedikür aletlerinin kullanılması, kişilerin dövme yaptırmak amacıyla kullandıkları dövme iğnesinin bir başkası tarafından kullanılması, iğne enjekte edileceği zaman bu iğnenin her zaman için tek kullanımlık steril olmasına kişiler dikkat etmelidir. Başkasının kullandığı iğneleri kullanmakta hastalığa neden olan virüs mikrobunun vücudunuza geçmesine neden olacaktır. Ayrıca kişilerde cinsel yollarla da hepatit hastalığını yaşama riskiniz bulunmaktadır.

Bu nedenle de özellikle tanımadığınız kişilerle cinsel yaşamı paylaşacağınız zaman lateksten yapılmış olan özel korunma yolları sayesinde hastalıktan korunacaksınız.

Hepatit A

HAV enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkacak olan bu virüsün dışkı ile kirlenmiş olan gıdaların tüketilmesi ya da aynı sebeple kirletilmiş olan bir suyun içilmesi bu hastalığa neden olacaktır. Kişilere HAV virüsünün bulaşması sonucunda akut olarak geçirilecek olan Hepatit A hastalığının kısa süreli bir tedavi sonucunda kişilerin sağlığına kavuşmaları hedeflenmektedir. Belirtileri arasında sarılık bulunmaktadır. Kişilerin gözlerinde ve de ciltlerinde sarı renge döneceklerdir. Koyu idrar yapmasına neden olacağı gibi çok kişi ishal olur. Mide bulantısı sıklıkla karşılaşılmakta olan sorunların başında gelirken kişilerde şiddetli karın ağrısı da meydana gelecektir. Ateş görüleceği gibi kişiler kendisini sürekli olarak yorgun hissetmelerine de neden olur. Hepatit A’dan korunmak amacıyla kişilerin aşı yaptırmaları gerekmektedir.

Hepatit B

HBV virüsü hastalığa kişilerin yakalanmasına neden olmaktadır. Kişilerin alacakları kandan bulacağı gibi aynı zamanda da seksüel durumlarda kişilerin vücut sıvılarına temas etmesi nedeniyle de bulaşılacak olan bir hastalık olmaktadır. Ayrıca kişiler madde kullanımı, tıraş makinelerini kullanması, cinsel ilişki sırasında korunmaması kişilerin Hepatit B hastalığına yakalanmalarına neden olacaktır. Kişi kendisini çok yorgun hissedecektir. Ateşi asla düşmeyecek ve baş ağrısı kronik hale gelecektir. İştah kaybı görülecek, bunun yanında kişilerde mide bulantısı ve de kusma sıklıkla karşılaşılmakta olan belirtiler arasındadır. Ayrıca kişilerde karın ağrısı da görülmektedir. Hepatit B hastalığından korunmak amacıyla geliştirilmiş olan aşı korunmak için en iyi yol olmaktadır. Kişilerin tedavisi evinde bol bol dinlenmesi, sağlıklı yiyecekler kullanması, bol su içmesi ve alkol ya da uyuşturucu maddelerden uzak durması sonucunda gerçekleşecektir. Kronik Hepatit B hastaları ise doktor tarafından reçete edilmiş olan ilaçları düzenli kullanmalıdır. 

Hepatit C

Bu hastalığı kişilerin yaşamasına HCV virüsü neden olmaktadır. Bu virüs kişilere ilaç ya da iğnelerin başkalarında kullanılması sonucunda ortaya çıkar. Korunmadan bir kişinin cinselliği yaşaması sonucunda, doğum esnasında anneden çocuğa, kişilere verilen kanın virüslü olması, başkalarının özel eşyalarını kullanması sonucunda da meydana gelebilir. Gözlerde ve cilt teninde kişilerin sararmasına neden olacaktır. Karın ağrısı, mide bulantısı eşlik edecektir. Kişilerde iştah kaybı olur ve kişi kendisini yorgun hissedecektir. Hastalığın önlenmesi için geliştirilmiş bir aşı bulunmamaktadır.

Hepatit D

Kişilere bulaşması HDV virüsü nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu durumda kişiler ciddi bir karaciğer rahatsızlığı yaşayacaktır. Kanlara doğru bir şekilde temas edilmesi sonucunda bulaşmaktadır. Hepatit B virüsü bulaşmakta olan kişilerde daha sonradan HDV virüsü oluşabilir. Bu durumda kişilerde hızla gelişmekte olan kronik siroz hastalığı meydana gelmektedir. Tedavisi günümüzde son derece zor olmaktadır. 

Hepatit E

Hepatit E virüsü sıklıkla kişilere sudan dolayı bulaşmaktadır. Orta Asya ülkelerinde ki virüslü suyu içmekte olan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Kişilerin karaciğerlerini etkilemekte olan HEV virüsü nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kişi bol bol dinlenmeli, temiz sıvılar tüketmelidir. Alkol ve de sigaradan her zaman için uzak durması gerekmektedir.

Hepatit G

Bu virüs HVV ya da GBV-C olarak adlandırılmaktadır. Çok yakın bir süre içerisinde keşfedilmiş olan virüs Hepatit C virüsünü andırmaktadır. Kişilerin flavivirüler ya da virüs etkileri sonucunda oluşmasının rolü büyüktür. Herhangi bir aşısı bulunmamaktadır. Diyaliz hastalarında, uyuşturucu kullanıcılarında rastlanılmaktadır.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle