Karaciğerde Hipoekoik Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde kişinin kilo alması sonucunda ya da bir hastalık geçirmesi neticesinde doku bozukluğu olarak bilinmektedir. Her yaş grup insanda görülebilecek bir durumdur. Kişilerde karaciğerin üzerinde kitle oluşmasına neden olur.

Karaciğerde Hipoekoik Lezyon

Karaciğer lezyonları sık görülmektedir. Hipekoik karaciğer lezyonu diğer organlara yayılmaz. Çok ciddi olan sağlık sorunlarına da neden olmazlar. Bu durum karaciğerde anormal hücrelerin gruplanması sonucunda oluşacaktır. İyi huylu olması nedeniyle belirtileri olmadan genellikle kişiler bunu bilmeden yaşamaktadır.

Fakat bazı durumlarda kişilerin çektirmekte olduğu ultrason sonucunda kişilerde olup olmadığı da anlaşılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre daha sıklıkla kadınlarda görülmektedir. Birçok kadın bu durumdan etkilenmektedir. Çok sık sayıda kişileri etkilemesi ile bilinmektedir. Özgün bir belirtisi olmasa da bazı kişilerin sol üst kısmında ağrı olmasına neden olmaktadır. Hastalarda iştahsızlık oluşmasına da neden olacaktır. Bunun dışında bazı kişilerde kansızlığın da oluşmasına neden olacak bir rahatsızlıktır. Neden kaynaklandığı henüz bilinmemektedir. İyi huylu olması nedeniyle kişilerde kötü bir sonuçlanmayacaktır.

Hastalarda bu lezyon her ne kadar iyi huylu olsa da hepatit B ya da hepatit C hastalığı olması gibi nedenler kötü huylu ihtimalinin artmasına neden olacaktır. Ayrıca kişilerin siroz hastalığı yaşamaları da hücrenin iyi huylu olmamasına neden olur. 

Belirtileri

İyi huylu olması nedeniyle her ne kadar çoğu kişilerde bir belirti vermeyecek olsa da bazı kişilerde bir takım belirtileri de olacaktır. Bu daha sıklıkla karında şişlik, şişkinlik oluşacağı gibi aynı zamanda da karın kısmında ağrı meydana gelecektir. Hastalarda doluluk meydana gelmesi de görülmektedir. Birçok kişilerde mide bulantısı ile birlikte mide bulantısına eşlik eden bazı kişilerde kusma da görülmektedir. Birçok kişilerde bu lezyona bağlı olarak kilo kaybı görülmektedir. Kişiler kendilerini sıklıkla halsiz hissedecek ve ne kadar dinlenmiş olsalar bile hastalarda kendilerini yorgun hissetmelerine neden olur. Bazı hastalarda kendisinin ciltlerinde ve de gözlerinde de sarı olacaktır. Ve çoğu kişilerde yüksek ateş görülmektedir. Eğer ki sizlerde de belirtiler olması durumunda kişilerden ilk olarak hipoekoik lezyon olup olmadığını anlamak amacıyla buna neden olacak durumu doktor tarafından anlaşılması için bir takım kan testleri isteyecektir. Bu sayede hipoekoik olup olmadığı tam olarak anlaşılmayacaktır. Sadece herhangi bir hepatit gibi bir hastalığınızın olup olmadığı anlaşılacaktır. Kişilerde bazı görüntüleme testleri de isteyecektir. Ultrasonda bazı hipoekoik lezyon kitlesi görülmeye bilir.

Bu durumda kişilerde MR çekilmesi söz konusu olacaktır. Bazı kişilerde daha kapsamlı bir tarama yapılması gerekmektedir. Bu nedenle de bilgisayarlı tomografi her zaman için işe yarayacaktır. Hastalarda emisyon tomografisi yapılabilir. Bunun için özel bir boya damarlarınızdan verilecektir. Ve çekilen görüntü sizin hipoekoik lezyon kitlesi alanını gösterecektir. Bazı kişilerde nodül görülmektedir. Ve bunların iyi huylu olup olmadığını anlamak amacıyla karaciğer biyopsisi heterojen bölge tarafından alınarak yapılması gerekmektedir. Nodüllerde kanser taramasını kişilerin yapması gerekmektedir.

Tedavi

Eğer ki nodül herhangi bir belirti yoksa ve sizleri rahatsız etmiyorsa doktor tarafından bir işlem yapılmayacaktır. Fakat sizin sağlığınız açısından eğer ki bu rahatsızlık verici bir durum oluyorsa ve kanserli olmaması durumunda solid ya da diğer nodül çıkartılması için ve belirtilerinizi ortadan kaldırmak için ameliyat olmanızı isteyecektir. Eğer ki biyopsi sonucunda kişilerde lezyon kanserli olması durumunda nadiren görünse de kişilerde ilk olarak kemoterapi tedavisi uygulanacaktır. Bu sayede kişilerin kanserli olan hücrelerini öldürmek amacıyla var olan güçlü ilaçlar verilecek ve karaciğer lezyonlarına ya da diğer bölgelere yayılmış olan kanser hücrelerini öldürecektir. Bu durumda sizlerde karaciğerinizin sağlığını korumak için sağlığınıza faydalı olan besinleri tüketmeniz sağlığınız açısından önemli olacaktır.

Özellikle de hastalarda meydana gelen bu sorun ağrıya neden oluyorsa ve Hepatit gibi rahatsızlıkları olması durumunda yapacağı her zaman için enginar tarzında karaciğer dostu olan besinler tüketmesi olacaktır.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle