Vücuttaki Kızarıklıklar Karaciğer Hastalığına İşaret Olabilir

Vücutta çıkan kırmızı nokta şeklindeki lekeler, bazı durumlarda karaciğer hastalıklarının bir sonucu olarak yaşanabilir. Pıhtılaşma, bu duruma örnek teşkil eder.

Vücutta ortaya çıkan kırmızı lekeler

Vücudun herhangi bir noktasında oluşabilen kırmızı renkli lekeler, ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Aralarında çeşitli kanser türlerinin de bulunduğu bu hastalıklar, ağır olabildiği gibi daha hafif cinsten de yaşanabilir. Genellikle karaciğer merkezli olan hastalıklarda deri üzerinde döküntüler ya da lekeler görülebilir. Bunun başlıca nedenleri arasında ise kan değerlerinde yaşanan değişiklikler olarak görülür. Vücuttaki karbonhidratları, lipidleri, proteinleri ve mineralleri işleyen, depolayan karaciğer, bu nedenle vücut sisteminin temel yapı taşları arasında bulunur. Organ bünyesinde meydana gelen herhangi bir sorun ise ne yazık ki kendisini gerek fiziksel gerek kan değerleri açısından gösterebilir.

Özellikle son yıllarda artan kanser vakaları, herhangi bir deri lekesinde akla gelen ilk hastalıklardandır. Ancak kırmızı ya da farklı renkte görülen lekeler, sadece kanser nedeniyle ortaya çıkmayabilir. Çeşitli deri hastalıklarına ek olarak vücuttaki herhangi bir organın sağlıklı çalışmamasından ötürü de yaşanabilen leke sorunu, kalp hastalıklarına ya da böbrek yetmezliğine varan sorunlardan meydana gelebilmektedir. Bu nedenle eğer deride uzun süren bir leke sorunu bulunuyorsa uzman hekime danışılmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Burada kan testi yapılabildiği gibi çeşitli ölçümlerin istenmesi de mümkündür.

Avuç içinde meydana gelen kızarıklıklar

Vücutta oluşabilen lekeler içerisinde değerlendirilen avuç içi kızarıklıkları, yine karaciğer hastalıklarının habercisi olarak görülmekte. Direkt olarak kanda meydana gelen değişiklikler sonucunda kendisini deride meydana gelen değişim olarak gösteren trambosit, lekelenme ve koyu renkler gibi vakalara yol açar. Hücredeki pıhtılaşma olarak da tanımlanabilen trambosit, karaciğer hastalıklarında bakılan temel noktalar arasında da görülebilir. Sadece avuç içinde değil, cildin farklı noktalarında da meydana gelen ve sürekli olarak şikayetlere sebep olan kaşıntı ve kızarık gibi problemler de karaciğer temelli hastalıklara işaret ediyor olabilir.

Son yıllarda artan siroz şikayetleri ise erken teşhisin önem arz ettiği hastalıklar arasında bulunur. Kendisini karında şişme, kan kusma ve karında şişlik gibi problemler eşliğinde belli eden karaciğer sirozu, ne yazık ki zamanla oluşabilen bir hastalık olarak da tanımlanabilir. Bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalan hasta, ileriki süreçlerde karaciğer nakli ile tedavi edilmelidir. Teşhis aşaması kadar tedavi süreci de önem teşkil eden karaciğer sirozu, zamanla karaciğer kanserine dönüşebilme potansiyeli de taşıyabilir. Bu tarz bir komplikasyonun meydana gelmemesi açısından düzenli bir şekilde kontroller yapılmalı, vücutta meydana gelen kırmızı ya da sarı gibi herhangi bir lekelenme ciddiye alınmalıdır.

Karaciğer hastalıklarından korunma

Halk arasında çeşitli şekilde yaygınlık gösterebilen karaciğer hastalıkları içerisinde hepatit B ve hepatit C gibi rahatsızlıklar bulunur. Bu tarz hastalıklardan korunmak için uyuşturucu maddelerden uzak durmalı ve kan üzerinden bulaşıcı etmene sahip materyallere dikkat edilmelidir. Bunun yanında karaciğer sirozu ve buna benzer hastalıklara yakalanmamak adına sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Özellikle alkol tüketimi, doğrudan karaciğeri zedeleyebileceği gibi çok daha ağır hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bunun yanında gün içerisinde bolca su tüketmeye ve vücudun ihtiyacı kadar sıvı alınmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca hepatit aşısı vurulduğunuza emin olun. Sizi koruyacak olan aşı, bu sayede viral bir rahatsızlığa yakalanmanızı da önleyecektir.

Deride meydana gelen kızarık ya da farklı renkteki lekeler, hafife alınmamalıdır. Pıhtılaşma sonucunda kan değişimlerinin gözlemlenmesine neden olan bu durum, hastalık habercisi sayılabilir. Ayrıca aile temelli hastalıklar da görülebilir. Genetik hastalık öyküsüne göre karaciğerde demir ve bakır birikimi neticesinde oluşan hastalıklar aile grubu içerisinde değerlendirilir. Bunun yanı sıra ideal kilo oranına dikkat edilmelidir. Fazla kilo, karaciğer üzerinde yağlanmaya sebebiyet verir. Böylelikle karaciğer sirozunda ilerleyen bir sürece girilmesi mümkündür.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle