Karaciğer Hastalığının Vücuda Ne Gibi Etkileri Vardır? Ciltte Lekeye Neden Olur Mu?

Her kahverengi cilt lekesinin karaciğer rahatsızlığı olarak adlandırıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Oysa karaciğer hastalıklarının dermatolojik lekelerle doğrudan bir ilgisi bulunmuyor.

Karaciğer rahatsızlıklarına bağlı olarak ciltte leke oluşup oluşmayacağı her zaman tartışılmıştır. Yapılan araştırmalardan ziyade halk arasında gezen söylentiler bu fikre yön verir.

Karaciğer Rahatsızlığı Ciltte Leke Yapar Mı?

Dermatoloji uzmanlarının farklı rahatsızlıklar ile ilişkilendirdikleri bazı reaksiyonlar olabilir. Karaciğer rahatsızlığı ciltte leke yapar mı sorusunun türediği nokta ise bu olarak yorumlanıyor. Egzama gibi bazı lekelenmelerin hastalıkların nedeni açısından belirti mahiyetinde sayıldığını biliyoruz. Bu durumda da kahverengi cilt lekeleri için son derece yoğun bir endişe duyulabiliyor.

İlk etapta yapılan araştırmalarda melanin seviyesinde oluşan yükselmeden kaynaklanan bir pigment farklılığının oluştuğunu gösteriyor. Etken olarak ise yaşlılığın çok önemli bir yer teşkil ettiğini söylemek gerek. Ancak yalnızca yaş ile ilişkilendirilmiyor. Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarının deri renginde değişim yaratma oranı tahmin ettiğinizden çok daha fazladır. Oysa halk arasında bundan hiç söz edilmez. Yalnızca kahverengi lekelerin karaciğer hastalıkları için bir belirti olduğu fikrinin üzerinde durulur.

Kahverengi Cilt lekelerinin sebepleri  
Yaşlanma %13
Güneş Yanıkları %63
Kozmetik ve Kimyasal Ürünler %10

İlk bakışta genel algının kahverengi cilt lekelerinin karaciğerden kaynaklandığını andırması psikolojik olarak normal karşılanıyor. Burada hem iç hastalıkları hem de dermatoloji uzmanlarının yaptığı tetkikler ise lekelerin karaciğer rahatsızlıklarından kaynaklanan bir etki olmadığını ortaya koyuyor.

Karaciğer Hastalıklarının Cilde Etkisi Var Mı?

Karaciğerde yaşanan fonksiyon bozuklukları ile ilgili belirtiler çok ön plana çıkmamaktadır. Ancak genellikle safra yolları ile ilgili sorunlar yaşandığında cilt üzerinde kızarıklık oluşabilir. Bunu bir cilt lekelenmesi olarak algılarsanız bağlı sebeplerine bakmanız gerekir. Safra yolları ile ilgili tüm sorunlarda belirtilerden birisi kaşıntıdır. Sizin kaşıdığınız bölge ise zamanla tahriş olma noktasına kadar ilerler. Sonrasında da karaciğer hastalıkları cildi etkiler mi sorusunu sorma gereği duyarsınız.

Oysa bu durumun da tam olarak safra hastalığı ya da karaciğer ile bağdaştırılmaması gerekiyor. Mevcut kızarıklık ve tahriş için temel faktör kaşıma hareketidir. Bundan ziyade karaciğer fonksiyonlarında oluşmuş herhangi bir dengesizliğin direkt olarak kahverengi lekeler olarak geri döneceğini düşünen çok fazla insan var.

Uzman hekimler tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda Almanya ve Amerika’da üstün tetkikler uygulandığını görüyoruz. Yapılan tüm testlerin sonuçlarında ise karaciğer ile cilt lekesi arasında bir bağ olmadığı ortaya koyuluyor. Tabi ki burada sararma veya vücudun belli bölgelerinde soluk bir benzin oluşması durumundan söz etmiyoruz. Zira karaciğerde artış gösteren ve vücuttan atılamayan bilirubin sarılık için yeterli bir faktördür.

Fakat burada cilt lekesi olarak anılan ve karaciğer ile bağdaştırılan durumun lokal olarak belirli bölgelerde oluşmuş renk farklılıkları olduğunu vurgulayalım.

Cilt lekeleri gördüğünüzde karaciğer veya farklı bir iç organ ile ilgili olması son derece zor görünüyor. Ancak alerjenlere bağlı olarak farklı bir ilişki kurulabileceğini unutmayın. Örneğin bazı vücut enzimlerinin karaciğeriniz tarafından vücuttan atılmaması sonucunda bu bazı lekelenmeler tetiklenebilir. Bunu öğrenmenin tek yolu ise hem dahiliye hem de dermatoloji muayenesi olmaktır.

Karaciğer Rahatsızlığının Dermatolojik Reaksiyonları

Kahverengi cilt lekelerini görenlerin karaciğer kanseri riskinden söz ettiğini sıklıkla görebilirsiniz. Tabi ki gerçeği yansıtmayan ve tamamıyla halkın ağızdan ağza dolaştırdığı bir söylentiden öteye geçmemektedir. Vücudunuzun herhangi bir bölümünde oluşmuş pigment düzensizliği çoğunlukla belirli bir alerjenden kaynaklanır. Alerjik reaksiyonlar ise deri altında melamin yükselmesi veya düşüklüğü ile belirtilerini ortaya koyar.

Bazı hastalıklar için cildinizde farklı renklerde lekeler oluşabildiği, damarlarla ilgili sorunlardan kaynaklanan bir koyu renge çalma reaksiyonu gözlemlenebildiği biliniyor. Fakat karaciğer ile bağlantısını kurmak neredeyse imkânsız oluyor.

Tüm bunları bir arada düşündüğümüzde ise yaşanan dermatolojik hastalıklar ile ilişki kurmadan önce direkt muayene olmanızı öneriyoruz. Böylece kafanızda psikolojik olarak yarattığınız bu sorunla boğuşmaktan kurtulabilirsiniz. Keza uzmanların belli reaksiyonların ve hastalık belirtilerinin psikolojik yıpranmalardan beslenebileceğini ve belirtilerinin daha da artacağından söz ettiğini söylemek gerek. Karaciğere bağlı hiçbir rahatsızlığı ciltteki lekelerle bağdaştırmamak gerekiyor. Kızarıklıkların sebebi kaşınma gibi fiziksel müdahaleler olabilir. Ancak kahverengi ve lokal lekelerin çoğunlukla yanlış kozmetik ürün veya aşırı güneş ışığı gibi etkilerden kaynaklandığına emin olabilirsiniz.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle