Hepatit C Ne Gibi Etkileri Vardır? Ölüme Neden Olur mu? Nasıl Tedavi Edilir?

Hepatit C öldüren bir enfeksiyon olmasa da sebep olduğu hastalıklar ölüm riskini doğurabilir. Ciddiye alınması gereken bir viral hepatit olarak kronikleşme evresi hızlıdır.

Hepatit C teşhisi konulmuş hastaların neredeyse hepsinde ölüm korkusu gözlenir. Aslında bu durum çok sık karşılaşılmasına rağmen büyütülmüş olarak tanımlanabilir.

Hepatit C Ölüm Riski Var Mı?

Hepatit C öldürür mü derseniz evet cevabını alırsınız. Ancak her Hepatit C hastası ölmek zorunda mı derseniz tabi ki hayır. Yani HCV pozitif test sonucuyla endişelenmeniz ve ölümün yaklaştığını düşünmeniz mümkün olmayacaktır. Çünkü temel anlamda vücudunuzda var olan viral Hepatit enfeksiyonu öldürmez. Teorik olarak bundan kaynaklanan bir takım sistemik hastalıklar ve bu hastalıkların getirileri ile hayatınızı kaybedersiniz.

Hepatit C ölüm oranı için net bir ifade kullanmak mümkün değil. Fakat kronikleşme evresi gerçekleşmeden asla ölüm riski doğmamaktadır. Şu sıralar bu sürece bağlı olarak geliştirme çalışmaları sürüyor. Yeni tedavi unsurları ve gelişmiş ilaçlar çıkarılıyor. Masraflı tedavisinin ise daha cüzi miktarlarla yapılabilmesi için ciddi efor sarf ediliyor.

   
Hepatit C Kronikleşme İhtimali %70
Kronik Hepatitin Hastalığa Dönüşme İhtimali %50

Vakaların tamamı incelendiğinde Hepatit C kronikleştiği an itibariyle hastalarda risk faktörlerini arttırıyor. HCV pozitif çıkan hastalarda evrelere göre farklı hastalıklarla karşılaşılabiliyor. En geneli karaciğer yetmezliği oluyor. Bunun dışında karaciğer yetmezliği ve siroz sık görülüyor. Fakat böbrek, pankreas, dalak ve diğer organları da etkileyebileceğinden ölüm riskinin tüm bunları baz alan bir araştırma ile ortaya koyulabileceğini söylemeliyiz.

Hepatit C Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

Hepatit C hangi hastalıklara yol açar dendiğinde geniş bir listeden söz etmek mümkündür. Burada herkesin aklına ilk olarak karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve siroz gelse de böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar için ciddi bir etkendir. Tamamı bir hastanın ölümü için gerekli şartları hazırlayabilecek ciddiyette vakalardır. Ancak dikkat edildiği müddetçe 20 ile 30 yıl arasında rahatlıkla yaşam sürülebilir.

  • Karaciğer Rahatsızlıkları
  • Karaciğer Yetmezliği
  • Karaciğer Kanseri
  • Siroz
  • Böbrek Yetmezliği
  • Dalak Rahatsızlıkları
  • Pankreas Rahatsızlıkları

Eğer Hepatit C ne kadar zamanda öldürür gibi sistematik bir soru soruyorsanız kesin suretle bir cevap bulmanız mümkün olmayacaktır. Sizin karaciğerinizin büyüme ve yağlanma oranı, mevcut HCV durumu, test sonuçlarınızda patolojik değerler ve vücut sağlığınız bu değerlendirme için gereken verilerdir.

Bu veriler ışığında doktorunuz muayene ettikten sonra uygun bir tedavi yöntemi belirler. Dolayısıyla hangi hastalık teşhis edildiyse ona uygun iyileşme süreçleri veya nakil programları araştırılır. Her halükarda Kronik hepatit C virüsü taşıyıcısı olarak 20 yıl boyunca yaşamını sürdüren çok fazla insan olduğunu hatırlatmak gerekir.

Hepatit C Tedavisi ve Aşısı Var Mı?

Hepatit C aşısı maalesef ki yok. Aslında HCV tedavisi olmasına rağmen başlangıç seviyesinde dahi 60.000 TL gibi muntazam ücretlerden söz ediliyor. Türkiye’de ve Avrupa’da sağlık kuruluşları artık yeni nesil Hepatit C tedavilerini karşılıyorlar. Yani SGK hepatit C ilaçları için geri ödeme yapıyor.

Doğal olarak büyük kısmını devletin karşıladığı bu pahalı ilaçlarla hem eskiye nazaran daha kısa hem de daha etkili bir tedavi mümkün oluyor. Son gelişmeler Hepatit C ölüm oranını ciddi seviyede düşürmüştür.

Hepatit C tedavisi için kullanılan enjeksiyon yöntemine bağlı eski ilaçlar ortalama 70-80 doz iğne kullanımı anlamına geliyordu. Haliyle hem pahalı hem de yaşamsal faaliyetleri durduran bir etkiden söz edilebiliyor. Oysa yeni tedavi metoduyla hap kullanımı ile tedavinin dahi mümkün olabildiğini söyleyebiliriz. Üstelik eskisi gibi 12 ay yerine 12-24 hafta, %40-45 başarı yerine %80’in üzerinde başarı yakalanıyor.

Genelde hekimlerin %80’in üzerinde başarı şeklinde tanımladığı yeni ilaçlarla iyileşme oranının daha da yüksek olduğunu ise söylemeliyiz. Vakalar üzerinde yapılan genel araştırmalara göre yalnızca yeni tedavi seanslarının uygulandığı hastalarda %97 ile %100 arasında bir başarıya ulaşılmış. Burada HCV virüsü için tedavi ve hepatit enfeksiyonunun blokajı sağlanmış oluyor.

Tedavi aşamasında karaciğer yetmezliği veya siroz gibi durumlar söz konusu ise bu tedaviden ziyade ölüm riski nakil işlemiyle daha aşağıya indiriliyor.

Hepatit C Ne Kadar Sürer?

Hepatit C kronik olarak görüldüğü an itibariyle yıllar boyunca vücudunuzda varlığını sürdürebilir. Hatta 30 yıl boyunca HCV virüsüyle yaşayan ve bu virüsle ölen insanlar vardır. Bu kader olarak görülmemesi gereken, toplumdan soyutlanmanıza gerek kalmadan yaşamınızı sürdürebileceğiniz bir enfeksiyon türüdür.

Günümüzde geliştirilen tedaviler sayesinde 12-24 hafta aralığında tedavinin sağlanabildiğini söylemek mümkün. Eskiden bu zaman dilimi yaklaşık 12 ay olarak işleniyordu. Tabi ki yine 24 haftadan uzun sürme ihtimali yok değil. Hatta tedavinin %80’in üzerinde %100’leri bile bulduğu dönemlerle işe yaradığını söylememize rağmen ölüm riskinin HCV haricinde hastalıklardan kaynaklandığını unutmamak gerekiyor.

Dikkat etmediğiniz sürece meydana gelecek olan karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanseri hastalıklarına yakalanma ihtimalinizin %50’nin üzerinde olduğunu hatırlatalım. İyileşme faktörünün belirli bir zaman ilaç kullanıldıktan sonra işlevsel olarak gözlemlenmediği dönemlerde nakle başvurulabiliyor. Ölüm riski karaciğer nakli ameliyatları için %1’in bile altına düşmüş durumda.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle